Chicago - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe</strong>

Pogoda w Chicago

Dzisiaj, 22.11 7°C
Informacje podstawowe Liczba mieszkańców: 6,1 mln
Polski konsulat: Konsulat RP, 1530 N. Lake Shore Drive, Chcago, IL 60610
Numer kierunkowy telefonu: 001/312
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 911
Pierwsza pomoc: 911
Czas lokalny: Warszawa 12:00 Chicago 5:00

Komunikacja miejska:
Metro: Jest elementem systemu kolei naziemnej EL i SUBWAY, która w centrum miasta przebiega pod ziemią. Składa się z 7 linii z których 5 styka się na stacji Clark/Lake. Pociągi dzielą się na oznaczone literą “A" i “B". Przesiadki mogą odbywać się tylko na stacjach oznaczonych literą “T" - tranzyt
Pociąg: Rejony podmiejskie obsługuje sieć kolei podmiejskiej METRO. Stacjami końcowymi są Randolph Street, Union, Noth Western i La Salle Station.
Autobus: Linie miejskie CTA oraz podmiejskie PACE łączą się na dworcach zlokalizowanych na peryferiach miasta: Howard, Dempster, Kimball, Jeferson Park, Harlem, Desplaines, Cicero-Berwyn, Ashland, Jackson Park, 95th Street.

Adres informacji turystycznej: Chicago Tourism Council, 78 E Washington St

Historia

Na terenach dzisiejszego Chicago pierwotnie zamieszkiwali Indianie należący do plemion Miami, Illinois oraz Kickapoo, którzy zostali podbici przez Indian szczepu Pottawatomie. Z Europejczyków pierwsi dotarli w te rejony Francuzi w 1673 r.

Pierwszy osadnik Jean Baptiste Point du Sable, syn kanadyjskiego handlarza, zbudował tutaj swój dom w 1679 r. Rok później z inicjatywy Roberta de La Salle, przedstawiciela gubernatora Kanady, w miejscu dzisiejszego miasta Peoria wybudowano fort, który Indianie nazwali Checagou.

Jeszcze za panowaina Brytyjczyków w 1778 r. stan Wirginia przyłączył te tereny do swojego terytorium. W 1787 r. Kongres Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o objęciu amerykańskim ustawodawstwem terenów na północny-zachód od rzeki Ohio, a następnie zakupił od Francji Luizjanę. W miejscu ujścia rzeki Chicago do jeziora Michigan zbudowany został Fort Dearborn.

W kolejnych latach dochodziło do wielu krwawych konfliktów między Indianami i osadnikami, a policja gubernatora często atakowała i niszczyła wioski indiańskie. Po wojnie amerykańsko-angielskiej spalony Fort Dearborn został odbudowany. Tereny te formalnie weszły w skład stanu Illinois, który włączony został w 1818r. do Stanów Zjednoczonych. W rezultacie w 1826 r. mieszkańcy Chicago po raz pierwszy wzięli udział w wyborach do kongresu. Wzrastająca liczba osadników wkrótce doprowadziła do kolejnej wojny z Indianami zwanej “wojną Czarnego Jastrzębia" po której Indianie zostali zmuszeni do opuszczenia swoich ziem.

W 1837 r. Chicago uzyskało status miasta. Liczyła wówczas 4170 mieszkańców. W 1848 r. rozpoczęto budowę pierwszej linii kolejowej, a zakończono budowę kanału Michigan-Missisipi. Dzięki tym inwestycjom Chicago stało sięnajwiększym węzłem komunikacyjnym w Stanach Zjednoczonych.

W tym mieście w 1860 r. odbyła się pierwsza w USA konwencja partii republikańskiej w czasie której nominację na prezydenta uzyskał Abraham Lincoln, który był zwolennikiem zniesienia niewolnictwa. Jego wybór na prezydenta w 1861 r. doprowadził do wojny secesyjnej, zakończonej zwycięstwem republikanów.

W 1871 r. miasto liczyło już 335 tys. mieszkańców. Po wyjątkowo upalnym i suchym lecie, 8 października tego roku w mieście wybuchł wielki pożar. Szalał on w mieście przez 25 godzin, zniszczył doszczętnie ponad 17 tysięcy domów. W jego wyniku zginęło 300 osób, a 100 tysięcy pozostało bez dachu nad głową. Miasto wkrótce podniosło się po tragedii i stale rozbudowywało.

Wprowadzenie w USA w 1920 r. zakazu produkcji i sprzedaży alkoholu przyczyniło się do rozwoju mafii i grup gangsterów. Chicago stało się synonimem korupcji i zbrodni. Całym miastem przez pewien czas rządził między innymi sławny Al Capone, którego skazano tylko za przestępstwa podatkowe, pomimo że był odpowiedzialny za wiele morderstw i masakr.

Tutaj powstała też bomba atomowa, której teoretyczne podstawy stworzył na Uniwersytecie w Chicago w 1942 r. Enrico Fermi. Chicago jest największym skupiskiem Polonii w USA. Z tego powodu w 1979 r. Chicago odwiedził w czasie pielgrzymki Jan Paweł II.


Główne atrakcje

Chicago słynie głównie z nowoczesnej architektury i układu urbanistycznego. Centrum Chicago zwane jest Loop czyli “pętla", ponieważ dookoła biegnie linia kolejowa CTA. Najbardziej jest tu znany najwyższy wieżowiec świata Sears Tower mający 110 pięter przy wysokości 443 m. Wraz z wieżami radiowo-telewizyjnymi osiąga wysokość 520 m. Szybkobieżną windą można tu wjechać na platformę widokową i podziwiać szachownicę ulic miasta. Budynek budowano 3 lata i ukończono w 1974 r. Aktualnie pracuje tu 12 tys. pracowników. Wewnątrz budynku na uwagę zasługuje ruchomy model wszechświat (Universe).

W pobliżu Sears Tower na uwagę zasługuje tu także Chicago Board of Trade - budynek giełdy towarowo-rolnej wykonany w stylu Art Deco. Na jego szczycie wznosi się 9 metrowy posąg z nierdzewnej stali rzymskiej bogini urodzaju Ceres. Można tu podpatrzeć hałaśliwą pracę maklerów giełdowych. Jednym z najczęściej fotografowanych budynków w mieście jest wieżowiec The Rookery wzniesiony w 1886 r. wg projektu Burnhama Roota. Fasadę wykonano w stylu mauretańsko-neogotyckiej. Wewnątrz zwraca uwagę holl wyłożony marmurem i ozdobiony złoceniami.

Przy 110 Linden Avenue Wilmette stoi warta obejrzenia świątynia Bahai. Twórca kultu Bahai był Bahai Ulaw żyjący w XIX w. w Iranie. Świątynia ma kształt dzwonu. Na zewnętrznych 9 pylonach umieszczono symbole 9 najważniejszych religii, a w wewnątrz rotundy na głównym miejscu umieszczony jest napis “O chwała najświętszemu", co ma symbolizować, że wszyscy modlą się tak naprawdę do tego samego Boga. W dolnej kondygnacji znajdują się wystawy dla turystów.

Przyjemnym miejscem jest Grant Park położony na wschód od Art Institute. W rejonie iluminowanej nocą fontanny Buckingham w plenerze stoi wiele rzeźb przedstawiających postacie historyczne.

Do innych interesujących budowli należą zespoły wieżowców wzniesione pod koniec XIX wieku: np. Home Insurance Building, Reliance Building, Auditorium Building i w XX w. np. Standard Oil Building, John Hancock Center. Na placach między wieżowcami postawiono rzeźby takich twórców jak Picasso, Caldera, Chagall. Warto zobaczyć także Brookfield Zoo - jeden z najlepiej wyposażonych ogrodów na świecie i ogród Botaniczny (Chicago Horticultural Society, Botanic Garden) czy zabawić się na wesołym miasteczku Six Flags Great America przy autostradzie 94.


Muzea i galerie

rt Institute of Chicago mieści się na końcu Adams St. przy South Michigan Avenue. Obejrzeć tu można kolekcję malarstwa impresjonistycznego i post-impresjonistycznego. Można tu podziwiać dzieła Rembrandta, El Greco, Moneta, Picassa, Van Gogha, Gaugina, Okeeffa, Cezana i innych wielkich artystów. Interesujące sa również zbiory sztuki japońskiej, chińskiej, koreańskiej, indyjskiej, afrykańskiej, starożytnej sztuki rzymskiej, greckiej i amerykańską sztukę dekoracyjną. W części muzeum tzw. Junior Muzeum gromadzone są również zbiory sztuki młodzieżowej - video, gry komputerowe i puzzle.

Field Museum of Natural History - przy 1200 South Lake Shore Drive i Roosevelt Rd położone jest zaledwie 10 minut drogi pieszo od Art. Institute. Pierwotnie stanowiło ono ekspozycje Światowej Wystawy zorganizowanej z okazji 400-lecia odkrycia Ameryki w 1893 roku. Jest to jedno z największych na świecie muzeów przyrodniczych i etnograficznych. Do najcenniejszych zbiorów należą prawdziwe mumie egipskie, szkielety i modele dinozaurów (w tym 22 metrowego Aptosaura znalezionego na Wielkich Równinach), okazy botaniczne, meteoryty, drogocenne kamienie szlachetne. Zobaczyć można nawet imitację wyspy wulkanicznej z Pacyfiku z której wylewa się sztuczna lawa. Do zbiorów etnograficznych należą eksponaty związane z kulturą Indian obu ameryk, Eskimosów oraz innych ludów świata. Dzieci mogą przebrać się w chińskie, indyjskie lub indiańskie stroje i pobawić się z wypchanym niedźwiedziem polarnym.

Shedd Aquarium i Oceanarium znajduje się po drugiej stronie ulicy. Fundatorem placówki był John G. Shedd który zrobił błyskawiczną karierę w firmie u Marshall Fielda. Zaczął jako zwykły pracownik, zakończył pracę jako prezes zarządu. Zmarł w 1921 r. zostawiając 3 mln dolarów na zbudowanie największego na świecie akwarium. Zostało ono otwarte w 1930 roku, a w 1991 r. dobudowano Oceanarium z basenami w których odbywają się pokazy delfinów, a pływają też bieługi i wydry morskie. Główna atrakcją jest jednak olbrzymie akwarium wypełnione 342 tysiącami litrów wody w którym rośnie prawdziwa rafa koralowa, pływają rekiny, żółwie oraz mnóstwo egzotycznych ryb. Pozostałe akwaria odtwarzają 6 stref klimatycznych.

Museum of Science and Industry (Muzeum Nauki i Przemysłu) położone jest przy South Lake Drive i 57-th Street. Jest najliczniej odwiedzanym przez turystów muzeum w mieście, a dodatkową atrakcją jest fakt, że większość eksponatów można dotykać. Do najciekawszych wystaw należą niemiecka łódź podwodna U-505 zdobyta w czasie II wojny światowej, wielki model serca do którego środka można wejść, naturalnej wielkości farma wiejska, naturalnej wielkości imitacja kopalni węgla kamiennego, kabina statku kosmicznego Apollo 8 w Centrum Przestrzeni Kosmicznej, parowozy, samochody, motocykle i wiele innych. Natomiast w Omnimax Theater wyświetlane są filmy przyrodnicze i naukowe.

Adler Planetarium (1300 S Lake Shore Drive). Zobaczymy tu wystawy poświęcone planetom układy słonecznego ze zdjęciami z amerykańskich próbników kosmicznych, kolekcję przyrządów astronomicznych, nawigacyjnych, modeli matematycznych, zegarów, lunet astronomicznych i teleskopów. Zobaczyć można między innymi teleskop Wiliama Herschela przy pomocy którego odkrył on w 1781 roku planetę Uran. Raz na tydzień, wieczorami odbywają się tu interesujące projekcje galaktyk, planet, gwiazd i innych ciał niebieskich oglądanych na żywo przez specjalny teleskop z ekranem. Przy planetarium stoi pomnik Mikołaja Kopernika. Z innych polskich akcentów można zobaczyć Polish Museum of America.


Zakupy

Największe centra handlowe (Shopping Centres) znajdują się na przedmieściach miasta lub w jego mniejszych miasteczkach-satelitach: Woodfield w miejscowości Schaumburg, Fox Valley Center w Aurorze, Orland Park w miejscowości o tej samej nazwie.

