Szczecin
To piękne miasto na północy Polski ma wiele dla zaoferowania, niemal o każdej porze roku. Nazywane często „stolicą Zachodniopomorskiego”, jest położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad rzeką Odrą i malowniczym Jeziorem Dąbie. Szczecin to dobry kierunek dla wszystkich tych, którzy kochają polskie miasta i ich historię. Będzie także idealnym miejscem na wakacje dla osób kochających naturę – liczne lasy, jeziora czy rzeki, zachęcają do aktywnego wypoczynku.
Wakacje w Szczecinie
Mimo, iż Szczecin nie jest położny bezpośrednio przy nadmorskiej plaży, wszyscy którzy wybierają się na wakacje z dziećmi do tego pięknego miasta będą miło zaskoczeni ilością plaż nad jeziorami: Dąbie, Miedwie oraz Głębokim. Cieplejsza woda w tych słodkich akwenach sprzyja wypoczynkowi z najmłodszymi. Także nastolatki znajdą coś dla siebie – bogata oferta spływów kajakowych po Międzyodrzu i rejsów statkiem po Odrze, z pewnością będzie dla nich atrakcją.
Atrakcje w Szczecinie
Szczecin jest atrakcyjny zarówno turystycznie, jaki i historycznie. Jest on wart odwiedzenia o każdej porze roku, a bogata oferta aktywności z pewnością przypadnie do gustu niemal każdemu.
Jedne z najpopularniejszych atrakcji w Szczecinie to:
- Morskie Centrum Nauki – fascynująca podróż w morskie głębiny, atrakcja i dla małych, i dla dużych. Godziny otwarcia od 9:00 do 17:00, a w weekendy o godzinę dłużej (do 18:00).
- Jezioro Szmaragdowe – sztuczny zbiornik, powstały w wyniku katastrofy górniczej, dziś zachwyca nietypowym kolorem wody. Idealne miejsce na aktywny wypoczynek (dostępne całą dobę).
- Puszcza Bukowa – miejsce ulubione przez amatorów pieszych i rowerowych wędrówek (dostępna całą dobę).
- Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza – warto zobaczyć ją szczególnie wieczorem, gdy jest pięknie oświetlona. Majestatyczny budynek i doskonałą akustyka to gratka nie tylko dla melomanów, bo odbywają się tam także wystawy (godziny otwarcia: od wtorku do czwartku 13:00-18:00, w piątki w godzinach 13:00-20:00, w soboty 12:00-16:00)
- Las Arkoński – jeden z najpiękniejszych, zielonych terenów rekreacyjnych Szczecina. Skrywa on liczne atrakcje, m.in. ruiny słynnej Wieży Quistorpa. Warto przejść tu szlak „Doliny siedmiu młynów i źródła strumienia Osówka” (dostępny całą dobę).
- Kino Pionier – jedno z najstarszych kin świecie! Działa nieprzerwanie od 1907 roku. Sale są urządzone w stylu retro, a w jednej z nich ogląda się filmy – jak przed laty, siedząc przy stolikach. Czynny w godzinach projekcji.
Szczecin, jako trzecie co do wielkości miasto w Polsce, ma znacznie więcej do zaoferowania, nie tylko na wakacje, ale także na weekendowy wypad. Na pewno warto je odwiedzić, by poznać pełną ofertę turystyczno-kulturalną.
Co zobaczyć w Szczecinie
Miasto powstało jako osada słowiańska w I tys. wieku n.e., a prawa miejskie otrzymało w 1243 roku. Wielowieczna historia Szczecina to nie tylko bogate wpływy wielu nacji i kultur, widoczne w pozostałych zabytkach, ale też niezwykła gratka dla miłośników dziejów Polski.
- Rynek Sienny – pięknie brukowany, otoczony klimatycznymi kamienicami, w których znajdują się liczne restauracje (czynny całodobowo).
- Ratusz Staromiejski – ta gotycka budowla robi wrażenie, nie tylko na miłośnikach historii. Mieści się tu także Muzeum Historii Szczecina (godziny otwarcia: 10:00-18:00, niedziela 10:00-16:00)
- Zamek Książąt Pomorskich, dawna siedziba rodu Gryfitów i pierwsza siedziba możnowładców Pomorza z 1124 roku. Godziny otwarcia: 10:00-17:00.
- Bazylika św. Jakuba Apostoła – symbol sakralnej historii Szczecina, na szczycie znajduje się wspaniały taras widokowy. Godziny otwarcia poniedziałek-piątek od 6:30-19:30, w sobotę od 06:30 do 20:00, w niedzielę od 6:30 do 22:00.
Co warto zobaczyć w Szczecinie z dziećmi
Szczecin, jako trzecie co do wielkości miasto w Polsce, oferuje wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Bogata oferta turystyczno-kulturalna z pewnością nie pozwoli się tu nudzić.
Oto lista najciekawszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku:
- Bulwary Szczecińskie i ogromne Dźwigozaury – teren spacerowy i rekreacyjny dla całych rodzin z charakterystycznymi zabytkowymi żurawiami. Miejsce najlepiej odwiedzić po zmroku, kiedy jest pięknie oświetlony (dostępne całą dobę).
- Pomnik Paprykarza Szczecińskiego – ten zabawny pomnik słynnej konserwy, która szybko stała się symbolem miasta, można podziwiać na Bulwarach Szczecińskich (dostępny całą dobę).
- Kids Arena – park rozrywki dla rodzin z dziećmi, w którym znajduje się aż 99 różnorodnych atrakcji i 13-metrowy „małpi gaj”. Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek od 12:00 do 19:00, piątek i sobota od 10:00 do 20:00, niedziela 10:00-19:00.
- Park linowy Tarzania – położony w sąsiedztwie Jeziora Głębokiego, idealne miejsce aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Otwarty w sezonie od kwietnia do października/listopada, w godzinach od 11:00 do 19:00.
Muzea w Szczecinie
Muzea w Szczecinie to bogata oferta atrakcji, nie tylko dla miłośników historii Polski. Niecodzienne wystawy i eksponaty, niedostępne nigdzie indziej – z pewnością warto je zobaczyć!
Najciekawsze muzea w Szczecinie:
- Muzeum Narodowe w Szczecinie – Godziny zwiedzania: wtorek, środa, czwartek i sobota 10:00-18:00, piątek i niedziela 10:00-16:00.
- Muzeum Morskie w Szczecinie – mieści się w Muzeum Narodowym i stanowi osobną ekspozycję. Oryginalne części dawnych statków, łodzi podwodnych, urządzenia nawigacyjne i historyczne mapy morskie to znacząca część historii miasta. Godziny zwiedzania: wtorek, środa, czwartek i sobota 10:00-18:00, piątek i niedziela 10:00-16:00.
- Muzeum Historii Szczecina – mieści się pięknym, gotyckim budynku Starego Ratusza. Ukazuje dzieje miasta, od jego powstania, aż do czasów współczesnych. Godziny otwarcia: wtorek, środa, czwartek, sobota 10:00-18:00, piątek i niedziela 10:00-16:00.
- Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne (Podziemne Trasy Szczecina) – położone 18 metrów pod ziemią, gratka dla miłośników historii wojny. Ukazuje ważną rolę, jaką odegrał Szczecin na arenie dawnych działań militarnych. Czynne od środy do niedzieli od 12:00 do 16:00.
- Muzeum Techniki i Komunikacji – mieści się na terenie dawnej zajezdni tramwajowej i możemy w nim podziwiać m.in. zabytki dawnej motoryzacji. Otwarte: wtorek 10:00-15:00, środa-piątek 10:00-16:00, sobota 10:00-18:00, niedziela 10:00-16:00.
Hotele w Szczecinie
Baza noclegowa w stolicy Zachodniopomorskiego jest bogata i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie, w zależności od preferencji. Od wygodnych i eleganckich jak Radison Blue czy Mariott, po budżetowe jak Campanile. Ceny zaczynają się już od ok. 159 złotych za os./dobę, ale mogą sięgać też kilkuset złotych w droższych hotelach.
Plaże w Szczecinie
Mimo, iż miasto nie jest położone bezpośrednio nad morską plażą, liczne jeziora oferują letni wypoczynek na świeżym powietrzu. Miłośnicy kąpieli słonecznych i wodnych z pewnością chętnie skorzystają z atrakcji, jakie czekają na kąpieliskach: Dziewoklicz, Głębokie czy Dąbie. Odpoczynek nad wodą jest w Szczecinie możliwy nawet w centrum miasta! Szczecin posiada piaszczyste plaże miejskie, jak choćby ta za Bulwarem Gdyńskim za Mostem Długim czy przy ulicy Jana z Kolna. Działające tu w sezonie beach bary, oprócz oferty gastronomicznej, zapewniają też leżaki oraz cykliczne koncerty i warsztaty, np. jogi.
Zobacz oferty
Szczecin - Najlepiej ocenione hotele
Szczecin - Najczęściej kupowane hotele
Szczecin – hotele z najlepszymi opiniami
Jan Pavlíček
Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 30.8. - 1.9.2024 Oceniono: Wrzesień 2024
Grand Laola Ocena: 4/5 Polska, Morze Bałtyckie
fajny hotel, super, że mieliśmy w pokoju leżaki na plażę, za parking dziennie wystarczy tylko 50 zł
fajny hotel, super, że mieliśmy w pokoju leżaki na plażę, za parking dziennie wystarczy tylko 50 zł
Zakwaterowanie
pokoje standardowe są ładne, chociaż dość małe
Wyżywienie
Bogaty wybór
Plaża
luksusowo, nawet na przełomie sierpnia i września, kąpiel w morzu o temperaturze 18°C była wspaniała
Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate
Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)
Klient chciał pozostać anonimowy
Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 19.8. - 23.8.2024 Oceniono: Sierpień 2024
Król Plaza Spa & Wellness Ocena: 4/5 Polska, Morze Bałtyckie
Super
Super
Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)
Szczecin - Ostatnio kupione hotele
Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?
Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!
Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.
Mapa
Poradnik turystyczny - Szczecin
Czy warto jechać do Szczecina na wakacje? Z pewnością! Bogata oferta turystyczna – liczne akweny wodne, jeziora i rzeki, doskonałe trasy pieszych i rowerowych wypraw oraz wspaniała wielkomiejska historia miasta, która sięga I w. n.e. to gratka dla wszystkich miłośników wakacji w Polsce. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym pięknym mieście, koniecznie sprawdź nasz przewodnik po Szczecinie.
Jak dojechać do Szczecina
Wybierając się na wakacje do Szczecina, można skorzystać z bardzo bogatej oferty przejazdów kolejowych PKP (przy dalszych trasach) oraz autobusowych PKS (przy krótszych przejazdach). Dostępna jest także oferta prywatnych firm przewozowych, które oferują przejazdy busem między okolicznymi miejscowościami. Podróżując samochodem do Szczecina możemy też poruszać się po drogach krajowych oraz po autostradzie A6, która stanowi kontynuację niemieckiej autostrady A11, łączącej Szczecin z niemieckim Berlinem.
Parkowanie w Szczecinie
Szczecin samochodem? Dlaczego nie, warto jednak pamiętać, że szczecińska strefa płatnego parkowania obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-17:00. W soboty, niedziele i święta parkowanie jest w Szczecinie bezpłatne. Minimalna opłata za postój 15 minut wynosi 90 groszy. Za pierwszą godzinę 3,60 zł. W mieście obowiązują dwie strefy parkowania: A (czerwona) droższa oraz B (tańsza). Są też dostępne miejsca Park&Ride, gdzie możemy zostawić samochód i przesiąść się na komunikację miejską.
Komunikacja miejska w Szczecinie
Poruszając się komunikacją miejską możemy korzystać z autobusów dziennych (kursują od 5:00 do 23:00), pospiesznych (to 7 linii w całym mieście, są nieco droższe niż dzienne, warto o tym pamiętać kupując bilet), nocnych (po 23:00) oraz tramwajów (od numerów 1 do 12). Ciekawostka: w Szczecinie, o którym przyjezdni często myślą, że leży nad morzem jest popularny żart: gdy turysta pyta: którędy nad morze? Miejscowi odpowiadają: tramwajem nr 13, chociaż wiadomo, że taki nie istnieje).
Będąc w Szczecinie, można też poruszać się licznymi trasami rowerowymi. Aktualne ścieżki i ich interaktywną mapę przygotowuje cyklicznie urząd województwa i można ją znaleźć na stronie rowery.wzp.pl
Co zjeść w Szczecinie?
Planując wakacje w Zachodniopomorskim, warto wiedzieć z jakich potraw słynie Szczecin i okolice? Miasto to nie tylko słynny Paprykarz Szczeciński, który doczekał się już nawet swojego pomnika, ale też inne frykasy lokalnej kuchni:
- Słynny, szczeciński śledź (który także został uwieczniony jako rzeźba w postaci beczek śledzia na Bulwarze Piastowskim). Podawany na wiele różnych sposobów (m.in. w bułce) stanowi część historii miasta, które słynął niegdyś z handlu morskiego tymi rybami.
- Pasztecik Szczeciński – lokalny drożdżowy wypiek, podawany w towarzystwie czerwonego barszczu to jeden z hitów lokalnej gastronomii.
- Szczecińskie pierniki – wypiekane wg dawnych receptur aromatyczne, korzenne ciasta w kształcie kotwicy, statków czy marynarzy od wieków tworzą słodką, kulinarną historię miasta.
Pogoda w Szczecinie
Planując pobyt na lato 2025 w Szczecinie, warto pamiętać o tym, że najcieplejsze miesiące to – podobnie jak w całej Polsce, czerwiec, lipiec i sierpień (średnie dzienne temperatury wahają się od 22 do 24°C). Liczne miejskie plaże oraz te, położone nad jeziorami, kuszą bogatą ofertą sportów wodnych oraz błogiego wypoczynku w beach barach. Temperatura wody wynosi zwykle od 18 do 20°C.
Szczecin oferuje aktywny wypoczynek przez cały rok. Niezależnie od pogody, na nudę z pewnością nie będziemy narzekać. Ciekawe zabytki, trasy spacerowe i rowerowe oraz bogata oferta kulturalna czynią to miasto atrakcyjnym dla zwiedzających, niezależnie od daty pobytu.
Najlepszy miesiąc na wakacje
- Najlepszy
- Dobry
- Niski sezon
- Styczeń: Dobry
- Luty: Dobry
- Marzec: Niski sezon
- Kwiecień: Niski sezon
- Maj: Najlepszy
- Czerwiec: Najlepszy
- Lipiec: Najlepszy
- Sierpień: Najlepszy
- Wrzesień: Niski sezon
- Październik: Niski sezon
- Listopad: Niski sezon
- Grudzień: Najlepszy