Ukraińskim kurortem nadmorskim, który słynie ze swojej urody i niepowtarzalnych zabytków, jest Odessa. To miasto i stolica obwodu odeskiego na Ukrainie. Gdzie się znajduje i dlaczego warto wybrać się tam na wycieczkę?
Położenie miejscowości
Odessa jest trzecim pod względem wielkości miastem na Ukrainie, po Kijowie i Charkowie. To miasto portowe, położone bezpośrednio nad Morzem Czarnym, w południowej części kraju.
Historia Odessy
Wbrew pozorom Odessę założono niecałe 2 stulecia temu, choć już w starożytności na tym terenie istniały osady greckie nazywane Isiaka i Istrian. Od 337 roku należały one do Gotów, a później w 390 roku tereny przejęli Hunowie. W 453 roku przeszły one pod władanie potomków Hunów, czyli Kurtigurów. Później panowali tu Awarowie, Bułgarzy, Madziarowie, a także Tatarzy. Od 1392 roku obszar dzisiejszej Odessy znajdował się pod władzą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Istniała tu twierdza Chadżybej, ulokowana dokładnie w miejscu dzisiejszej Odessy. Zbudował ją Witold Klejstutowicz. Pierwsza wzmianka o właściwej Odessie pochodzi z 1415 roku.
Miasto Odessa zostało założone przez carycę Katarzynę II. Nie brakuje tu śladów po Polakach. Wart zaznaczenia jest fakt, że w mieście tym przebywał Adam Mickiewicz, który został zesłany do Rosji za działalność polityczną.
Atrakcje Odessy
Najbardziej charakterystycznym dla Odessy zabytkiem są Schody Potiomkinowskie, na których rozegrała się ważna scena z filmu „Pancernik Potiomkin”. Związana była ona z autentycznym protestem w Odessie. U szczytu schodów wznosi się pomnik księcia Richelieu - gubernatora Odessy. Schody te znajdują się na trasie Bulwaru Nadmorskiego, który łączy miasto z Morzem Czarnym. Ma on 500 metrów długości i stanowi ważną atrakcję dla miasta. Wchodząc od wschodu na Bulwar, mija się budynek XIX-wiecznej Starej Giełdy, której wejście zdobią kolumny oraz rzeźby rzymskich bogów.
Kolejnym wizytówkowym zabytkiem Odessy jest kolumnada przy Pałacu Woroncowa z widokiem na morze. Woroncow był gubernatorem Odessy. Najbardziej reprezentatywną ulicą Odessy jest ulica Deribasowska, pełna klimatycznych restauracji, knajpek i sklepów z pamiątkami. Na końcu ulicy znajduje się słynny „Pasaż Odeski”, który jest hotelem i centrum handlowym w jednym.
Perełką architektoniczną miasta jest budynek teatru Opery i Baletu w Odessie. Pierwszy gmach zbudowano w 1810 roku, ale spłonął 60 lat później. Na jego miejscu wybudowano neobarokowy budynek, który zaskakuje bogatymi dekoracjami.
Zabytkiem architektury sakralnej jest zaś największa cerkiew prawosławna w Odessie, w sercu miasta, przy placu kończącym ulicę Derbiasowską. Świątynię wzniesiono pod koniec XVIII wieku, a później rozbudowywano. W 1936 roku sobór wysadzono w powietrze na rozkaz Stalina, ale odbudowano go w 2002 roku na wzór wcześniejszej budowli. Warty uwagi podczas zwiedzania Odessy jest neogotycki pałac Beliny-Brzozowskiego, wzorowany na angielskich zamkach, wybudowany przez polskiego szlachcica i kupca w XIX wieku.
Na osoby, które chcą wypocząć w Odessie, czekają plaże Otrada i Lanzherona czy plaża Arkadia. W ich pobliżu nie brakuje miejsc rozrywki dla każdego.