Zatoka Wenecka - Przewodnik

Piaszczyste, szerokie plaże, ciepłe morze i wielowiekowe zabytki, które co roku odwiedzane są przez tysiące, jeśli nie miliony turystów - taki opis jak najbardziej oddaje ducha <strong>Zatoki Weneckiej</strong>, jednego z najbardziej znaczących <strong>regionów we Włoszech</strong>. Co warto tu zobaczyć i gdzie można wypoczywać?

Pogoda w Zatoce Weneckiej

Dzisiaj, 23.11 8°C
Piaszczyste, szerokie plaże, ciepłe morze i wielowiekowe zabytki, które co roku odwiedzane są przez tysiące, jeśli nie miliony turystów - taki opis jak najbardziej oddaje ducha Zatoki Weneckiej, jednego z najbardziej znaczących regionów we Włoszech. Co warto tu zobaczyć i gdzie można wypoczywać? Położenie zatoki
Zatoka Wenecka, nazywana również z języka włoskiego Golfo di Venezia, obejmuje północną część Morza Adriatyckiego, u wybrzeży nie tylko Włoch, ale i Słowenii oraz Chorwacji. Wcina się w głąb lądu na długości około 100 km. Granica zatoki przebiega od ujścia Padu do południowego cypla półwyspu Istria. Maksymalna głębokość zatoki wynosi 34 m.
W skład Zatoki Weneckiej wchodzi wybrzeże lagunowe, z największą Laguną Wenecką, wybrzeża skaliste na wschodzie, czy Zatoka Triesteńska na północnym wschodzie. Najważniejszymi portami Zatoki Weneckiej są: Triest, Chioggia, Wenecja, Monfalcone we Włoszech, Koper na Słowenii i Pula w Chorwacji. Najciekawsze ośrodki turystyczne regionu
Oczywiście kluczowym miejscem tego regionu jest Wenecja. To „miasto na wodzie” jest co roku odwiedzane przez miliony turystów, którzy mogą podziwiać Plac św. Marka z Bazyliką tego samego patrona, Pałac Dożów, Kanał Grande czy Most westchnień. Warto wybrać się tu na całodzienną wycieczkę, zobaczyć po zmroku pięknie oświetlone budynki, czy też popłynąć w krótki rejs wenecką gondolą po okolicznych kanałach.
Obok Wenecji ciekawym miastem włoskim w regionie Zatoki Weneckiej jest Werona, słynąca nie tylko z historii tragicznej w skutkach miłości Romeo i Julii. Znajdziemy tu pięknie zachowaną rzymską arenę, przywodzącą na myśl Koloseum w Rzymie, Bramę Lwów czy okazały Łuk Triumfalny. Z Werony można wybrać się do Padwy - miasta uniwersyteckiego, w którym atrakcją będzie zwiedzanie bazyliki św. Antoniego i jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie. Wypoczynek na plaży w Zatoce Weneckiej
Spragnieni błogiego relaksu i leniuchowania na plaży oraz miłośnicy sportów wodnych mogą spędzić wakacje w jednym z licznych, popularnych wśród turystów kąpielisk Zatoki Weneckiej. Zalicza się do nich; Bibione, Caorle, Lignano Sabbiadoro czy Lido di Jesolo. Plaże ciągną się tu kilometrami wzdłuż wybrzeża. Są piaszczyste, łagodne i dobrze zagospodarowane. Zresztą wschodnie wybrzeże Adriatyku słynie z urozmaiconej linii brzegowej i pięknych plaż.
Bibione jest dużym, hałaśliwym kurortem nadmorskim, który nigdy nie zasypia. Posiada międzynarodowy certyfikat „Błękitnej Flagi”, który oznacza, że kąpielisko to spełnia wyśrubowane normy czystości. Caorle to zaś mała miejscowość, z piękną starówką i promenadą nadmorską oraz równie ładnymi plażami, co w Bibione.
Lignano Sabbiadoro to kolejny kurort z piaszczystymi plażami. Znajdują się tam dwa parki rozrywki dla dzieci i dorosłych - Aquasplash oraz Gulliverlandia. Dla najmłodszych przeznaczone jest także niewielkie zoo.
Lido di Jesolo to kurort tętniący życiem przez całą dobę, gdzie znajdziemy liczne dyskoteki, puby, kafejki nadmorskie i restauracje oraz całą mnóstwo sklepów z pamiątkami. Plaże w kurorcie zostały oznaczone certyfikatem „Błękitnej Flagi”.  Na spacer można tu wybrać się do portu jachtowego. W Lido di Jesolo znajduje się także park wodny Aqualandia, jaki i pole golfowe.

Zobacz również:

Włochy na skróty

Miejsca: