Włochy to nie tylko przepiękne miasta o bogatej historii i licznych zabytkach, ale również urokliwe zakątki słynące ze swoich krajobrazów i dziewiczej przyrody. Do tej drugiej grupy można zaliczyć
Wyspę Ischia. Gdzie się znajduje i dlaczego warto zastanowić się nad wakacjami na Ischii?
Położenie i historia wyspy
Ischia jest włoską wyspą pochodzenia wulkanicznego o charakterze
uzdrowiskowo - wypoczynkowym. Znajduje się ona na Morzu Tyrreńskim i jest jedną z wysp archipelagu Wysp Flegrejskich, wraz z wyspami Procidia, Nisida i Vivara. Ischia liczy powierzchnię 64 km2 i jest największą z wysp w Zatoce Neapolitańskiej. Niedaleko od Ischii na Morzu Tyrreńskim znajduje się słynna wyspa Capri.
Już w I wieku przed naszą erą cesarz Oktawian August oddał Ischię we władanie Neapolu, w zamian właśnie za Capri. O ile jednak obecnie na Capri nie brakuje turystów, zwłaszcza tych najbardziej zamożnych, to na Ischii nadal można odpoczywać w spokoju i w ciszy, których Capri brakuje.
Leniwy klimat wyspy
Na Ischii można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Życie płynie tu wolniej, niż na przykład w zatłoczonym Neapolu, z którego na Ischię kursują regularnie promy. Piękne widoki i typowo włoski styl życia kusi turystów. Powodów, by pojechać na Ischię jest znacznie więcej. Włosi nazywają ją „IsolaVerde”, czyli „Zielona wyspa”.
Największym bogactwem naturalnym Ischii są
termy. Można je zobaczyć i skorzystać z nich w
Cavascurze. Ponoć te cieplice odkryli kolonizujący wyspę starożytni Grecy. Temperatura wód sięga tu 85 stopni Celsjusza, a zabiegi w termach odbywają się na świeżym powietrzu, w wydrążonych w tufowej skale grotach.
Na wyspie hucznie obchodzi się przypadające na 26 lipca
uroczystości ku czci Św. Anny. Wtedy cała wyspa ożywa śpiewem, tańcami oraz niesamowitą ilością kolorów i kwiatów.
Atrakcje przyrodnicze Ischii
Nad wyspą, na wysokość prawie 800 m n.p.m., dumnie wznosi się dawny
wulkan Epomeo. Pozostałością po wulkaniźmie są słynne
gorące źródła w Ischia Porto, zbudowanym w kraterze wygasłego wulkanu. Ischia Ponte to z kolei niewielka wioska rybacka, do której wejścia strzeże położony na morzu zamek. Atrakcją wyspy jest także skalny grzyb - Il Fungo w Lacco Ameno. Z kolei Forio słynie z pięknego parku - Giardino Poseidon.
Ischia słynie rownież z pięknych
piaszczystych plaż, lasów piniowych oraz winnic. Znana jest z wyjątkowo bogatej roślinności. Ci, którzy chcą na Ischii wypocząć na plaży, w szczególności powinni odwiedzić plaże Spiaggia dei Maronti niedaleko Barano czy Baia di San Montano w rejonie Lacco Ameno.
Zwiedzanie zabytków wyspy
Ischia ma wiele ciekawych zabytków, które mogą wypełniać czas turystów. Wystarczy nawet w miarę krótka wycieczka, aby się z nimi zaznajomić. Na pierwszym miejscu wśród atrakcji Ischii wymienia się
Castello Aragonese, czyli średniowieczną twierdzę, która funkcjonowała jako więzienie, samodzielne miasto, a ostatnio rozgościło się w jej wnętrzach muzeum tortur. Zamek właściwie znajduje się na drugiej wysepce, połączonej z Ischią
mostem Ponte Aragonese. Według legendy już w 474 roku p.n.e. Gelon, tyran z Syrakuz, zbudował tam pierwszą twierdzę, a na jej podwalinach w 1438 roku powstał zamek aragoński.
La Mortella to kolejna perełka Ischii. Właściwie mamy tu do czynienia z ogrodem żony słynnego brytyjskiego kompozytora połowy XX wieku – lady Susany Walton. Innym słynnym zabytkiem Ischii jest akwedukt Pilastri, który zaopatrywał niegdyś wyspę w źródlaną, górską wodę. Nad starą dzielnicą Ischii – Ponte wznosi się wieża zegarowa, gdzie mieści się
Muzeum Morza. W swojej kolekcji ma głównie modele statków, mapy i dawne narzędzia żeglarzy.
Zobacz również: