Kultura Włoch

Włochy są krajem w większości <strong>jednonarodowościowym</strong>. Różnice kultur można zauważyć na terenach przygranicznych <strong>w północnej</strong> części kraju, gdzie oprócz włoskiego obowiązują języki <strong>słoweński</strong>, <strong>niemiecki</strong> lub <strong>francuski</strong> (w zależności od graniczącego państwa). <h2>Jacy są Włosi?</h2> Gdyby można byłoby opisać ich jednym zdaniem, można by powiedzieć, iż są ludźmi <strong>lubiącymi korzystać w pełni z życia</strong>. Wszyscy ci, którzy wybierają się na <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/">wakacje do Włoch</a> szybko dostrzegą, że Włosi są <strong>impulsywni i spontaniczni</strong>, gościnni, a przede wszystkim głośni i <strong>żywo gestykulujący</strong> podczas rozmów. Ich charakter określa też <strong>kultura regionu,</strong> z którego pochodzą. Północni Włosi są bardziej powściągliwi, natomiast mieszkańcy Południa, częściej roześmiani i otwarci. <h2>Włoska kuchnia</h2> We Włoszech panuje <strong>kult dobrego jedzenia</strong>. W południe oczywiście obowiązuje <strong>sjesta</strong>, czyli czas popołudniowej drzemki. W tym czasie sklepy, restauracje i bary zwykle pozostają zamknięte.

Pogoda we Włoszech

Dzisiaj, 24.11 14°C
Włochy są krajem w większości jednonarodowościowym. Różnice kultur można zauważyć na terenach przygranicznych w północnej części kraju, gdzie oprócz włoskiego obowiązują języki słoweńskiniemiecki lub francuski (w zależności od graniczącego państwa).

Jacy są Włosi?

Gdyby można byłoby opisać ich jednym zdaniem, można by powiedzieć, iż są ludźmi lubiącymi korzystać w pełni z życia. Wszyscy ci, którzy wybierają się na wakacje do Włoch szybko dostrzegą, że Włosi są impulsywni i spontaniczni, gościnni, a przede wszystkim głośni i żywo gestykulujący podczas rozmów. Ich charakter określa też kultura regionu, z którego pochodzą. Północni Włosi są bardziej powściągliwi, natomiast mieszkańcy Południa, częściej roześmiani i otwarci.

Włoska kuchnia

We Włoszech panuje kult dobrego jedzenia. W południe oczywiście obowiązuje sjesta, czyli czas popołudniowej drzemki. W tym czasie sklepy, restauracje i bary zwykle pozostają zamknięte. Włosi „ożywiają się” dopiero późnym popołudniem, by aż do póżnych godzin nocnych celebrować wspólne posiłki, które zwykle zaczynają od aperitivo – czyli słonych przekąsek serwowanych w towarzystwie drinków. Jest to zaledwie preludium do kolacji, które zwykle spożywane są późno i odbywają się zawsze w towarzystwie rodziny lub znajomych.

Zobacz też:

Włochy – życie na wyspach

Odrębnością kulturową odznaczają się zwłaszcza wyspy jak Sycylia czy Sardynia, a ich mieszkańcy uważani są przez niektórych za odrębny naród, ze względu na inny rodzaje wpływów historyczno-narodowościowych.

klimat sprzyja też nieco innej atmosferze – więcej jest tu kurortów i plaż oraz małych, malowniczych miejscowości, gdzie życie i czas płyną znacznie wolniej, niż w zatłoczonych metropoliach takich jak Mediolan czy Rzym.

Zobacz też:

Włoskie tradycje i święta

W całych Włoszech rytm życia rodzinnego wyznaczony jest przez zwyczaje i tradycje religijne. Nie ma tu jednak zbyt wielu świąt ogólnonarodowych, za to jest bardzo dużo świąt lokalnych, które obchodzone są niezwykle hucznie. Najczęstszą okazją są dni patronów miejscowości. Podczas wszystkich świąt najbardziej rozpowszechnioną tradycją są procesje. Obnoszone są wtedy relikwie i podobizny świętego. Całości towarzyszy muzyka oraz występy, przypominające spektakl teatralny.

Największe jednak uroczystości obchodzone są podczas Wielkanocy, począwszy od Wielkiego Piątku. Wówczas to procesje przemierzają ulice i obnoszą figury ukrzyżowanego Chrystusa. Wśród uczestników wyróżniają się zakapturzone postacie w habitach, śpiewające pokutne pieśni.

Uroczystości te odbywają się głównie na Sycylii, np. w Taorminie czy Messinie oraz w miastach południa, np. w Tarencie, Reggio. Natomiast w Wielką Sobotę przez ulice Nocera TirinesaKalabrii przechodzi procesja biczowników.

Przed Bożym Narodzeniem w Neapolu odbywają się targi szopek. Tradycja żywej szopki pochodzi od św. Franciszka z Asyżu, który jako pierwszy ją zainicjował. Obchodzi się tu również dzień Wszystkich Świętych. Zwyczaje nakazują, aby w ten dzień dzieci otrzymywały prezenty od rodziców w imieniu zmarłych krewnych.

Karnawał w Wenecji

Słynny jest również karnawał w Wenecji, który trwa przez pięć dni przed Środą Popielcową. Jest to wielka parada kostiumów i ręcznie wykonywanych masek. Na ten tydzień przyjeżdża do Wenecji wielu turystów, których głównym celem jest uczestniczenie w tych uroczystościach. Warto wcześniej zaplanować wycieczkę w tym okresie, bowiem rezerwacje zwykle są robione przez turystów z dużym wyprzedzeniem i może się okazać, że w wybranym przez nas terminie wszystkie miejsca noclegowe są już zajęte.

Włochy – różnice kulturowe

Pomimo, że Włochy są państwem praktycznie jednonarodowościowym, to jednak częściej odczuwane jest ich przywiązanie do danego regionu, niż do całego kraju. Odmienność poszczególnych regionów przejawia się w lokalnych tradycjach kulturowych, standardzie życia, dialektach, a także w krajobrazie.
  • Także wśród samych mieszkańców Italii widoczne są sympatie lub animozje, np. pomiędzy mieszkańcami Północy i Południa. Mieszkańcy Sycylii są przez północnych Włochów niekiedy nazywani „Africano”, co – nieco obraźliwie, sugeruje ich afrykańskie pochodzenie.

Słynna włoska kultura

Kultura i tradycja artystyczna Włoch wywarła ogromny wpływ na sztukę i kulturę innych krajów Europy. Niemal każdy zna takie nazwiska jak Leonardo da VinciMichał Anioł czy Botticelli. Ich dzieła, często nawet nie kojarzone ze swoimi autorami weszły na stałe do kanonu sztuki: Mona LisaKaplica Sykstyńska lub Pieta. Florencja, Rzym, Wenecja, to miasta, do których zdąża wielu Europejczyków chcących poznać swoje kulturowe korzenie.



Włochy na skróty