Ryga - wakacje

Nadbałtyckie miasto i jednocześnie europejska stolica – Ryga na Łotwie jest jeszcze niedocenioną perłą turystyczną. Z uwagi na fakt, że znajduje się nieopodal wybrzeża Bałtyku, może być znakomitym miejscem na spędzenie wolnego weekendu czy całych wakacji.

Wycieczka do Rygi

Krótka wycieczka tego miasta pozwoli zobaczyć jego największe atrakcje turystyczne. Polacy mogą poczuć się w tym mieście niemal jak u siebie. Jest ono połączeniem dumnego, historycznego dziedzictwa i nowoczesności. Podczas spaceru w centrum można zobaczyć gotyckie kamienice czy resztki średniowiecznych murów zestawione z nowoczesnymi budynkami.

Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu niż 2-3 dni na zwiedzanie stolicy Łotwy i najbliższych okolic – nie brakuje tam ciekawych miejsc godnych odwiedzenia.

Ryga – atrakcje

Muzea, zabytki, miejsca rozrywki, ale i piękne krajobrazy – wszystkie te atrakcje turystyczne oferuje stolica Łotwy. Turyści wybierający się tam, powinni zaplanować zwiedzanie Starego Miasta – Vecrīga. Najstarsza część Rygi zachwyca widokiem licznych zabytkowych kościołów, jak katedra czy kościół św. Piotra – obie świątynie zostały wzniesione w XIII wieku. Cała starówka Rygi wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Atrakcję turystyczną stanowi wybudowany w stylu gotyckim Dom Bractwa Czarnogłowych.

Historię miasta można lepiej poznać w ryckim Muzeum Etnograficznym. Na uwagę zasługuje to, że rozpoczyna się w XIII wieku, kiedy to ośrodek miejski został założony przez biskupa Alberta z Buxhoeveden. Miłośnicy sztuki powinni wybrać się z kolei do Muzeum Art Nouveau.

Jedną z największych atrakcji Rygi jest majestatyczny zamek położony na brzegu rzeki Dźwiny, który jest historycznym symbolem miasta. Zbudowano go na początku XIV wieku na polecenie Zakonu Kawalerów Mieczowych. Innym symbolem jest Pomnik Wolności – monumentalna konstrukcja licząca 42 m wysokości – stanowi hołd dla patriotów, którzy zginęli za niepodległość swojej ojczyzny. Koniecznie trzeba zobaczyć na Starym Mieście ratusz i plac ratuszowy czy też zespół trzech najstarszych kamienic w mieście, nazywanych „Trzej Bracia”. Reprezentują one różne epoki architektoniczne.

Ryga – nietypowe atrakcje

Jednym z najważniejszych muzeów, jakie można odwiedzić w Rydze, a jednocześnie dość nietypową atrakcją turystyczną miasta, jest Muzeum KGB, czyli muzeum historii radzieckiego wywiadu.

Dla wielu zaskoczeniem może być to, że w Rydze znajduje się Dom Kotów. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc, położone w obrębie Starego Miasta. Na dachu budynku znajdują się dwa koty, zwrócone tyłem w stronę siedziby cechu, do którego nie został przyjęty kupiec odpowiedzialny za wybudowanie kamienicy. W ten sposób chciał on wziąć odwet na cechu.

Wśród innych ciekawostek, jakie warto zobaczyć w tym mieście pełnym kontrastów, są też malownicza Brama Szwedzka, tętniące przez większość godzin w ciągu doby Targowisko Centralne, ale i urokliwy rejs po Dźwinie, pozwalający na zobaczenie zabytków miasta z zupełnie innej perspektywy. Mniej znanym miejscem w Rydze jest Baltie Laci, czyli Białe Niedźwiedzie – dawne miejsce spotkań rzemieślników.

Ryga – atrakcje dla dzieci

Wraz z pociechami można wybrać się na zwiedzanie punktów widokowych, na czele z dzwonnicą przy kościele św. Piotra na Starym Mieście. Nieopodal znajduje się Dom Czarnogłowych z przepiękną fasadą, ale dzieci zainteresować może muzeum, które się w nim mieści. Na spacer dobrze nadają się okolice rzeki, ale i ogrody oraz parki, jak park Vermanes z licznymi placami zabaw albo ogród botaniczny. Wraz z maluchami można wybrać się do Muzeum Latvian Railway History, czyli muzeum poświęconego historii kolejnictwa, czy do Riga Motor Museum dla miłośników motoryzacji. Na koniec pozostaje największy park wodny na Łotwie – Livu Akvaparks oraz Riga Zoo.

Ryga – co zobaczyć?

W stolicy obowiązkowo trzeba zobaczyć jej starówkę, gdzie wzrok przyciągają zabytkowe zabudowania i świątynie czy też ruiny średniowiecznych murów miejskich i gotycki Dom Bractwa Czarnogłowych. Przepiękne secesyjne budynki w można podziwiać na ul. Alberta. Pochodzą one z XX wieku. Na tej samej ulicy jest wspominane już Muzeum Art Nouveau i Jugenda Stila Nami.

Ryga na weekend

Weekendowy wypad może być zaplanowany tak, by turyści mogli zobaczyć największe atrakcje, w tym te opisane w naszym miniprzewodniku po Rydze. Innym pomysłem na taki wyjazd jest zaplanowanie go w czasie, kiedy w Rydze odbywają się słynne łotewskie festiwale, na czele z Ligo.