W samym Chicago znajduje się ponad 100 mniejszych centrów handlowych tzw. Plaza Center. Na skrzyżowaniu ulic State i Washington stoi budynek Marshall Fields w którym znajduje się 7 piętrowe centrum handlowe należące do największych na świecie.

Względnie niedrogie sa centra handlowe takie jak Brickyard na skrzyżowaniu Diversey i Naragansett Avenue, Chicago Place - 700 North Michigan, Golf Mill w pobliżu skrzyżowania Milwuakee Avenue oraz Golf Road w Niles, Harlem Irving Plaza (4104 North Harlem), North Michigan Shops (900 North Michigan Avenue), Water Tower Place (835 North Michigan Avenue) i inne. Najtaniej w żywność można się zaopatrzyć w sieci Aldi . Dobre zaopatrzenie jest także w Cup Foods, Butera, Jewel oraz Dominics. Artykuły przemysłowe prowadzą sieci sklepów: Goldblatts, J.C.Penney, K-Mart, Venture, Target, Wall-Mart, Marshall Fields, Montgomery Ward, Sears and Roebuck.

Do najbardziej ekskluzywnych i cieszących się dobrą opinią firm handlowych należą: Carson Pirie Scott and Co, Lord and Taylor oraz Saks Fifth Avenue Mają one szczególnie miłą obsługę i przeznaczone są dla bogatej klienteli i zamożnych turystów. Najbardziej luksusowe sklepy mieszczą się przy Michigan Ave oraz State Street.


Gdzie zjeść

Army and Lous, 420 E 75th St., Niedrogi lokal z krewetkami, piecvzonymi kurczakami, wędzona szynką i znakomitymi deserami.
Edwardos Natural Pizza Restaurant, 1212 N Dearborn St., należy do sieci znakomitych pizzeri w mieście.
Irene's, 6873 N Milwaukee Ave. To sympatyczna restauracja z polskimi potrawami : pierogami, kiełbasą, barszczem czy soczystymi schabowymi.
Mekong, 4953 Broadway. Bardzo znana wietnamska restauracja oferująca smaczne potrawy z grilla i owoców morza.
Twin Anchors, 1655 N Sedgewick St. Lokal reprezentujący kuchnię amerykańską. Doskonałe żeberka z grilla i steki.


Rozrywka

Miasto ma bogate tradycje muzyczne, zwłaszcza w gatunku muzyki rozrywkowej. Głównymi ulicami pełnymi nocnych klubów i lokali rozrywkowych są Rush Street, Halsted Street, Lincoln Avenue i Clark Street.

W licznych klubach muzycznych dominuje jazz i blues. Do klubów jazzowych należy Andys (11 E.Hubbart), Gold Star Sardine Bar (666 N.Lake Shore Drive), Green Mill (4802 N. Broadway Lincoln Park), Jazz Bulls (1916 N.West Street Lincoln Park), The Vu (2624 N.Lincoln). Bluesa posłuchamy w Blue Chicago (937 N.State), B.L.U.E.S. (2519 N.Halstat), Kingston Mines (2548 N.Halstet), New Checkerboard Lounge (423 E. 43rd Street).

Rocku, folku i muzyki etnicznej posłuchamy w Asi Es Columbia (3910 N.Lincoln), Biddy Mulligans (7644 N.Sheridan), Irish Eyes (2519 N.Lincoln), The Lakeview Lounge (5110 N. Broadway), The Wild Hare (3530 N.Clark).

Ciekawsze kluby taneczne to Baby Doll Polka Club (16102 S.Central - polka), Exit (1653 N.Wells - heavy metal), Neo (2350 N.Clark - muzyka lat 70. i 80.), Tanias (2659 N.Milwaukee - muzyka Ameryki Łacińskiej).

W zakresie muzyki klasycznej znana na świecie jest orkiestra Chicago Sypmhony koncertująca w budynku Orchestra Hall przy 220 S Michigan Ave. W czerwcu wielu ludzi przyciąga tygodniowa impreza gastronomiczna Taste of Chicago.

USA na skróty

Regiony: