Sycylia jest pięknym regionem Włoch, słynącym z wielu ciekawych zabytków. Część z nich znajduje się w Palermo. To miasto ma bogatą historię, sięgającą czasów starożytnych.
Położenie i historia Palermo
Palermo znajduje się na północy Sycylii. Miasto powstało jako Panormos, kolonia fenicka, kilka wieków przed naszą erą. Od V wieku p.n.e. funkcjonowało jako miasto kartagińskie, a od 254 p.n.e. przeszło pod panowanie Rzymu. W V wieku naszej ery opanowali je Wandalowie i Gotowie, a w 535 roku Bizancjum. Burzliwy okres dla Palermo przypadł na IX wiek, bowiem w 831 roku znalazło się pod panowaniem Arabów.
Z uwagi na swoje dogodne położenie nad Morzem Śródziemnym Palermo stanowiło przez lata siedzibę piratów, którzy łupili Genuę oraz wybrzeża Kalabrii i Sardynii. W 1072 roku całą Sycylię, a wraz z nią również Palermo, opanowali Normanowie. Ich panowanie zakończyło się w 1194 roku. Tron Sycylii przeszedł na rodzinę Hohenstaufów, a później Andegawenów.
Przez całe wieki Palermo prężnie się rozwijało i było centrum kulturowym królestwa Sycylii. Lata jego świetności zakończyło antyfrancuskie powstanie tzw. Nieszpory sycylijskie. Wówczas miasto trafiło pod rządy aragońskie, a później hiszpańskie. Jego sytuacja zaczęła się poprawiać po 1860 roku, kiedy doszło do zjednoczenia Włoch.
Co można zobaczyć w Palermo?
Jeśli będziecie na wakacjach na Sycylii lub udacie się choćby na krótką wycieczkę do Palermo, koniecznie zwróćcie uwagę na ciekawe zabytki, jakie są świadectwem dawnej świetności miasta, ale i burzliwych dziejów, kiedy to przechodziło ono z rąk do rąk kolejnych władców.
Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Palermo jest pałac królewski, nazywany Pałacem Normanów. Wzniesiono go w XI wieku na ruinach dawnego zamku arabskiego. Najważniejsze jest to, co znajduje się wewnątrz pałacu, mianowicie słynna na cały świat Cappella Palatina z XII wieku, czyli kaplica, która razem z katedrą w Monreale znalazła się w 2015 roku na liście dziedzictwa UNESCO. Kaplicę zdobią mozaiki w stylu normandzkim. Nieopodal pałacu mieści się najważniejsza świątynia Palermo, czyli katedra, zbudowana w wielu różnych stylach - gotyckim, barokowym i normandzkim.
Dla osób o mocnych nerwach polecamy wizytę w zakonie kapucynów, a właściwie w katakumbach w Convento dei Cappucini. W podziemiach klasztoru pochowano ponad 8 tys. osób, których szczątki wystawione są na widok publiczny - można zobaczyć czaszki i kości, albo doskonale zabalsamowane ciała mnichów. Do innych, ważnych zabytków sakralnych zalicza się romańskie kościoły San Cataldo i San Giovanni degli Eremiti, San Giovanni dei Lebrossi, della Martorana, a także świątynie w stylu gotyckim: San Agostino z XIV wieku, della Caten i della Gancia.
Znajdują się tutaj również kościoły zbudowane w stylu renesansowym w Palermo: San Maria dei Miracoli, czy San Gorigio dei Genovesi oraz w stylu barokowym: San Matteo czy S. Domenci, San Teresa i del Salvatore.
Warto dać się zgubić w Palermo, pochodzić jego uliczkami, zobaczyć cudowne mosty, np. most Ponte dell`Ammiraglio z XII wieku, poczuć atmosferę miasta i skosztować znakomitej kuchni palermiańskiej w restauracjach na świeżym powietrzu.