Słowenia jest
najbardziej rozwiniętym krajem spośród krajów byłej Jugosławii. Zatrudnienie wzrasta, inflacja spada i przy dalszym tak szybkim rozwoju można przypuszczać, że PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wynoszące w tej chwili
9110 USD będzie niedługo wyższe niż w niektórych krajach starej Unii, takich jak Grecja czy Portugalia.
W 1992 r. po uzyskaniu niepodległości przez Słowenię inflacja sięgała 200%. Obecnie jej wskaźnik oscyluje około 15% i ciągle spada.
Struktura wytwarzania PKB jest bardzo korzystna - aż 55% stanowią usługi, a 39% przemysł, podczas gdy rolnictwo tylko 6%.
Głównymi gałęziami gospodarki słoweńskiej jest
przemysł tekstylny i drzewny. Produkowane w Słowenii meble i papier są sprzedawane w całej Europie. Można jeszcze znaleźć stare zakłady przemysłowe, będące reliktami czasów socjalizmu -
huty w Jesenicach oraz
kopalnie węgla w Trbovlju i Hrastniku, położonych na wschód od Lublany. Ale coraz więcej powstaje zakładów przemysłowych wspieranych kapitałem zagranicznym takich jak
fabryka Renault Clio w Novo Mesto, lub fabryka akcesoriów samochodowych w Gorenje.
Obecnie mniej niż 10% ludności utrzymuje się wyłącznie z pracy na roli. Najważniejsze
produkty rolne to pszenica, kukurydza, ziemniaki oraz owoce: gruszki, jabłka i winogrona. Słowenia jest samowystarczalna w produkcji żywności.
Powszechna prywatyzacja miała miejsce dość późno w stosunku do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej i w 1995 roku tylko 21 % zatrudnionych pracowało w przedsiębiorstwach prywatnych.
Najszybciej rozwijający się sektor gospodarki to
turystyka. Słowenia ma opinię państwa najpewniejszego i najbezpieczniejszego wśród pozostałych krajów byłej Jugosławii. Baza turystyczna była szeroko rozwinięta wcześniej. Obecnie jest restrukturyzowana i dopasowywana do potrzeb turystów głównie z Niemiec, Włoch i Austrii, których przyciąga zarówno piękno wybrzeża Adriatyku jaki i Alpy dostępne zimą dla narciarzy.