Kultura Wietnamu

Kultura Wietnamu jest <strong>bardzo bogata,</strong> a dzisiejsza wiedza na temat tutejszych tradycji i zwyczajów, stanowi nieocenione źródło informacji nie tylko o tym pięknym kraju, ale też o <strong>cywilizacji </strong>w tej części Azji. <h2>Obyczaje w Wietnamie</h2> Korzenie <strong>wietnamskiej tradycji </strong>sięgają prehistorycznej <strong>kultury Đông Son,</strong> która narodziła w się w miejscowości, o tej samej nazwie. Na przestrzeni wieków, Wietnamczycy zaczerpnęli wiele zwyczajów z dwóch cywilizacji - <strong>chińskiej i indyjskiej.</strong> Od Chin Wietnam przejął normy prawne i polityczne, ale także systemy religijne i filozoficzne, gdyż wyznawany jest tu <strong>konfucjanizm i taoizm</strong>. Wietnamskie społeczeństwo od wieków kultywuje tradycje narodowe, na które wpływ miała nie tylko kultura Indii, ale w czasach nowożytnych - także <strong>kultura Francji.</strong> <h2>Jakie święta obchodzi się w Wietnamie?</h2> <strong>H</strong><strong>ucznie obchodzi się tutaj wiele różnych świąt</strong>, dlatego planując <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wietnam/">wakacje w Wietnamie</a>, warto sprawdzić tutejszy kalendarz! Wietnamczycy kochają świętować i mają wiele okazji, związanych nie tylko z tradycjami chińskiego kalendarza (jak Chiński Nowy Rok), ale też licznymi świętami buddyjskimi oraz <strong>świętami narodowymi</strong>.

Pogoda w Wietnamie

Dzisiaj, 22.11 28°C
Kultura Wietnamu jest bardzo bogata, a dzisiejsza wiedza na temat tutejszych tradycji i zwyczajów, stanowi nieocenione źródło informacji nie tylko o tym pięknym kraju, ale też o cywilizacji w tej części Azji.

Obyczaje w Wietnamie

Korzenie wietnamskiej tradycji sięgają prehistorycznej kultury Đông Son, która narodziła w się w miejscowości, o tej samej nazwie. Na przestrzeni wieków, Wietnamczycy zaczerpnęli wiele zwyczajów z dwóch cywilizacji - chińskiej i indyjskiej. Od Chin Wietnam przejął normy prawne i polityczne, ale także systemy religijne i filozoficzne, gdyż wyznawany jest tu konfucjanizm i taoizm. Wietnamskie społeczeństwo od wieków kultywuje tradycje narodowe, na które wpływ miała nie tylko kultura Indii, ale w czasach nowożytnych - także kultura Francji.

Jakie święta obchodzi się w Wietnamie?

Hucznie obchodzi się tutaj wiele różnych świąt, dlatego planując wakacje w Wietnamie, warto sprawdzić tutejszy kalendarz! Wietnamczycy kochają świętować i mają wiele okazji, związanych nie tylko z tradycjami chińskiego kalendarza (jak Chiński Nowy Rok), ale też licznymi świętami buddyjskimi oraz świętami narodowymi. Na terenie całego Wietnamu organizowane są najróżniejsze festiwale, procesje i pochody, podczas których ulicami miast i wsi podążają barwne korowody. Znane są między innymi festiwale buddyjskich świątyń, kwiatów, plonów, a także smoków oraz innych postaci mitycznych, które są czczone w kulturze wietnamskiej. Większość tego typu uroczystości wpisanych jest w kulturę konkretnych regionów kraju i ma charakter lokalny.
W Wietnamie najhuczniej obchodzi się trzy święta:
  • Święto Tết - Nowy Rok, który Wietnamczycy obchodzą pod koniec stycznia lub na początku lutego. Termin święta ustalany jest zgodnie z kalendarzem księżycowym.
  • Święto Królów Hung - przypada w kwietniu i jest hołdem dla legendarnych władców Wietnamu.
  • Festiwal Perfumowanej Pagody - uroczystości odbywają się wokół XV-wiecznej świątyni, która jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych zabytków kraju.
W Wietnamie obchodzi się także święta narodowe:
  • Dzień utworzenia Komunistycznej Partii Wietnamu - 3 lutego,
  • Dzień Zwycięstwa - rocznicę wyzwolenia Sajgonu 30 kwietnia 1975 roku - 30 kwietnia,
  • Święto Pracy - 1 maja (podobnie jak w Polsce),
  • Dzień Narodzin Buddy - 7 czerwca,
  • Dzień Pamięci poległych za wolność Wietnamu - 27 lipca,
  • Dzień Niepodległości - 2 września.

Festiwal w Hue

Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Wietnamie zalicza się Festiwal w dawnej cesarskiej stolicy Hue, który odbywa się co dwa lata, począwszy od 2000 roku. Został on zapoczątkowany przez kulturalne spotkanie francusko-wietnamskie, które szybko przerodziło się w międzynarodowe wydarzenie. Dziś jest to spektakularne przedsięwzięcie, które ukazuje kulturę i bogatą tradycję Wietnamu. By je zobaczyć, do Hue zjeżdżają turyści z całego świata. Biorą w nim udział artyści wietnamscy oraz z innych krajów azjatyckich. Impreza odbywa się w cytadeli dawnego Zakazanego Miasta, ale też na rzece i na ulicach, które stają się miejscem uroczystych parad i występów artystycznych.

Wietnam – jaki kalendarz?

W Wietnamie cały czas w użyciu pozostają dwa kalendarze - gregoriański i księżycowy. Dlatego w kalendarzach dostępnych w sklepach znajdują się zawsze dwie daty. Kalendarz księżycowy został wprowadzony w kraju w 2637 roku p. n.e. i większość świąt jest określana na jego podstawie.

Liczy on łącznie 12 miesięcy księżycowych, podobnie jak kalendarz gregoriański, przy czym miesiące mają po 29 lub 30 dni, co wynika z czasu niezbędnego na pełny obieg Księżyca po orbicie wokół Ziemi - czas ten wynosi średnio 29,5 dnia.
 

 


Opinie o miastach w Wietnamie

4,5
Phan Thiet Rafał
nic co zasługuje na uwagę - oczywiście jak ktoś lubi popatrzeć na miejscowe życie jest o.k., można zrobić trochę zakupów na targu, poszaleć na łodziach i tyle....

Wietnam na skróty

Miejsca: