Crotone - Przewodnik

Na południe od <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/kalabria/" target="_blank">Rossano</a> ciągną się puste plaże, a w głębi lądu winnice Ciro, skąd pochodzą najsłynniejsze <strong>wina</strong> <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/kalabria/" target="_blank">Kalabrii</a>. Za rzeką Neto zaczynają się żyzne tereny <strong>Marchesato</strong>. Dojeżdżając do <strong>Crotone</strong> (starogrecki Kroton), można zobaczyć dymy z kominów fabrycznych - mało zachęcający, lecz rzadki w regionie widok, który przypomina o zawiedzionych nadziejach pokładanych niegdyś w idei uprzemysłowienia ubogiego Południa.

Pogoda w Crotone

Dzisiaj, 23.11 13°C
Na południe od Rossano ciągną się puste plaże, a w głębi lądu winnice Ciro, skąd pochodzą najsłynniejsze wina Kalabrii. Za rzeką Neto zaczynają się żyzne tereny Marchesato. Dojeżdżając do Crotone (starogrecki Kroton), można zobaczyć dymy z kominów fabrycznych - mało zachęcający, lecz rzadki w regionie widok, który przypomina o zawiedzionych nadziejach pokładanych niegdyś w idei uprzemysłowienia ubogiego Południa.

Z achajskiego Krotonu nie pozostało nic, choć w odległej przeszłości była to jedna z ważniejszych kolonii Wielkiej Grecji. Miasto rozwijające się nieco w cieniu potężniejszego sąsiada - Sybaris, słynęło ze szkoły medycznej, a także z sukcesów sportowców, którzy na greckich igrzyskach olimpijskich nie mieli sobie równych.
W 1995 r. Crotone uczyniono stolicą prowincji w nadziei na rozwiązanie problemu narkomanii i przestępczości. By zwabić do miasta turystów, lokalne władze zainwestowały w budowę nadmorskiego bulwaru i muzeum archeologicznego. Niewątpliwym atutem Crotone jest przyjemna starówka oraz bliskość ładnych plaż i greckich ruin w Capo Colonna. W nowym Museo Archeologico Nazionale warto obejrzeć najbardziej wartościowe znaleziska z rejonu Magna Graecia na wybrzeżu Morza Jońskiego. Są wśród nich przedmioty odkryte w Krotonie i jego licznych koloniach, lista pochodzących z miasta mistrzów olimpijskich, a także mapy wykopalisk.

Włochy na skróty