Kultura Tajlandii

<strong>Tajlandia </strong>jest nazywana <strong>Krainą Uśmiechu</strong>, a żyjący tu Tajowie uznawani za jedną z najżyczliwszych nacji w tej części świata. Nazwa kraju pochodzi od słowa <em>Thai</em>, które oznacza <em>wolny</em>.  Tajlandia jest krajem wielonarodowościowym. Odzwierciedla się to jednocześnie w <strong>różnorodności kultury i zwyczajów.</strong> <h2>Bogata kultura Tajlandii</h2> Główną religią jest <strong>buddyzm</strong>, który wyznaje ok. 95% mieszkańców. W Tajlandii niemal na każdym kroku można spotkać typowe dla tej części Azji <strong>świątynie i miejsca kultu</strong>. <ul> <li>Nieodłącznym elementem <strong>kultury i obyczajów Tajlandii</strong> są też <strong>kapliczki</strong>, zwane <strong>Sala Phra Pum</strong>, czyli „domkami dla duchów”. Ciekawostką jest fakt, że Tajowie traktują je jako <em>kamień węgielny </em>i umieszczają niemal w każdym domu, sklepie, hotelu, a nawet pod drzewami, które zgodnie z buddyjskimi wierzeniami, są także czczone jako święte.</li> </ul> Poza buddyzmem, reprezentowane są również inne religie: chrześcijaństwo, hinduizm, islam, animizm, religia Sikhów. Każde z wyznań obchodzi swoje święta, toteż ilość wszystkich <strong>dni świątecznych w Tajlandii</strong> jest bardzo duża i często można napotkać na ich barwną celebrację wśród mieszkańców.

Pogoda w Tajlandii

Dzisiaj, 24.11 32°C
Tajlandia jest nazywana Krainą Uśmiechu, a żyjący tu Tajowie uznawani za jedną z najżyczliwszych nacji w tej części świata. Nazwa kraju pochodzi od słowa Thai, które oznacza wolny.  Tajlandia jest krajem wielonarodowościowym. Odzwierciedla się to jednocześnie w różnorodności kultury i zwyczajów.

Bogata kultura Tajlandii

Główną religią jest buddyzm, który wyznaje ok. 95% mieszkańców. W Tajlandii niemal na każdym kroku można spotkać typowe dla tej części Azji świątynie i miejsca kultu.
  • Nieodłącznym elementem kultury i obyczajów Tajlandii są też kapliczki, zwane Sala Phra Pum, czyli „domkami dla duchów”. Ciekawostką jest fakt, że Tajowie traktują je jako kamień węgielny i umieszczają niemal w każdym domu, sklepie, hotelu, a nawet pod drzewami, które zgodnie z buddyjskimi wierzeniami, są także czczone jako święte.
Poza buddyzmem, reprezentowane są również inne religie: chrześcijaństwo, hinduizm, islam, animizm, religia Sikhów. Każde z wyznań obchodzi swoje święta, toteż ilość wszystkich dni świątecznych w Tajlandii jest bardzo duża i często można napotkać na ich barwną celebrację wśród mieszkańców. Podczas wakacji w Tajlandii, warto wcześniej sprawdzić czy w danej miejscowości są obchodzone tradycyjne święta, z pewnością będzie to niecodzienna atrakcja podczas podróży.

