Informacje podstawowe
Liczba mieszkańców: 370 tys.
Konsulat RP: 1440 79th Street Causeway, Suite 117, Miami FL 33141, USA tel. 00-1305 866-00-77
Numer kierunkowy telefonu: 001/305
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 911
Pierwsza pomoc: 911
Czas lokalny: Warszawa 12:00 Miami 6:00
Komunikacja miejska:
Pociąg: Wokół centrum kursuje naziemna kolejka Metromover, zaś kolejka Metrorail ma jedną linię łączącą północne i południowe przedmieścia.
Autobus: Autobusy łączą centrum z okolicami jeżdżąc zwykle 2 razy na godzinę. W godzinach szczytu między South Miami i śródmieściem kursują minibusy Breeze.
Adres informacji turystycznej: Bayside Marketplace
Historia
Pierwszymi Europejczykami, którzy zobaczyli Florydę, byli
John i Sebastian Cabot którzy w 1498 r. przybyli na Key Biscayne w dzisiejszym Miami. Tereny te aż do 1814 r. znajdowało się oficjalnie pod władzą Hiszpanów.
W 1830 r. władze amerykańskie wydały
akt o usunięciu Indian (Act of Indian Removal) na mocy którego wszyscy rdzenni mieszkańcy mieli być wysiedleni do rezerwatów na środkowym wschodzie Florydy. Spowodowały to długotrwałą
wojnę z Indianami, którzy ostatecznie zmuszeni zostali do opuszczenia tych ziem.
W tym czasie, dla napływających białych osadników zostało założone Miami. Budowę rozpoczęto około 1870 r. Co ciekawe, aż do wybudowania linii kolejowej w 1896 r. nie posiadało ono
żadnego połączenia drogą lądową z resztą kraju. Miasto zaczęło się rozwijać dopiero w latach dwudziestych XX wieku.
Nowy etap w historii miasta rozpoczął się wraz ze zwycięstwem komunizmu na pobliskiej Kubie. W latach od 1965 do 1972 w Miami lądowało miesięcznie
do trzydziestu samolotów z Kubańczykami, którym
Fidel Castro pozwolił opuścić wyspę. Łącznie przybyło ich tu ponad 250 tysięcy, a amerykańska prasa określała ich “bojownikami o wolność". Miasto zamieszkane jest obecnie w dużym stopniu przez ludność latynoamerykańską. Jest także popularnym ośrodkiem turystycznym oferującym atrakcyjne plaże.
Główne atrakcje
Jedną z bardziej znanych budowli miasta
Freedom Tower (Wieża Wolności) przy Biscayne Boulevard. Zbudowana została w 1925 r. na kształt hiszpańskiej dzwonnicy. W latach sześćdziesiątych znajdowało się tu centrum dla kubańskich uchodźców. Dla Kubańczyków duże znaczenie ma także pomnik
Brigade 2506 Memorial Stoi on miedzy 12th Ave i 13th Ave. Poświęcony jest szkolonym w USA
żołnierzom kubańskim, którzy zginęli w czasie próby inwazji na Kubę 17 kwietnia 1961 r. w Zatoce Świń. W każdą rocznicę odbywają się tu demonstracje weteranów tej wojny.
Często odwiedzanym miejscem w Miami jest
Villa Viscaya w Coconut Grove. Wybudowano ją w 1914 r. dla producenta maszyn rolniczych
Jamesa Deeringa, który chciał by wyglądała na zamieszkaną od niemal 400 lat. W rezultacie przez 2 lata 1000 pracowników budowlanych stworzyło budowlę w której pomieszano elementy stylu barokowego, renesansowego, rokoka i neoklasycyzmu. Podobnie nienaturalne są ogrody z fontannami i rzeźbami.
Na Brickel Avenue znajduje się niezmiernie długi
ciąg banków - największy w Stanach Zjednoczonych. Nideleko od nich stoi interesujący budynek
Atlantis z 1983 r., który szokuje wielka
kwadratową dziurą w środku.
Śledząc opowieści o ludziach sukcesu warto zobaczyć dom rodzinny
Georga Merrica przy Coral Way. Mając 12 lat przybył on do Miami w 1899 r. z Nowej Anglii razem z rodzicami, którzy zajęli się
uprawą owoców i warzyw na farmie. Przyniosło im to tak znaczne
zyski, ze wkrótce w miejscu drewnianej chaty wybudowali oni elegancki budynek ozdobiony koralem. W 1926 r. dorosły już Merrick wybudował nową siedzibę dla biur swojej doskonale prosperującej firmy -
Colonnade Building Jego ostatnią wielką inwestycja był 26 piętrowy
Baltimore Hotel przy 1200 Anastasia Ave. Wewnątrz zobaczyć można 7,5 metrowej wysokości hole ze ścianami pokrytymi freskami. Nagromadzenie drogich ozdób jest tak duże, że firma, która w 1986 r. podjęła się finansowania remontu budynku wydała 40 mln dolarów i upadła.
Tak naprawdę najważniejszymi atrakcjami w mieście są rozgrzane słońcem plaże. Najładniejsza jest
Crandon Park Beach. U jej końca znajduje się 160 hektarowy park
Bill Baggs Cape Florida State Recreation Area. Także wzdłuż niego ciągnie się wspaniała plaża zachęcająca do kąpieli w Atlantyku. W tym rejonie stoi też 30 metrowa
latarnia Cape Florida lighthouse do której prowadzi długa promenada wśród wydm. Pierwszą latarnię wybudowano tu w 1820 r. W czasie wojen z Indianami była ona obiektem ataku w 1836 r. Z kolei w czasie wojny secesyjnej została wyłączona, aby mylić drogę statkom Unii. Obecnie służy ona nadal jako punkt nawigacyjny dla statków.
Na sławnej
Miami Beach znajduje się wiele dobrych hoteli i budowli z lat trzydziestych. Jeszcze w 1910 r.
obszar ten zajmowała podupadająca farma Johna Collinsa. Wszedł on w spółkę z biznesmenem Carlem Fisherem, za którego pieniądze
pogłębiono i oczyszczono z mułu zatokę Biscayne Bay. W rezultacie stworzono starannie zaprojektowany teren rekreacyjny z mnóstwem kortów tenisowych, hoteli i parków palmowych. W tym rejonie kręcono wiele scen serialu Miami Vice.
Muzea i galerie
Muzeum Historyczne Południowej Florydy (Historical Museum of Southern Florida). Znajdują się tu ekspozycje poświęcone historii południowej Florydy. Zbiory etnograficzne skupiają się na historii i codziennym zyciu Indian Seminolów, którzy pierwotnie zamieszkiwali te obszary.
Muzeum Sztuki i Kultury Kubańskiej (Museum of Cuban Arts and Culture) przy 1300 SW 12th St. poświęcone jest sztuce i malarstwu kubańczyków. W 1989 r. zostało zbombardowane w czasie ekspozycji prac artystów uznawanych oficjalnie przez Fidela Castro.
Metro Dade Cultural Centre obejmuje wystawy sztuki, zbiory historyczne i bibliotekę.
Zakupy (ważniejsze centra i domy handlowe)
W zachodniej części śródmieścia położone jest ogromne
centrum handlowe Bayside Marketplatce. W jego wnętrzu zawsze znajduje się wielu ulicznych muzyków i bary z przekąskami. Nawet jeżeli nie stać nas na drogie zakupy, warto chociaż zobaczyć ekspozycję aut najwyższej klasy i wyposażenia wnętrz w
Coconut Grove Exhibition Center.
Szczególnie dużo
domów handlowych, biur podróży i sklepów ze strojami ślubnymi położonych jest także na
Miracle Miles.
Gdzie zjeść
Ayestaran, 706 SW 27th Ave, Little Havana. Jest to jedna z najpopularniejszych restauracji oferujących dania kuchni kubańskiej.
Captain Dick's Tackle Shack, 3381 Pan American Drive, Coconut Grove. Położono bezpośrednio u stóp ratusza w Miami (Miami City Hall) oferuje doskonałe sałatki i potrawy z owoców morza.
Don't Say sandwich to Me, 1331 Washington Ave, Miami Beach. Dość dobry bar przekąskowy dla śpieszących się. Czynny jest całą dobę.
El Inka 1756 SW 8th St., Little Havana. Restauracja proponuje egzotyczne potrawy z kałamarnic, ostro przyprawione mięsa i owoce morza. Jest to najstarszy peruwiański lokal w mieście i uchodzi za najlepszy.
Versailles, 3555 SW 8th St, Little Havana. Restauracja oferuje niedrogie dania kuchni kubańskiej.
Wolfie's. 2038 Collins Ave, Miami Beach. Czynny całą dobę lokal serwuje doskonałe, urozmaicone potrawy dla wszystkich. Renoma restauracji przyciąga wieczorami bardzo wiele gości.
Rozrywka
Kluby muzyczne Miami często oferują taneczną
muzykę z Karaibów, a do tańca zachęcają hiszpańskojęzyczni dyskdżokeje. Większość klubów znajduje się na Washington Ave. Les Bains (735 Washington Ave) urządzony jest w stylu
dyskoteki europejskiej dla elegancko ubranych gości. Z innych klubów warto wymienić: Bash (655 Washington Ave), i Cameo Theatre (1445 Washington Ave). Muzykę karaibska często serwuje Club Tipico Dominicano, 1344 NW 36th St, Little Havana. Muzyki na żywo można posłuchać także w takich lokalach jak Hungry Sailor (3064 ˝ Grand Ave, Coconut Grove), Peacock Cafe (2977 McFarlane Rd, Coconut Grove), Aux Palmistes Chez Julie (6820 NE Second Ave, Little Haiti), czy Stephen's Talkhouse (616 Collins Ave), w której często pojawiają się grupy debiutantów.