Po przekroczeniu okresu bezwizowego (czyli powyżej 30 dni), pobyt w Tajlandii niesie ze sobą poważne konsekwencje:
Takie ryzyko dotyczy jednak głównie podróżujących na własną rękę. Większość osób, które planują wakacje w Tajlandii, przebywa na wyjazdach zorganizowanych, które z reguły nie przekraczają okresu bezwizowego.
Środki pieniężne, które przekraczają wartość 20 tysięcy dolarów amerykańskich (USD), powinny zostać zgłoszone organom celnym w deklaracji dewizowej. Na teren kraju zabronione jest także wwożenie broni, narkotyków, amunicji i środków uważanych za niebezpieczne.
Nie zapłacimy cła jeśli chcemy wwieźć do Tajlandii nie więcej niż jeden aparat fotograficzny, trzy rolki 8 lub 16 mm taśmy filmowej, 200 sztuk papierosów, 250 g tytoniu, 1 litr alkoholu.
Podróżującym do Tajlandii nie jest rekomendowane zabieranie ze sobą e-papierosów, elektronicznych fajek wodnych, sziszy itp. W Tajlandii obowiązują surowe restrykcje i nie wolno palić e-papierosów w miejscach publicznych. Grozi za to kara grzywny a nawet areszt!
Warto pamiętać także o tym, że za zakup niektórych towarów w Tajlandii, otrzymamy zwrot podatku VAT na lotnisku. Dotyczy on produktów, zakupionych za kwotę wyższą niż 2000 THB (tajskich bathów). Dobrze zatem po zakupie np. nowego telefonu, kamery czy innego sprzętu, zachować dowód zakupu, by uzyskać zwrot pieniędzy przy odprawie.
Przywóz zwierzęcia wymaga zezwolenia miejscowych władz oraz wypełnienia dokumentów na lotnisku, powinno ono posiadać aktualne szczepienia, certyfikat zdrowia w języku angielskim, wydany przez weterynarza w kraju, z którego zwierzę podróżuje oraz microchip.
Wywóz statuetek Buddy, w celach innych niż religijne, jest zabroniony. Nie dotyczy to wyrobów artystycznych lub rzemieślniczych, zakupionych na lokalnych bazarach jako suweniry.
Warto pamiętać o tym, że z Tajlandii nie wolno wywozić też:
Sprawdź też:
Do najpopularniejszych lotnisk należą międzynarodowe porty lotnicze: Bangkok-Suvarnabhumi (BKK), Phuket (HKT), Hat Yai (HDY), Krabi (KBV).