Wybrzeże Kampanii - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/kampania/" target="_blank"><strong>Kampania</strong></a> <strong>jest regionem</strong> <strong>położonym w południowej, gorącej i znanej z turystycznych walorów części Italii</strong>. Nic więc dziwnego, że odwiedzana jest przez tysiące turystów, zwłaszcza w czasie letnich wakacji. Region ten rozciąga się między Apeninami a Morzem Tyrreńskim, granicząc z Lacjum, Molise, <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/apulia/" target="_blank">Apulią</a> i Basilikatą. Stolicą Kampanii jest Neapol. Z uwagi na dostęp do morza i przepiękną pogodę, Kampania czerpie ogromne korzyści z turystyki.

Pogoda na Wybrzeżu Kampanii

Dzisiaj, 23.11 13°C
Kampania jest regionem położonym w południowej, gorącej i znanej z turystycznych walorów części Italii. Nic więc dziwnego, że odwiedzana jest przez tysiące turystów, zwłaszcza w czasie letnich wakacji. Region ten rozciąga się między Apeninami a Morzem Tyrreńskim, granicząc z Lacjum, Molise, Apulią i Basilikatą. Stolicą Kampanii jest Neapol. Z uwagi na dostęp do morza i przepiękną pogodę, Kampania czerpie ogromne korzyści z turystyki. Pod względem administracyjnym do Kampanii należy 5 prowincji: Neapol, Salerno, Caserta, Benewent i Avellino. Historia pokazuje, że początkowo Kampanię zamieszkiwali Oskowie, a następnie przechodziła ona w ręce Etrusków i Samnitów. Głównymi miastami regionu były grecki Neapol, Kapua czy miasto portowe Puteoli oraz oczywiście zniszczone w 79 roku przez wybuch wulkanu Pompeje.

Na wybrzeżu Kampanii znajdują się liczne kurorty i znane z zabytków miasta. Neapol jako stolica regionu powinien stanowić punkt obowiązkowy wycieczki do Kampanii. To trzecie pod względem wielkości miasto we Włoszech, położone w cieniu Wezuwiusza, nad Zatoką Neapolitańską. Można tu zarówno wypoczywać na plaży, jak i oglądać wielowiekowe zabytki, m.in. część historycznego centrum miasta - Quartieri Spagnoli. Wąskie uliczki zachęcają do spacerów i odkrywania tajemnic Neapolu, jednak aby wspinać się po nich, trzeba mieć bardzo dobrą kondycję.

Nie należy zapominać również o walorach krajobrazowych regionu, za które odpowiedzialna jest wielowiekowa aktywność wulkaniczna. Jednym z największych i najważniejszych tutejszych wulkanów jest Wezuwiusz, który góruje nad Zatoką Neapolitańską. U jego podnóża można zobaczyć archeologiczną perełkę - Pompeje, zniszczone przed laty przez wybuch wulkanu oraz nie mniej piękne, choć nie tak popularne Heraculanum. Z Neapolu można wygodnie dojechać pociągiem Circumvesuviana do ruin Pompejów. Ten sam pociąg dowozi turystów do Sorrento, miasta znanego z kinematografii i literatury. Posiada ono skaliste wybrzeże, na którym wybudowano luksusowe ośrodki wypoczynkowe i hotele. Stąd też można wybrać się na wyspy należące do Kampanii - Capri czy Ischii. Capri uważana jest za najdroższe miejsce w Europie pod względem cen noclegów, dlatego być może lepiej wybrać się tu na jednodniową wycieczkę. Wyspa zachwyca pięknymi krajobrazami, zwłaszcza skalistym wybrzeżem, łączącym się z turkusową wodą. Najsławniejsze wśród turystów są dwie, znajdujące się tam skałki - Faraglioni oraz Grotta Azzurra, czyli Lazurowa Grota. Do wnętrza jaskini położonej na zachodnim wybrzeżu wyspy dostać się można tylko drogą wodną.

Miłośnikom unikalnych zjawisk przyrodniczych polecana jest wyprawa na szczyt Wezuwiusza oraz spacer wokół nieczynnego obecnie krateru. Widoki jak z Księżyca pięknie wypadają na fotografiach. Malowniczym zakątkiem Kampanii jest Wybrzeże Amalfitańskie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego i rozciąga od Positano na zachodzie do Vietri sul Mare na wschodzie. Wybrzeże oferuje przepiękne, górzyste widoki i strome, skaliste klify. Można tu zobaczyć „13 pereł Wybrzeża Amalfi”. Na uwagę zasługuje mająca piękne plaże Pollica. Do robiących największe wrażenie miejscowości Wybrzeża Amalfitańskiego zalicza się Amalfia oraz miasteczko Ravello, z historią sięgającą V wieku naszej ery oraz Positano, z kolorowymi domkami sprawiającymi wrażenie przyklejonych do nadmorskich skał.

Zobacz również:

Włochy na skróty