Szwajcaria jest jednym z <strong>najbogatszych państw świata</strong>. Wysoki poziom dobrobytu osiągnęła dzięki wytrwałości, pracowitości i oszczędności swoich obywateli. Obecnie głównymi atutami kraju są <strong>atrakcyjność turystyczna</strong> państwa, międzynarodowe operacje finansowe, dochód z tranzytu i lokalizacji organizacji międzynarodowych z siedzibami w dużych miastach.
Szwajcaria jest jednym z najbogatszych państw świata. Wysoki poziom dobrobytu osiągnęła dzięki wytrwałości, pracowitości i oszczędności swoich obywateli. Obecnie głównymi atutami kraju są atrakcyjność turystyczna państwa, międzynarodowe operacje finansowe, dochód z tranzytu i lokalizacji organizacji międzynarodowych z siedzibami w dużych miastach.
Pierwotnie gospodarka Szwajcarii opierała się na wysoko rozwiniętym przemyśle i nowoczesnym rolnictwie. Dziś dochodów dostarczają działające tu banki (ok. 350) o reputacji najbardziej dyskretnych instytucji na świecie, a także firmy ubezpieczeniowe.
Rolnictwo w znacznym stopniu zaspokaja potrzeby mieszkańców kraju. Uprawy znajdują się głównie na Wyżynie Szwajcarskiej. Duże znaczenie ma gospodarka leśna w Alpach i Jurze, dostarczająca ok. 4 mln m3 drewna.
Przemysł przetwórczy, opiera się na surowcach importowanych, a cechuje go wysoki poziom produkcji. Do najważniejszych gałęzi przemysłu należą: przemysł maszynowy, precyzyjny, oraz produkcja zegarków.
W wyrobie zegarków - najlepszych i najdroższych - Szwajcaria nigdy nie utraciła swego prymatu i nadal utrzymuje 90% udziału w produkcji światowej. Najbardziej uprzemysłowiony region kraju leży pomiędzy Bazyleą, Zurychem i Winterthur.
Rozbudowany jest przemysł spożywczy, znany z produkcji serów (m.in. ementalski z doliny Emmental), czekolady (koncerny Nestlé i Suchard) oraz koncentratów spożywczych (Maggi).
W gospodarce szwajcarskiej ważną rolę odgrywa turystyka - stanowi trzecią co do wielkości wartość eksportową o obrotach 20 mld franków szwajcarskich.