Malmo - Przewodnik

<strong>Informacje praktyczne: </strong>

Pogoda w Malmo

Dzisiaj, 23.11 5°C
Informacje praktyczne: Liczba mieszkańców: 245 tys.
Konsulat RP: Adolf 5 Fredriksgatan 12, tel. 267416
Numer kierunkowy telefonu: 0046/40
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 112
Pierwsza pomoc: 112
Czas lokalny: Warszawa 12:00 Sztokholm 12:00

Komunikacja miejska:
Autobus: wybierając się poza centrum najlepiej korzystać z zielonych autobusów miejskich..
Tramwaj jest najdogodniejszy do poruszania się po centrum
Adres informacji turystycznej: Skeppsborn 2 (druga strona Centralnego Dworca kolejowego)

Historia

Malmö zostało założone w 1150 roku i przez wiele stuleci należało do Danii. Od XIV wieku intensywnie się rozwijało jako jedno z najważniejszych miast handlowych na Bałtyku. Interesy kupieckie i funkcje handlowe sprawiły, że w mieście wybudowano duńską mennicę. Szwedzi próbowali zdobyć miasto kilkakrotnie, między innymi w 1534 r. Wtedy to zburzono mennicę. Aby zwiększyć siłę obrony miasta król duński Chrystian III nakazał w tym samym miejscu postawić warownię - Malmöhus, którą ukończono w 1536 roku.

Dopiero na początku XVII w. król szwedzki Karol X podbił te ziemie, prowadząc swe wojska po zamarzniętym morzu pod Kopenhagę. W rezultacie w 1658 r. miasto wraz z okolicznymi ziemiami przeszło we władanie Królestwa Szwecji. Odtąd twierdza służyła do obrony miasta przed Duńczykami - między innymi w 1677 r.

W XIX wieku dookoła miasta zaczęły się rozbudowywać dzielnice przemysłowe. Pewne zmiany nie ominęły także centrum miasta, choć należy przyznać, że nowe budowle architektonicznie zostały dostosowane w swym wyglądzie do zachowanych zabytkowych kamienic. Duże moce przerobowe miała stocznia w Malmö - w rekordowym 1941 roku wybudowano tu 6 okrętów podwodnych i 20 ścigaczy torpedowych. Dziś Malmö ma 245 tysięcy mieszkańców i pełni funkcję handlowe i komunikacyjne, między innymi jako port promowy.


Główne atrakcje

Centrum starego miasta stanowi Stortorget - rynek. Po jego środku stoi pomnik Karola X na koniu. Dzięki temu królowi miasto wraz okolicznymi ziemiami przyłączone zostało do Szwecji. Dookoła znajduje się szereg reprezentacyjnych budowli wśród których wyróżnia się renesansowy ratusz (Rådhus) z 1546 r. W XIX wieku dobudowano do niego dwie restauracje, co nadało mu nieco nietypowy wygląd. Oryginalny wystrój możemy podziwiać także we wnętrzu budynku. Pod względem architektonicznym reprezentuje on styl renesansu niderlandzkiego. Na prawo od ratusza stoi zbudowany z czerwonego kamienia budynek Apotek Lejonet. W jego fasadzie wyróżniają się ładne balkoniki i gargulce. Od setek lat mieści się tu apteka.

Z tyłu ratusza położony jest gotycki kościół św. Piotra (St Petri Kyrka). Otoczony jest on dość gęstą zabudową, ale w środku można odczuć jego duże rozmiary. Na uwagę zasługuje w nim pięknie zdobiony, duży czteropoziomowy ołtarz i ambona.

Po drugiej stronie Stortorget przy Västergatan znajduje się zabytkowy dom Jörgena Kocka. Kock był zasłużonym burmistrzem miasta i zwierzchnikiem duńskiej mennicy. Za jego urzędowania w centrum miasta powstało wiele interesujących budynków. Jego własny piękny dom ozdobiony posągami i tarczami herbowymi ukończono w 1534 r. Ze względu na ich wiek i wartość historyczną aktualnie na budynku stoją tylko kopie rzeźb. Oryginały przeniesiono do muzeum miejskiego by nie ulegały zniszczeniu od czynników atmosferycznych. Mniej ozdobne budynki z tarczami herbowymi właścicieli -najczęściej bogatych mieszczan- można także podziwiać w kilku innych miejscach starego miasta.

