Arma di Taggia - Przewodnik

Hałaśliwe kąpielisko <strong>Arma di Taggia</strong> (6 km na wschód od <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/wybrzeze-liguryjskie/" target="_blank">Sanremo</a>) leży u wylotu Valle Argentina (Srebrna Dolina). O 3 km na północ od wybrzeża rozciąga się w niej senne miasteczko <strong>Taggia</strong>, słynące z szesnastoprzęsłowego <strong>romańskiego mostu</strong>, czarnych oliwek taggiasca oraz dzieł liguryjskich artystów w czarno-białym <strong>klasztorze San Domenico</strong>, tuż za murami miasta. W trzecią niedzielę lipca odbywa się święto Marii Magdaleny, którego kulminację stanowi "taniec śmierci" wykonywany przez dwóch mężczyzn, pochodzących od pokoleń z tych samych rodów.

Pogoda w Arma di Taggia

Dzisiaj, 21.12 11°C
Hałaśliwe kąpielisko Arma di Taggia (6 km na wschód od Sanremo) leży u wylotu Valle Argentina (Srebrna Dolina). O 3 km na północ od wybrzeża rozciąga się w niej senne miasteczko Taggia, słynące z szesnastoprzęsłowego romańskiego mostu, czarnych oliwek taggiasca oraz dzieł liguryjskich artystów w czarno-białym klasztorze San Domenico, tuż za murami miasta. W trzecią niedzielę lipca odbywa się święto Marii Magdaleny, którego kulminację stanowi "taniec śmierci" wykonywany przez dwóch mężczyzn, pochodzących od pokoleń z tych samych rodów.

25 km dalej w głąb doliny leży maleńka wioska Triora. Jadąc tutaj z San Remo, autobus mija niewielkie osady ze starożytnymi mostami i gospodarstwa, dla których jedynym połączeniem z drogą jest system lin i kołowrotów. Z Triory nieomal już widać przykryty aż do kwietnia śniegiem szczyt Monte Pietradura. W 1588 r., gdy okolicę spustoszył katastrofalny głód, 200 mieszkanek tej niemal odciętej od świata wioski uznano za czarownice, po czym, jak wieść niesie, 30 z nich poddano torturom, 14 spalono na stosie, a jedna popełniła samobójstwo, nie czekając na egzekucję. W Museo Etnografico w Triorze można obejrzeć dokumenty związane z procesem. Na wzgórzu Cabotina ponad wsią, gdzie czarownice miały się gromadzić na sabatach, ustawiono pamiątkową tablicę.

Włochy na skróty