W północnych Włoszech, pomiędzy Szwajcarią na północy, a rzekami Pad na Południu, Ticino na zachodzie oraz Mincino na wschodzie znajduje się region Lombardii. To jednocześnie kraina historyczna i miejsce słynące z przepięknych zabytków.
Skąd nazwa „Lombardia”?
Region Lombardia we Włoszech zyskał taką nazwę od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północną część Włoch i założyli w tym miejscu swoje królestwo. Jego stolicą było lombardzkie miasto Pawia.
Historia regionu
W czasach rzymskich obszar dzisiejszej Lombardii mieścił się w prowincji Galia Przedalpejska, ale w średniowieczu Longobardzi podbili te tereny i założyli tu swoje państwo. Od 774 roku Lombardia znalazła się w państwie Franków, a od IX wieku została główną posiadłością wnuka Karola Wielkiego, Lotara. Kiedy zmarł, władcy włoscy chcieli przejąć nad nią władzę. Trwało to całe wieki. W XVI wieku Lombardia była księstwem pod władzą Sforzów i Viscontich, a później rywalizowały o nią Francja i ród Habsburgów, któremu ostatecznie przypadła. Kiedy Napoleon Bonaparte w XVIII wieku zdobył Lombardię, weszła ona w skład Republiki Trans padańskiej, później Republiki Cisalpińskiej, Republiki Włoskiej i Królestwa Włoch. Dopiero w czasie kongresu wiedeńskiego zwrócono ją Austrii. Lombardia wraz z Veneto tworzyła Królestwo Lombardzko-Weneckie.
Współczesna Lombardia
Obecnie Lombardia ma stolicę w Mediolanie i znajduje się w północnej części Włoch. Do innych, ważnych miast Lombardii zalicza się Pawia, Varese, Cremona, Como, Brescia i Bergamo. To region, który od wschodu graniczy z regionami Wenecja Euganejska i Trydent - Górna Adyga, od północy ze Szwajcarią, od południa z regionem Emilia-Romania, a od zachodu z Piemontem. Za ciekawostkę należy uznać to, że Lombardia jest uważana za najbogatszy i najlepiej rozwinięty pod względem gospodarczym region w całych Włoszech.
Turystyczne walory Lombardii
Region zachwyca bogactwem naturalnym i bogatą ofertą kulturową i architektoniczną. Jest tu wiele obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najbardziej do Lombardii turystów przyciąga jej stolica - Mediolan, w której występuje ogromne nagromadzenie różnego rodzaju zabytków. Można zobaczyć katedrę Duomo, światowej sławy Teatro alla Scala czy galerię Vittorio Emanuelle. Będąc w tym cudownym mieście, w dużej mierze stolicy mody włoskiej i światowej, koniecznie trzeba zobaczyć też klasztor dominikański i kościół Santa Maria delle Grazie, gdzie znajduje się słynny fresk pędzla Leonarda da Vinci - Ostatnia Wieczerza.
„Miastem idealnym” włoskiego renesansu określana jest Mantua, która jest miejscem rozgrywania akcji opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego.
Sakralnym zabytkiem Lombardii i Piemontu jest zespół dziewięciu kaplic i innych elementów architektonicznych poświęconych różnym aspektom wiary chrześcijańskich. Zespół ten określany jest jako Sacri Monti i jest idealnie wtopiony w otaczający krajobraz naturalny. Także w Lombardii znajdują się najstarsze skalne malowidła prehistoryczne. W dolinie Camonica można zobaczyć jeden z największych zbiorów prehistorycznych petroglifów na świecie.
To tylko niewielka część wszystkich atrakcji Lombardii, które można odrywać całymi tygodniami, podróżując po całym regionie.