<strong>Największy</strong> i <strong>najlepiej</strong> wyposażony ośrodek narciarski w Słowenii, niedaleko granic z Austrią i Włochami, leży w dolinie Sawy, oddzielającej Karawanki od Alp Julijskich. Przez stulecia wzdłuż rzeki przebiegał ważny szlak handlowy z regionu Gorenjska do Koroška. <br/>Do końca XIX w. w dolinie <strong>Barovska Vas</strong> była niewielka wioska, ale właśnie wtedy zaczęli masowo napływać amatorzy białego szaleństwa. <strong>Planica</strong> - wielka skocznia narciarska na południe od osady Rateče - rozsławiła miasto już na początku XX w.
Największy i najlepiej wyposażony ośrodek narciarski w Słowenii, niedaleko granic z Austrią i Włochami, leży w dolinie Sawy, oddzielającej Karawanki od Alp Julijskich. Przez stulecia wzdłuż rzeki przebiegał ważny szlak handlowy z regionu Gorenjska do Koroška. Do końca XIX w. w dolinie Barovska Vas była niewielka wioska, ale właśnie wtedy zaczęli masowo napływać amatorzy białego szaleństwa. Planica - wielka skocznia narciarska na południe od osady Rateče - rozsławiła miasto już na początku XX w.
W Kranjskiej Gorze najpiękniej jest zimą, ale warto przyjechać również w cieplejszych miesiącach - Triglawski Park Narodowy (na południowych krańcach miejscowości) oferuje niewyczerpane możliwości wędrówek i wspinaczki, a przejazd przez przełęcz Vršič (1611 m n.p.m.), bramę do doliny Soczy i Primorska, robi duże wrażenie.
Kranjska Gora rozciąga się u podnóża Vitranca (1631 m n.p.m.), w cieniu dwóch wyższych szczytów - Razor i Prisojnik/Prisank - sięgających 2600 m n.p.m. Rateče i Planica - rozsławione przez mistrzostwa świata w skokach narciarskich - leżą 6 km na zachód, a jezioro Jasna, brama z Kranjskiej Gory do Triglawskiego Parku Narodowego, 2 km na południe.
Miasteczko jest małe, z kilkoma nieciekawymi, nowoczesnymi budynkami na peryferiach i romantyczną starówką wzdłuż Borovškiej cesty. Przy zachodnim końcu ulicy, na stokach góry Vitranc, działają wyciągi krzesełkowe.