Dzisiejsze miasto, z dworcem kolejowym, muzeum i ruinami, charakteryzuje chaotyczna zabudowa. By dotrzeć do ruin, należy skierować się w stronę Lido, za skrzyżowaniem do Lido skręcić w prawo i iść wąską drogą, dopóki nie zobaczy się tablic z napisem <strong>Zona Archeologica</strong> ustawionych przy pozostałościach teatru i świątyni Apolla.
Dzisiejsze miasto, z dworcem kolejowym, muzeum i ruinami, charakteryzuje chaotyczna zabudowa. By dotrzeć do ruin, należy skierować się w stronę Lido, za skrzyżowaniem do Lido skręcić w prawo i iść wąską drogą, dopóki nie zobaczy się tablic z napisem Zona Archeologica ustawionych przy pozostałościach teatru i świątyni Apolla.
Pochodząca z VI w. p.n.e. świątynia miała niegdyś 32 kolumny, lecz dziś trzeba wykazać się wyobraźnią, by odtworzyć jej pierwotny wygląd. Lepiej zachowała się świątynia Hery (inaczej Tavole Palatine).15 pozostałych po niej kolumn to najbardziej charakterystyczny ślad potężnego niegdyś państwa. Ciekawe eksponaty zwiezione z innych wykopalisk prezentuje Museo Archeologico Nazionale naprzeciwko świątyni Apolla, kilometr od centrum Metaponto. Wystawiono w nim posągi, ceramikę i biżuterię z V-IV w. p.n.e.; warto również zwiedzić fascynujący dział zainspirowany badaniami odcisków palców na ceramicznych skorupach znalezionych w dzielnicy rzemieślników.