Lwów - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/ukraina/lwow/lwow/" target="_blank"><strong>Lwów</strong></a> jest jednym z najpiękniejszych miast <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/ukraina/" target="_blank">na Ukrainie</a>. Znajduje się na pograniczu wschodniego Roztocza i Wyżyny Podolskiej i ma wiele do zaoferowania turystom.

Pogoda we Lwowie

Dzisiaj, 24.11 3°C

Lwów jest jednym z najpiękniejszych miast na Ukrainie. Znajduje się na pograniczu wschodniego Roztocza i Wyżyny Podolskiej i ma wiele do zaoferowania turystom.

Historia Lwowa
Miasto Lwów zostało założone około 1250 roku przez króla Rusi Daniela Halickiego. Nazwa miejscowości miała uczcić syna władcy – Lwa. W latach 1349-1370 miasto wchodziło w skład Królestwa Polskiego, a później znajdowało się w składzie Królestwa Węgier, Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zaś od 1434 roku było stolicą województwa ruskiego Korony.

W 1356 roku Lwów uzyskał prawa miejskie. Od pierwszego rozbioru w 1772 roku miasto znajdowało się pod władzą Austrii jako stolica Królestwa Galicji i Lodomerii – kraju koronnego w składzie Austro-Węgier. Po jego upadku w 1918 roku stało się terytorium spornym dla odradzającego się państwa polskiego i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

Od 1920 do 1945 roku Lwów był stolicą województwa lwowskiego w granicach II Rzeczypospolitej i jednym z sześciu wielkich miast naszego kraju. W okresie II Wojny Światowej znalazł się pod okupacją sowiecką i niemiecką.
Ostatecznie od 1991 roku znajduje się w granicach niepodległej Ukrainy. Jest ważnym ośrodkiem nauki i kultury kraju, ale też przyciąga niczym magnes turystów, zwłaszcza z Polski.

Największe atrakcje turystyczne Lwowa
Stare Miasto Lwowa wpisane zostało na listę zabytków UNESCO, a nie jest to jedyne miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić podczas wycieczki do Lwowa. Centralnym miejscem Starego Miasta we Lwowie jest jego Rynek, otoczony kolorowymi kamienicami. Warto wejść na dach jednej z nich, aby móc podziwiać krajobraz Lwowa z góry. Na miejscu organizowane są nawet wycieczki „Dachy Lwowa”. Piękny widok rozciąga się z wieży ratusza miasta, która liczy sobie 58 metrów. Dobrym punktem do podziwiania krajobrazu Lwowa jest Wysoki Zamek.

Na samym rynku można zobaczyć kamienicę pod numerem 6., która należała niegdyś do króla Polski Jana III Sobieskiego, a dziś to „włoskie podwórko”. Bardzo blisko tego obiektu znajduje się Pałac Lubomirskich, w którym mieści się Kopalnia Kawy.

Nie sposób pominąć podczas zwiedzania Lwowa Katedrę Łacińską zbudowaną w stylu gotyckim. Dla miłośników architektury sakralnej atrakcją będzie wycieczka śladem kościołów i innych świątyń. Interesująco prezentują się sobór św. Jura, kościół św. Andrzeja, katedra ormiańska, czy jeden z najstarszych cmentarzy w Europie – Cmentarz Łyczakowski, na którym stoi pomnik Orląt Lwowskich, oraz znajduje się grób Marii Konopnickiej.

Polacy mają wiele wspólnego ze Lwowem. Przebywał tu swego czasu Adam Mickiewicz, którego uhonorowano pomnikiem stojącym w pobliżu najważniejszej arterii miejskiej – prospektu Svobody. Na końcu alei znajduje się jeden z najpiękniejszych budynków w mieście – Opera Lwowska.


Opinie : we Lwowie

4,5
Lwów Krzysztof
Perła Galicji próbująca nadgonić zmarnowane za czasów radzieckich lata. Niestety brak pieniędzy na renowacje nie pozwala wydobyć całego piękna ze wszystkich zabytków. Niemniej jest to miasto z klimatem, doskonałą kawą i czekoladą, miłymi ludźmi. Wspierajmy, jeśli możemy, chociażby przyjeżdżając.

Ukraina na skróty

Regiony: