Historia Szwajcarii

W starożytności terytorium dzisiejszej Szwajcarii zamieszkiwały plemiona <strong>Retów</strong> i <strong>Celtów</strong>, a jedno z plemion celtyckich - <strong>Helweci</strong> osiadło w dolinie rzeki Aare.

Pogoda w Szwajcarii

Dzisiaj, 15.1 5°C
W starożytności terytorium dzisiejszej Szwajcarii zamieszkiwały plemiona Retów i Celtów, a jedno z plemion celtyckich - Helweci osiadło w dolinie rzeki Aare. W 58 r. p.n.e. ziemie Helwetów podbili Rzymianie i włączyli do prowincji Galii, a kilkadziesiąt lat później utworzyli prowincję - Recję
W okresie wędrówek ludów (IV - V w.) obszar Szwajcarii opanowały plemiona germańskie: południowo-zachodnią część kraju zajęli Burgundowie, a część północno-wschodnią Alemanowie.

W VI w. większość tych ziem weszła w skład państwa Franków, a później monarchii Karola Wielkiego. Po jego rozpadzie w IX w. zostały wchłonięte przez Państwo Burgundii i Niemcy, a ich zjednoczenie nastąpiło w 1033 r. pod berłem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Władzę nad Szwajcarią do 1218 r. sprawowali książęta z dynastii Zähringen, a po jej upadku Habsburgowie.

Początkiem państwa szwajcarskiego, które przejęło nazwę Konfederacji Szwajcarskiej był utworzony w 1291 r. Związek Wieczysty, który utrzymał autonomię kraju oraz rozszerzył granice o Lucernę, Zurich, Glarus, Zug i Berno.

W 1415 r. w skład Związku weszła Argowia, a w 1460 r. - Turgowia. Dzięki dalszym sukcesom Szwajcaria pokojem bazylejskim w 1499 r. ugruntowała swoją niepodległość, zatwierdzoną dopiero pokojem westfalskim w 1648 r.

Pod koniec XV wieku do Szwajcarii przyłączono Fryburg i Solurę, a na początku XVI w. - Bazyleę, Szafuzę, Appenzell, zdobyto Ticino, Vaud i sprzymierzono się z Gryzonią. Po wojnie domowej katolików z protestantami w 1531 r. ustalił się podział wyznaniowy kantonów.

W okresie rewolucji francuskiej Szwajcaria straciła niezawisłość. W 1798 r. została przekształcona w uzależnioną od Francji Republikę Helwecką. Zależność od Francji spowodowała udział w wojnach napoleońskich, ale i wzrost nastrojów antyfrancuskich.

W 1813 r. rząd szwajcarski ogłosił wieczystą neutralność, zagwarantowaną przez Kongres Wiedeński. W 1815 r. do Szwajcarii dołączyły się kantony: Jura, Sankt Gallen, Genewa, Neuchâtel oraz Wallis.

Wojna domowa na tle religijnym, w której zwyciężyli radykałowie szwajcarscy, doprowadziła w 1846 r. do uchwalenia nowej konstytucji, obowiązującej z małymi zmianami do dziś. Przekształciła ona związek kantonów w państwo związkowe. Przestrzegając neutralności w sporach między europejskimi mocarstwami, Szwajcaria szybko się rozwijała.

Odkąd w 1864 r. zapoczątkował tu działalność Międzynarodowy Czerwony Krzyż, Szwajcaria stała się centrum lokalizacji siedzib międzynarodowych organizacji (m.in. Liga Narodów).

Po I wojnie światowej Szwajcaria związała ze sobą Lichtenstein. Neutralna podczas II wojny światowej nie przystąpiła do ONZ, uzyskując status stałego obserwatora i członkostwo w większości organizacji wyspecjalizowanych ONZ.

Opinie o miastach w Szwajcarii

5,0
St. Moritz gosc
Dla lubiących się lansować Ogólnie: Pieknie polozona miejscowosc, fajna atmosfera, duza kumulacja bogatych i znanych postaci na 1m2, swietna infrastruktura.
Atrakcje turystyczne: najlepszy i najbardziej znany w europie osrodek narciarski
Aktywny wypoczynek: sporty zimowe, jezdziectwo, golf, tenis ziemny, wszystkie formy aktywnosci
Życie nocne: dyskoteki, kasyna, restauracje, puby jest wszystko na wysokim poziomie
Komunikacja: ski busy co 5 minut, link jet-ami na lotnisko w Zurich, bardzo dobre polaczenia kolejowe-polecam!
Jedzenie i restauracje: bardzo dobre restauracje profesjonalna i mila obsluga
Zdrowie i bezpieczeństwo: bardzo bezpieczne miejsce, swietne onaczenia na stokach, punkty sanitarne przy samych kolejkach
Pogoda: po 08 marca rozpoczyna sie tzw niski sezon i ceny choć wciąż słone robią się strawne
Stoki narciarskie: fantastycznie przygotowane stoki, super polaczenia miedzy stacjami hektary do jezdzenia...

Szwajcaria na skróty

Miejsca:
Oferty: