Bezpieczeństwo w Tajlandii

Tajlandia jest coraz <strong>popularniejszym</strong> kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Jednak przed podróżą warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. <h2>Zasady higieny w Azji</h2> Podczas <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/tajlandia/">wakacyjnych wyjazdów do Tajlandii</a> <strong>nie używajmy</strong> wody z kranu lub niesprawdzonych źródeł. Tajowie spożywają ją bez żadnych dolegliwości, jednak dla nieprzyzwyczajonych europejskich żołądków, może się to skończyć zatruciem. Najbezpieczniej jest korzystać z <strong>wody butelkowanej.</strong> Koszt jednej butelki to ok. 20-30 THB (ok. 2-3 zł za dużą butelkę). <ul> <li>Bardzo praktyczne w podróży będą <strong>płyn</strong> lub <strong>chusteczki antybakteryjne</strong>, zwłaszcza podczas wakacji z dziećmi. Preparaty te zwykle nie zajmują dużo miejsca w bagażu, a ich użycie zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami „brudnych rąk”.</li> </ul> <h2>Tajskie jedzenie</h2> Uważajmy na nasze podniebienia. Tradycyjny tajski posiłek bywa <strong>ostro</strong> przyprawiony. W tajskich barach i restauracjach zwykle można poprosić obsługę o <strong>łagodniejszą wersję</strong> potrawy. Zawsze też pytajmy czy danie zawiera <strong>alergeny</strong> lub składniki, na które jesteśmy uczuleni, bo tajskie standardy przetwarzania żywności mogą odbiegać od tych, do których przywykliśmy w Polsce.

Pogoda w Tajlandii

Dzisiaj, 24.11 32°C
Tajlandia jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Jednak przed podróżą warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Zasady higieny w Azji

Podczas wakacyjnych wyjazdów do Tajlandii nie używajmy wody z kranu lub niesprawdzonych źródeł. Tajowie spożywają ją bez żadnych dolegliwości, jednak dla nieprzyzwyczajonych europejskich żołądków, może się to skończyć zatruciem. Najbezpieczniej jest korzystać z wody butelkowanej. Koszt jednej butelki to ok. 20-30 THB (ok. 2-3 zł za dużą butelkę).
  • Bardzo praktyczne w podróży będą płyn lub chusteczki antybakteryjne, zwłaszcza podczas wakacji z dziećmi. Preparaty te zwykle nie zajmują dużo miejsca w bagażu, a ich użycie zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami „brudnych rąk”.

Tajskie jedzenie

Uważajmy na nasze podniebienia. Tradycyjny tajski posiłek bywa ostro przyprawiony. W tajskich barach i restauracjach zwykle można poprosić obsługę o łagodniejszą wersję potrawy. Zawsze też pytajmy czy danie zawiera alergeny lub składniki, na które jesteśmy uczuleni, bo tajskie standardy przetwarzania żywności mogą odbiegać od tych, do których przywykliśmy w Polsce. Zobacz także:

Tajlandia – nurkowanie i sporty wodne

Bądźmy ostrożni i ubierajmy się w odzież ochronną oraz specjalne buty do wody podczas uprawiania sportów wodnych czy nurkowania na rafie koralowej. Unikniemy bolesnych otarć o korale, oparzeń meduz i ukąszeń morskich stworzeń. Lepiej nie kąpać się w wodach słodkich, nawet jeśli nie ma widocznych zakazów, gdyż mogą być skażone bakteriami.

Czego nie wolno robić w miejscach kultu?

Należy unikać wyzywających i kusych strojów podczas zwiedzania buddyjskich i muzułmańskich zabytków oraz świątyń (nie tylko tak popularnych jak Świątynia Szmaragdowego Buddy, Wat Po czy Wielki Pałac Królewski w Bangkoku, ale też małych kapliczek czy miejsc kultu na prowincji czy wyspach takich jak Kao Lak czy Koh Lanta).

Nie wolno dotykać posągu ani obrazu Buddy, a kobiety mają tego bezwzględny zakaz. Podczas wizyt domowych lub zwiedzania świątyń trzeba zdjąć buty. Także w niektórych sklepach czy punktach usługowych należy pozostawić obuwie przed progiem.

Warto wiedzieć:
  • Głowa człowieka w Tajlandii jest uznawana za nietykalną część ciała. Nie powinniśmy dotykać Tajów w tym miejscu, w tym także małych dzieci. Jest to to bardzo źle widziane.
  • Jeżeli nie chcemy obrazić Taja, nie powinno się go poklepywać, wskazywać na niego palcem.
  • Nie używajmy lewej ręki do podawania jedzenia w miejscach, gdzie stołują się Tajowie. Uważają oni tę rękę za nieczystą (w zależności od wyznania). 

Na co uważać w Tajlandii?

Tak jak w większości miejsc, gdzie mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem turystycznym, możemy paść ofiarą kieszonkowców. Powinniśmy zatem pilnować portfela i dokumentów, ale też unikać zostawiania telefonów czy kosztownego sprzętu w widocznych miejscach (np. na stoliku w restauracji).   Turystom odradza się samodzielnego odwiedzania biedniejszych dzielnic oraz miejsc z dala od głównego szlaku turystycznego. Nie należy wsiadać do taksówek bez widocznej licencji (w Tajlandii legalne korporacje nakazują umieszczać kierowcom wszelkie pozwolenia, łącznie z prawem jazdy, w widocznych dla pasażerów miejscach na kokpicie). Jeżeli chodzi o taksówki powinniśmy się upewnić, że kierowca dobrze zrozumiał dokąd ma nas zawieźć - wielu z nich nie zna angielskiego. Najlepiej pokazać wybrany adres na mapie w telefonie.

Palenie marihuany i narkotyki w Tajlandii

Posiadanie i handel nimi jest surowo karane, łącznie z karą śmierci! Nie stosuje się specjalnego traktowania obcokrajowców i wielu z nich odsiaduje ciężkie kary w tajskich więzieniach. Mimo to, na ulicach popularnych destynacji, takich jak Bangkok, Phuket czy Krabi, możemy być nagabywani do kupienia marihuany i innych nielegalnych substancji.

Należy jednak pamiętać, że Tajlandia posiada jedne z najostrzejszych restrykcji względem narkotyków na świecie.

Opinie o miastach w Tajlandii

4,2
Krabi Marmara
przepiękne miejsce z niesamowitymi widokami Ogólnie: jedno z najładniejszych miejsc w Tajlandii
Atrakcje turystyczne: przede wszystkim jest to baza wypadowa na fantastyczne wycieczki łodziami
Aktywny wypoczynek: wszystkie formy aktywności związane z wodą
Życie nocne: tak sobie
Komunikacja: całkiem niezła
Jedzenie i restauracje: pysznie i tanio, bajka!
Zdrowie i bezpieczeństwo: ok
Pogoda: od listopada do kwietnia najlepiej, ale latem też nie jest Ľle - może tylko czasami popadać
Plaża: cudowna, czysta, piaszczysta, łagodne zejście do morza, przepiękne krajobrazy

Tajlandia na skróty