Ten azjatycki kraj, położony na wschodnim krańcu Azji Południowo-Wschodniej, od lat zadziwia tempem rozwoju. Stały dynamiczny wzrost gospodarczy sprawia, że Wietnam staje się znaczącym graczem na arenie międzynarodowej.
Z czego słynie Wietnam?
Jednym z regionów, który ma duże znaczenie w gospodarce Wietnamu, jest
Delta Mekongu. To tu, nad ujściem największej rzeki Azji - Mekong, rozwija się rolnictwo. Zasobne w żyzne gleby i obfite w wodę tereny, są idealnym miejscem do
uprawy ryżu - jednego z najważniejszych produktów eksportowych. Wybierając się na
wakacje do Wietnamu, warto odwiedzić malownicze pola ryżowe, bo są one bez wątpienia wizytówką tego pięknego kraju.
Wietnam słynie też również
z produkcji odzieży i obuwia. Wietnamski przemysł odzieżowy jest jednym z największych tego rodzaju na świecie i stanowi znaczną część eksportu kraju. Wietnam jest popularnym miejscem dla międzynarodowych
firm odzieżowych, które korzystają z tutejszej siły roboczej i korzystniejszych, niż w Europie czy USA warunków produkcji.
Innym ważnym sektorem wietnamskiej gospodarki jest
przemysł elektroniczny. Kraj ten zyskał sobie reputację producenta wysokiej jakości elektroniki, w tym smartfonów, komputerów i podzespołów elektronicznych. To przyciąga
inwestorów z całego świata, którzy widzą ogromny potencjał rynku wietnamskiego.
Wietnam - lider produkcji kawy
Wietnam eksportuje również wiele innych towarów, takich jak kawa, ryby i przetwory rybne oraz owoce morza. Te produkty cieszą się dużą popularnością na światowych rynkach i przyczyniają do gospodarczego wzrostu kraju.
- Wietnam jest drugim co do wielkości producentem kawy na świecie (po Brazylii). Rocznie produkuje się jej tutaj ok. 1,17 mln ton.
Co importuje Wietnam?
Wietnam sprowadza wiele towarów, głównie
maszyn, sprzęt elektroniczny, paliwo oraz materiały do produkcji. Kraj ten stara się jednak zmniejszać swoją zależność od importu poprzez rozwój własnych zdolności produkcyjnych.
Wietnam, choć jest krajem nadal rozwijającym się, ma spory
potencjał, by stać się jednym z głównych rynkowych graczy w Azji. Wykorzystując swoje zasoby naturalne, stosunkowo tanią siłę roboczą i zdolności produkcyjne, pełni też coraz ważniejszą rolę w gospodarce międzynarodowej.