Tatrzańska Łomnica - Przewodnik

Jedna z większych podtatrzańskich osad (Tatranská Lomnica) leży około 18 km na północ od Popradu, u stóp <strong>Łomnicy</strong> (Lomnický štít, 2632 m). Magnesem przyciągającym turystów są kolejki linowe, które pozwalają w łatwy i przyjemny sposób znaleźć się na podniebnym szczycie Łomnicy, skąd przy dobrej pogodzie roztacza się niewiarygodny widok na Tatry i dalszą okolicę.

Pogoda w Tatrzańskiej Łomnicy

Dzisiaj, 24.11 2°C
Jedna z większych podtatrzańskich osad (Tatranská Lomnica) leży około 18 km na północ od Popradu, u stóp Łomnicy (Lomnický štít, 2632 m). Magnesem przyciągającym turystów są kolejki linowe, które pozwalają w łatwy i przyjemny sposób znaleźć się na podniebnym szczycie Łomnicy, skąd przy dobrej pogodzie roztacza się niewiarygodny widok na Tatry i dalszą okolicę. Przy głównej drodze w kierunku Tatrzańskiej Kotliny, w spiczastym budynku nawiązującym swą architekturą do okolicznych turni działa muzeum, w którym umieszczono dość interesującą ekspozycję przyrodniczą na temat geologii, flory i fauny Tatr, a także zbiory etnograficzne.

Tatrzański Park Narodowy (TANAP), pierwszy w byłej Czechosłowacji, utworzono w 1949 r. Na jego terenie wytyczono około 300 km szlaków, z których największą popularnością cieszy się niezwykle atrakcyjna, oznakowana na czerwono Magistrala Tatrzańska (46 km), biegnąca południowymi zboczami Tatr z Podbańskiej przez Szczyrbskie Jezioro, Popradzki Staw, Śląski Dom w Dolinie Wielickiej, Siodełko, Zielony Staw Kieżmarski do Białego Stawu Kieżmarskiego.

Największą atrakcją Tatrzańskiej Łomnicy jest bezapelacyjnie kolejka linowa wywożąca na Łomnicę. Jazda na szczyt Łomnicy przysparza sporo emocji, gdyż na odcinku pomiędzy Łomnickim Stawem a szczytem kolejka pokonuje odległość 1865 m i wysokość ponad 850 m niemal bez podpór. W najwyższym punkcie lina zawieszona jest ponad 250 m nad ziemią.

Słowacja na skróty