Gospodarka Tunezji

Pogoda w Tunezji

Dzisiaj, 1.4 17°C
Tunezja należy do krajów najszybciej rozwijających się spośród krajów arabskich i wchodzi w skład państw Maghrebu (obok Maroka, Algierii, Mauretanii i Sahary Zachodniej), czyli muzułmańskiej Afryki. Planując wakacje w Tunezji, warto dowiedzieć się więcej na temat tego pięknego kraju.

Najważniejsze sektory gospodarki w Tunezji

Przemysł wydobywczy, a zwłaszcza wydobycie ropy naftowej na Saharze w pobliżu granicy z Algierią oraz fosforytów stanowi jedną z głównych gałęzi tunezyjskiej gospodarki. Wraz z turystyką, będącą podstawą współczesnej ekonomii kraju oraz rolnictwem, stanowi jedno z 3 głównych źródeł dochodów Tunezji.

 

Rozwój przemysłu opiera się również na wydobyciu rud żelaza, cynku i ołowiu, a także eksploatowaniu przybrzeżnych złóż gazu ziemnego oraz fosforytów. Duże znaczenie ma także przemysł spożywczy (głównie olejarski i winiarski).

Z czego słynie Tunezja?

Istotną część dochodów przynosi też rolnictwo. Ziemie uprawne w Tunezji zajmują ok. 30% powierzchni kraju. Uprawia się tu pszenicę i jęczmień, a także oliwki, w produkcji których Tunezja zajmuje wysokie miejsce na świecie. Ponadto także buraki cukrowe, rośliny cytrusowe, warzywa i winorośl. Hodowla nie jest tutaj szczególnie rozwinięta – do głównych zwierząt hodowanych należą: kozy, owce oraz wielbłądy.
  • Dość znacząca gałęzią gospodarki jest rybołówstwo, gdyż wody Morza Śródziemnego obfitują w ryby, głównie tuńczyki i sardynki oraz skorupiaki. Roczne połowy osiągają tu 91 tys. ton.

Tunezja – wakacyjny raj

Turystyka to silna gałąź gospodarki. Do Tunezji przybywają tłumy turystów – ok. 6 milionów rocznie i choć kraj zanotował ich drastyczny spadek w okresie pandemii, obecnie znów staje się coraz częstszym wyborem na wakacyjną podróż. Świetna pogoda, złociste plaże i lazurowe morze to gwarancja dobrego wypoczynku. W Tunezji turystów zachwycają także zabytki i możliwość poznania ciekawej kultury, w tym przepięknego, lokalnego rzemiosła.
Zobacz też:

Opinie o miastach w Tunezji

4,3
Skanes Jakub
Miejscowość Skanes sama w sobie nie jest jest atrakcyjna, znajduje się jednak w pobliżu dwóch miast, które są kurortami: Susy i Monastiru.Susa to trzecie pod względem wielkości miasto Tunezji, które stanowi także ważny kurort wypoczynkowy. Susa to jednak przede wszystkim arabskie stare miasto czyli medyna z wielkim meczetem z 851 roku, ribatem z 821 roku. Całość jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Do miasta też należy Port El Kantouri – znany kurort i największy tunezyjski port jachtowy. Koniecznie trzeba ją zwiedzić podczas pobytu w Hotelu Sentido Rosa Beach. Natomiast Monastyr to ładne, arabskie miasto portowe, którego zabytkowe centrum położone jest zaledwie kilka kilometrów od hotelu. Słynie głównie z tego, że jest miejscem urodzin pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji – Habiba Bourguiby, któremu zawdzięcza swój współczesny rozwój.

Tunezja na skróty