Królestwo Tajlandii

Tajlandia jest monarchią konstytucyjną, dlatego większość świąt jest związana z uroczystościami w rodzinie królewskiej. Wizerunki głów państwa pojawiają się często w przestrzeni publicznej, głównie w stolicy kraju Bangkoku oraz w  domach Tajów, gdzie ich portrety są ozdabiane kwiatami, owocami i innymi darami, symbolizującymi cześć i szacunek.
  • Będąc w Tajlandii nie należy krytykować rodziny królewskiej, będzie to traktowane nie jako duża nieuprzejmość, ale także surowo karane! Za zniewagę króla można otrzymać karę do 15 lat więzienia i restrykcje te dotyczą także obcokrajowców.
Oficjalnych świąt jest w kalendarzu kilkanaście, jednak równie hucznie obchodzi się wiele innych uroczystości o charakterze narodowym lub regionalnym. Większość świąt nie ma stałych dat, jednak zdecydowana większość z nich odbywa się zgodnie z kalendarzem księżycowym, powszechnym także w pozostałych regionach Azji. Do największych świąt należą: 
  • Święto Kwiatów w lutym, odbywają się wówczas parady ukwieconych wozów i konkursy piękności; 
  • Chiński Nowy Rok - najważniejsze święto Chińczyków (przełom stycznia i lutego); 
  • Songkran - tajski Nowy Rok (13 IV), zgodnie z tradycją kąpie się posągi Buddy i ozdabia kwiatami, świecami i kadzidełkami, wszyscy dokonują rytualnych kąpieli i polewania wodą, ulicami ciągną korowody z posągami Buddy, mnisi, tancerze i muzycy.

Tradycyjne święta w Tajlandii

Tajowie obchodzą szereg świąt religijnych, związanych z poszczególnymi religiami oraz z uroczystościami w rodzinie królewskiej.
  • Do najpopularniejszych należy też Raek Nah czyli Ceremonia Zasiewu, która odbywa się w maju. Jest to początek okresu sadzenia ryżu; obrzędy nawiązują do starych rytuałów bramińskich, mających na celu przynieść Tajom obfitość zbiorów. Mieszkańcy wiosek budują typowe dla regionu rakiety-fajerwerki, które wystrzelone w niebo mają zapewnić wystarczającą ilość opadów.
  • Podobny charakter ma Święto Fajerwerków, obchodzone tuż przed nadejściem letniego monsunu i pory deszczowej.
  • Koniec pory deszczowej świętowany jest w czasie licznych festiwali świec. Urządzane są one w poszczególnych regionach i towarzyszą im różnorodne zawody, konkursy, przedstawienia teatralne i jarmarki.
  • Jednym z najbardziej niezwykłych świąt tajskich jest Święto Światła (Loi Krathong). Jest to uroczystość dziękczynna za wypełnienie koryt rzek wodami, po ulewnych deszczach. Obchodzona jest w czasie pełni księżyca, zwykle w listopadzie. W wielu miejscowościach na wodę puszczane są maleńkie łódeczki z zapaloną świecą, kadzidełkiem, monetą i kwiatami.
  • Ze świąt buddyjskich najważniejsze są Magha Puja (luty), Visakha Puja (maj/czerwiec), Khao Phansa (czerwiec).
W Tajlandii obchodzonych jest także kilka świąt związanych z rodziną królewską. Większość uroczystości odbywa się w Bangkoku, stolicy Tajlandii. Najważniejszym z nich są urodziny króla (5 XII) - traktowane jako święto narodowe. 

Tajowie - radosny naród

Tajowie są społeczeństwem zamiłowanym w zabawach, grach i sportach, zwłaszcza hazardowych. Do tradycyjnych gier należy takraw. Jest to zespołowa gra w małą ratanową piłkę. Popularne są również sztuki walki: tradycyjna walka na miecze i kije oraz muay thai - tajska odmiana kick-boxingu. Do powszechnych rozrywek należą również walki byków, kogutów, ryb i owadów.
 
Wielką popularnością i entuzjazmem cieszy się tradycyjna rozrywka Tajów: puszczanie latawców. W sezonie latawcowym (połowa lutego i połowa maja) urządzane są liczne pokazy i zawody.

Kuchnia tajska

Tajlandia słynie z jednej z najlepszych kuchni na świecie. Wielokulturowość kraju znajduje swoje odzwierciedlenie w potrawach, dlatego jeśli chcemy poznać smaki Azji, z pewnością warto skosztować lokalnych przysmaków. Znajdziemy tu wpływy nie tylko tradycyjnej kuchni tajskiej, chińskiej, malezyjskiej, ale nawet indyjskiej. Słynny pad thai to tylko jedna z wielu popisowych potraw Tajów, które zachwycają podniebienia smakoszy z całego świata.

 

Zobacz też:  


 


Opinie o miastach w Tajlandii

4,3
Patong Waldek
Dobra baza wypadową w inne miejsca

Tajlandia na skróty