Kowale

Atrakcje i ciekawe miejsca

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

Wieliczka to wyjątkowa kopalnia soli, która jako jedyna na świecie może pochwalić się tym, że eksploatacja trwa nieprzerwanie od średniowiecza do dziś. Wydobycie zostało wstrzymane dopiero w 2007 roku, gdy stwierdzono, że kopalnia jest zbyt kosztowna w eksploatacji. W czasie jej istnienia pod ziemią powstało aż 300 km tuneli w dziewięciu poziomach na głębokości od 64 do 327 metrów. Wielką atrakcją tych tuneli są wszechobecne posągi, sale i monumentalne kaplice - wszystkie wykute bezpośrednio we wszechobecnej soli. Nic więc dziwnego, że Kopalnia Soli w Wieliczce uzyskała w 1978 roku status światowego dziedzictwa UNESCO.

Architektura Budynki historyczne Atrakcje przyrodnicze
Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Wzgórze, na którym znajduje się dzisiejszy zamek królewski, ma bogatą historię. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że ludzie żyli tu już sto tysięcy lat temu i od tego czasu to wapienne wzgórze jest stale zamieszkiwane. Zamek stał tu już w IX wieku, kiedy to służył jako siedziba księcia, a kilka przedromańskich budynków dobudowano na przełomie X i XI wieku. Dzisiejszy zamek pochodzi z XIV wieku, kiedy to istniejące budynki zostały całkowicie przebudowane. Jednak po pożarze w XVII wieku i późniejszym przeniesieniu dworu królewskiego do Warszawy, zamek powoli ale skutecznie zaczął niszczeć. Dawną świetność przywrócono mu dopiero na początku XX wieku, kiedy to zaczęto go remontować. Do zamku powróciły także cenne dzieła sztuki oraz przedmioty, które w przeszłości zostały skradzione. 

Architektura Zamki / pałace Miasta / Place / Ulice
Brama Floriańska

Brama Floriańska

Brama Floriańska od zawsze była najważniejszą częścią murów miejskich. To przez nią wracali królowie ze zwycięskich bitew, a także przechodziły orszaki koronacyjne i pogrzebowe. Brama o wysokości 34,5 metra była jedną z siedmiu wież obronnych, które stanowiły część murów miejskich. Dokładny rok jej budowy nie jest znany, wiadomo jednak, że stała tu już w połowie XIV wieku. Dzisiejszy wygląd baszty pochodzi z XVII wieku, co widać zwłaszcza na fasadzie i barokowym dachu. Co niewiarygodne, w pierwszej połowie XX wieku przez wieżę przejeżdżał tramwaj wąskotorowy, który musiał za każdym razem składać pantograf, aby przejechać przez bramę.

Architektura Budynki historyczne Miasta / Place / Ulice
Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny został założony w XIII wieku, kiedy Kraków otrzymał status miasta. Rynek został zbudowany w tak wspaniałym stylu, że dziś jest to największy średniowieczny plac w całej Europie. Kościół Mariacki, pomnik polskiego pisarza Adama Mickiewicza, kilka wspaniałych pałaców i Rynek Sukiennicki, którego historia sięga początków samego placu. Dziś znajduje się tu wiele restauracji, kawiarni, sklepów i muzeów, a także wszechobecne dorożki, które czekają na romantyczne przejażdżki ulicami urokliwego Krakowa.

Architektura Budynki historyczne Miasta / Place / Ulice

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Najlepszy miesiąc na wakacje

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon
  1. Styczeń: Dobry
  2. Luty: Dobry
  3. Marzec: Niski sezon
  4. Kwiecień: Niski sezon
  5. Maj: Najlepszy
  6. Czerwiec: Najlepszy
  7. Lipiec: Najlepszy
  8. Sierpień: Najlepszy
  9. Wrzesień: Niski sezon
  10. Październik: Niski sezon
  11. Listopad: Niski sezon
  12. Grudzień: Najlepszy

Przydatne informacje