Przed wyjazdem do egzotycznego kraju, jakim jest
Tajlandia, warto się odpowiednio przygotować, by czas wymarzonego urlopu przebiegał w atmosferze relaksu.
Co spakować na wyjazd do Tajlandii?
Warto pamiętać o tym, że w tym azjatyckim kraju panuje duża wilgotność powietrza, a występujące w porze deszczowej opady, mogą być ulewne. Wskazane jest zabranie odzieży przeciwdeszczowej oraz lekkich, przewiewnych ubrań, które szybko schną.
- Warto postawić na tkaniny naturalne jak bawełna, len czy jedwab, które ograniczają pocenie się i pozwalają skórze oddychać, nawet przy tropikalnej aurze.
Przydatne podczas
wakacji w Tajlandii mogą okazać się także:
- okulary przeciwsłoneczne,
- krem z filtrem,
- nakrycie głowy,
- środki przeciw owadom (szczególnie komarom), warto zabrać ze sobą mały zapas.
- buty do wody
- dodatkowe dokumenty, jeśli posiadamy: międzynarodowe prawo jazdy (niekiedy obowiązuje podczas wypożyczania aut i skuterów), legitymacja studencka ISIC (uprawnia do zniżek np. podczas zwiedzania).
Ważną kwestią
podczas zwiedzania buddyjskich zabytków i świątyń, które znajdują się nie tylko w
Bangkoku, ale także w całej Tajlandii, jest posiadanie ubrań, zakrywających ręce i nogi. W miejscach kultu panuje
zakaz noszenia krótkich rękawów oraz spodenek. Jeśli nie będziemy odpowiednio ubrani, zwiedzanie nie będzie możliwe lub będziemy musieli
zapłacić za wypożyczenie ubrań na miejscu.
Jakie leki zabrać do Tajlandii?
Na miejscu
możemy kupić podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, łagodzące objawy ukąszeń czy oparzeń słonecznych. Apteki są
dobrze zaopatrzone i większość lekarstw pierwszej potrzeby można otrzymać bez recepty. Farmaceuci w Tajlandii posługują się językiem angielskim i podobnie jak w Polsce, są doradzają przy doborze odpowiedniego leku.
Warto pamiętać o zabraniu:
- leków, przepisanych nam przez lekarza, które przyjmujemy na stałe,
- zapasowych soczewek kontaktowych (na miejscu możemy nie dostać tych, które stosujemy),
- doraźnych leków na schorzenia, które występowały u nas wcześniej (alergie, zatrucia etc.)
Tajlandia – jaka waluta?
Jednostka monetarna Tajlandii to
Bath (THB); 1 USD to ok. 25 bathów (zawsze warto sprawdzić
aktualny kurs walut przed wyjazdem), a 1 bath dzieli się na 100 satangów. W obiegu są monety o następujących nominałach: 25, 50 stg 1, 5, 10 THB oraz banknoty: 20, 50, 100, 500, 1000 THB. Walutę najkorzystniej wymieniać
w bankach, gdyż w hotelach bierze się dużą prowizję.
- Wszystkie bankomaty w Tajlandii pobierają lokalną prowizję, warto o tym pamiętać i wypłacać jednorazowo większe kwoty, zamiast płacić dodatkowo za każdym razem.
- Karty płatnicze American Express, Visa, MasterCard i Revolut są powszechnie honorowane. Bądźmy ostrożni płacąc nimi, zdarzają się przypadki kradzieży danych z kart. Czeki podróżne opłaca się mieć tylko w dolarach lub funtach szterlingach.
Tajlandia – jakie gniazdka i wtyczki?
W większości hoteli i miejsc turystycznych
dostępny jest prąd o napięciu 220V i częstotliwości 50Hz, czyli takich jak w Polsce, dlatego nie ma potrzeby zabierania ze sobą przejściówek, by podłączyć lub naładować sprzęt, który przywieźliśmy ze sobą. Najczęściej spotykane są gniazdka z wtyczkami
typu C (ten sam standard jak w Europie).