Ryga – wycieczki fakultatywne z Rygi

Po zobaczeniu stolicy, turysta może wybrać się na jedną z wycieczek fakultatywnych. Popularnością cieszą się przy tym takie propozycje jak:

  • Wycieczka do Siguldy i Turaidy – miasta położone na skraju Parku Narodowego Gauja urzekają zabytkową zabudową. W Siguldzie turyści zobaczą ruiny średniowiecznego zamku, a także wzniesiony w XIX wieku nowy zamek. W Turaidzie wybiorą się na spacer do jaskini Gutmanis, zobaczą zamek z czerwonej cegły z XIII wieku, a następnie wrócą do stolicy.
  • Wycieczka do Parku Narodowego Kemeri i Jurmali – program obejmuje podziwianie atrakcji przyrodniczych, jak starożytne lasy sosnowe, Wielkie Torfowisko Kemeri, ale i wizytę w kurorcie nadmorskim w Jurmale, gdzie zaplanowano spacer i czas wolny.
  • Góra Krzyży, pałac Rundale i zamek Bauska – wycieczka po największych atrakcjach turystycznych okolic Rygi.

Hotele w Rydze

Znakomity standard usług i zróżnicowana oferta, to typowe cechy, jeśli chodzi o hotele w Rydze. Można zatrzymać się w 4-gwiazdkowym obiekcie Neiburgs, położonym niedaleko rzeki Dźwiny, na wschodnim brzegu Rygi. Dobrą bazą wypadową do zwiedzania na pieszo ciekawych miejsc jest 4-gwiazdkowy hotel Wellton Riverside Spa. Niewielkim, kameralnym obiektem jest zaś 3-gwiazdkowy obiekt Rija Domus.

Wakacje z dziećmi w Rydze

Oferty wakacyjne do Rygi mogą obejmować noclegi w hotelach przyjaznych rodzinom z pociechami. Jeśli turysta planuje taki wyjazd, powinien zwrócić na to uwagę i tak organizować wycieczki wokół miasta, by zawierały one atrakcje dla dzieci. W hotelach mogą być dostępne wysokie krzesełka do karmienia, łóżeczka niemowlęce czy płytki brodzik na basenie krytym.

Oferty cenowe – Ryga

Koszt 7-dniowego pobytu w 3-gwiazdkowym hotelu bez wyżywienia, z przelotem, z początkiem lipca, kosztuje od około 1200 zł od osoby. Przy wyborze 4-gwiazdkowego obiektu wyjazd wiąże się z wydatkiem od około 1650 zł. Warto zwrócić uwagę na oferty last minute do Rygi, kiedy to przy rezerwacji na ostatnią chwilę można znaleźć ciekawe propozycje cenowe.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Ryga - Najlepiej ocenione hotele

Dodo

Dodo

Ocena: 3/5

Łotwa, Ryga

od 530 za osobę

Ryga - Najczęściej kupowane hotele

Dodo

Dodo

Ocena: 3/5

Łotwa, Ryga

od 530 za osobę

Ryga - Ostatnio kupione hotele

Dodo

Dodo

Ocena: 3/5

Łotwa, Ryga

od 530 za osobę

Hanza

Hanza

Ocena: 3/5

Łotwa, Ryga

od 583 za osobę

Primo

Primo

Ocena: 3/5

Łotwa, Ryga

od 635 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny - Ryga

Jadąc na wakacje do Rygi, warto lepiej poznać jej najciekawsze miejsca i przygotować indywidualny plan zwiedzania miasta.

Ile trwa lot do Rygi?

Czas przelotu między Polską a lotniskiem w Rydze w Łotwie wynosi około 2 godzin.

Jaka waluta obowiązuje w Rydze?

Obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać w Rydze?

W sklepach i supermarketach można spodziewać się takich cen jak:

  • ziemniaki 1 kg – 0,35 euro,
  • pomarańcze 1 kg – 1,19 euro,
  • ogórek 1 szt. – 0,65 euro,
  • jogurt do picia Mullermilch 400 g – 0,99 euro,
  • majonez Hellmann’s 405 ml – 1,99 euro,
  • serek biały do smarowania 300 g – 2,99 euro,
  • Fanta puszka 0,33 l – 0,69 euro,
  • piwo Alus Miller 0,33 l – 0,79 euro.

Jaki transport wybrać w Rydze?

Po Rydze najwygodniej przemieszczać się pieszo, jeździć na rowerze, ale na większych dystansach korzystać z transportu publicznego – szybkich tramwajów oraz z sieci autobusowej.

Co oferuje lokalna kuchnia w Rydze?

Podczas wizyty warto spróbować typowych łotewskich potraw, zwłaszcza rybnych, i dań, które przyrządzane są na bazie chleba, np. zupa chlebowa. Często serwowane są np. kulebiaki z rybą czy ryżowe gołąbki rybne.

Pogoda – Ryga

Najcieplejszymi miesiącami w Rydze są maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Temperatura przekracza wówczas 20 stopni Celsjusza. W lipcu i sierpniu często zdarzają się deszcze. Najzimniejszymi miesiącami w stolicy Łotwy są z kolei styczeń i luty.

Przydatne informacje