Na zachód od rynku znajduje się otoczony terenami zielonymi i podwójna linią fos zamek Malmöhus z 1536 r. Wcześniej znajdowała się tu wspomniana już duńska mennica. Postawiony jest on na planie czworoboku z okrągłymi donżonami na rogach i porośniętymi trawą ziemnymi obwałowaniami. Znajduje się tu kilka muzeów dotyczących militariów, sztuki rosyjskiej z końca XIX w. i historii naturalnej. Jest tu także kawiarnia ze smacznymi kanapkami i sałatkami. W otaczającym zamek parku znajduje się zabytkowy młyn, który należał do dóbr zamkowych. Można tu odpocząć w ciszy i pospacerować po ukwieconych alejkach.


Muzea i galeria

Muzeum techniki i morza znajduje się obok zamku Malmöhus. Można tu zobaczyć wiele interesujących dawnych urządzeń technicznych i pamiątek związanych z eksploatacją mórz.
Ośrodek Wzornictwa położony jest przy Lilla Torget w XIX wiecznych magazynach. Zbiory dotyczą współczesnego i XIX wiecznego wzornictwa użytkowego.
Rooseum jest interesującą prywatną galerią znajdującą się w starej elektrowni.
Galeria miejska przy Johannesgatan 7 posiada interesujące zbiory sztuki i malarstwa. Jest to jednocześnie ośrodek teatralno-filmowy.


Zakupy

W centrum miasta główną ulicą handlową, zamkniętą dla ruchu samochodów jest odchodząca od rynku Södergatan. Tanie produkty spożywcze można zakupić w Salluhallen. Natomiast w południowej części miasta w dzielnicy Möllevången przy ulicy Möllevĺnstorget odbywa się targ wokół którego zlokalizowanych jest wiele piekarni, egzotycznych lokali i tanich delikatesów. Nad kanałem i przy wąskiej uliczce prowadzącej od kanału do zamku na straganach i można zakupić świeże ryby.


Gdzie zjeść

Suck Stortorget 25 - jest lokalem młodzieżowym oferującym jedne z najtańszych obiadów. Jest tu jednocześnie kawiarnia, a wieczorami można zabawić się na dyskotece, koncercie rockowym lub innej imprezie.
Restaurant Canton, Södra Vallgatan 5, koło Davidshallbron -należy do tanich lokali dla mniej wymagających turystów. Oferowane są to liczne dania z chińskiego jadłospisu.
Nya Lilla Köket, Nora Vallgatan 88 - lokal ten oferuje głównie tradycyjną kuchnię szwedzką.
Casa Mia, Södergatan 12 - jest to dobrze urządzony lokal z potrawami włoskimi i oczywiście dużymi pizzami. Do potraw, w tym doskonałego spaghetti, można zamówić za przyzwoita cenę dobre wino.
Kocksla Krogen, Stortorget - jest umiejscowiona w XVI wiecznej, zabytkowej piwnicy. Należy do najbardziej ekskluzywnych restauracji w mieście, co łączy się także z wysokimi cenami.
Ki-Ling Court, Södra Tullgatan 4 - jest niedrogim lokalem oferującym chińskie potrawy, z których duża część jest oczywiście odpowiednio przyprawiona, czyli ostra.


Rozrywka

Najlepszym lokalem muzycznym w mieście jest położony za ratuszem Matssons Musikpub (Göran Olsgatan 1). Występują tu często skandynawskie grupy rockowe i rythm-and-bluesowe. W Hotelu Temperance przy Engelbreksgatan znajduje się popularny lokal Haket Bistro, w którym często występują zespoły jazzowe i reggae.

Corocznie w sierpniu organizowany jest Festiwal Miasta Malmö, który rozpoczyna się wielką ucztą potraw morskich. Koncerty muzyki klasycznej odbywają się w filharmonii przy Föreningsgatan 35 i w Musikhögskolan przy Ystadvägen 25.

Szwecja na skróty

Miejsca: