Pearl Harbor - Przewodnik

Niemal cały <strong>Pearl Harbor</strong> (Perłowy Port), główna baza amerykańskiej floty na Pacyfiku, jest zamknięty dla turystów. 7 XII 1941 r. Japończycy niespodziewanie zaatakowali siły amerykańskiej marynarki wojennej. "Największą katastrofę militarną i klęskę morską w historii narodu amerykańskiego" upamiętnia prosty biały pomnik, umieszczony nad wrakiem pancernika <strong>USS "Arizona"</strong>, dobrze widocznego pod powierzchnią przejrzystej wody. Spoczywa w nim ponad 1100 członków załogi, którym tego feralnego niedzielnego poranka opóźniono pobudkę w nagrodę za drugie miejsce w konkursie orkiestr wojskowych.

Pogoda w Pearl Harbor

Dzisiaj, 22.11 25°C
Niemal cały Pearl Harbor (Perłowy Port), główna baza amerykańskiej floty na Pacyfiku, jest zamknięty dla turystów. 7 XII 1941 r. Japończycy niespodziewanie zaatakowali siły amerykańskiej marynarki wojennej. "Największą katastrofę militarną i klęskę morską w historii narodu amerykańskiego" upamiętnia prosty biały pomnik, umieszczony nad wrakiem pancernika USS "Arizona", dobrze widocznego pod powierzchnią przejrzystej wody. Spoczywa w nim ponad 1100 członków załogi, którym tego feralnego niedzielnego poranka opóźniono pobudkę w nagrodę za drugie miejsce w konkursie orkiestr wojskowych. Darmowe wycieczki pod pomnik odbywają się codziennie. Wielu spośród półtoramilionowej rzeszy odwiedzających to miejsce każdego roku turystów to Japończycy. W 20-minutowym filmie o klęsce Pearl Harbor japoński atak określa się jako "jedną z najbardziej błyskotliwie zaplanowanych i przeprowadzonych operacji w historii marynarki światowej". Można również kupić książki relacjonujące wydarzenia z punktu widzenia Japończyków. Pomnik USS "Arizona" powstał częściowo z dochodów z koncertu Elvisa Presleya w 1961 r., który odbył się w Honolulu. Był to jego pierwszy występ po wyjściu z wojska.

Ogromny USS "Missouri", który nie podzielił losów USS "Arizony", gdyż udało mu się przetrwać atak, wykorzystano cztery lata później podczas kończącej drugą wojnę światową ceremonii w Zatoce Tokijskiej. Obecnie statek cumuje obok wraku USS "Arizony". Wycieczka z przewodnikiem prowadzi także do miejsca faktycznego podpisania aktu kapitulacji Japonii oraz na mostek USS "Missouri", z którego roztacza się imponujący widok na port.

USA na skróty

Regiony: