Sycylia jest jednym z najgorętszych regionów we Włoszech. Dlatego chętnie wybierają ją za cel swoich letnich podróży turyści z różnych stron świata. Między innymi podróżują do Trapani, gdzie można nie tylko korzystać z idealnej pogody.
Położenie, historia i warunki naturalne
Trapani to miasto i gmina we Włoszech. Położone jest w północno-zachodniej części Sycylii, w prowincji o tej samej nazwie. Trapani zostało założone jeszcze w czasach antycznych, przez Fenicjan i znane było pod nazwą Drepanon. Mieści się ono na cyplu, gdzie stykają się ze sobą dwa morza - Tyrreńskie i Śródziemne.
Według legend, Trapani powstało za sprawą greckiej bogini Demeter, która podczas poszukiwania swojej córki Persefony, upuściła na Ziemi swój sierp i tak powstał półwysep, na którym zbudowano miasto. Inna historia wskazuje, że to bóg Saturn opuścił sierp i to on przez długi czas był patronem miasta.
Właściwie przez cały rok świeci tu słońce. Szacuje się, że w roku w Trapani 300 dni jest słonecznych. Od kwietnia do października jest bardzo ciepło. Pada rzadko i na ogół wyłącznie zimą.
Na wschód od centrum miasta, w odległości około 3 km znajduje się plaża, ale i przy historycznych murach miejskich także można zażywać kąpieli.
Zabytki i atrakcje Trapani
Z uwagi na bogatą historię miasta, w Trapani w zasadzie na każdym kroku można znaleźć ciekawe zabytki. Przejawiają się one w tutejszych fontannach, kamienicach, uliczkach, świętych figurkach, a zwłaszcza w zabytkach architektury sakralnej.
W nowej części Trapani znajdziemy Bazylikę, którą wznoszono od 1315 roku. W kolejnych stuleciach obiekt wielokrotnie był przebudowywany. W środku bazyliki znajduje się zabytkowy ołtarz z figurą lokalnej Madonny z XVI wieku. Obok bazyliki mieści się archeologiczne Muzeo Pepoli, na miejscu dawnego klasztoru Karmelitów. Ważnymi zabytkami Trapani jest katedra San Lorenzo z XVII wieku, kościół Chiesa del Purgatorio z drewnianymi rzeźbami z Męką Pańską, czy Starówka z klimatycznymi, wąskimi uliczkami ze średniowiecza oraz barokową zabudową. Szczególnej atmosfery nabywa ona po zmroku, pięknie oświetlona.
W XVII-wiecznej wieży Torre di Ligny w Trapani zobaczyć można zbiór eksponatów z czasów wojen punickich, należący do Museo di Preistoria. Z samej wieży zaś roztacza się przepiękny widok na zatokę i Trapani.
Warto wybrać się na spacer do portu w Trapani, który obudowany jest z trzech stron falochronami z betonu. Można podziwiać cumujące tu promy, jachty czy zwyczajne łodzie rybackie. Ciekawym miejscem są saliny trapańskie, czyli zbiorniki do osuszania wody z morza, dzięki czemu otrzymuje się kryształki soli. To najstarsze tego rodzaju miejsce na Sycylii.