Monumentalny granitowy masyw piętrzący się nad Kotliną Popradzką jest jedyną grupą alpejską w Karpatach i najmniejszym pasmem alpejskim w Europie.
Vysoké Tatry (Tatry Wysokie) o powierzchnią 341 km2 (na terytorium Słowacji 260 km2) stanowią prawdziwą esencję alpejskich pejzaży i przyrody.
Co warto wiedzieć
Całe pasmo Tatr Wysokich tworzy mniej więcej tysiąc rozmaitych szczytów, turni, baszt i kop. Dramatyzm tatrzańskich krajobrazów potęguje różnica wysokości między szczytami a południowymi kotlinami, wynosząca nawet 2 tys. metrów. Aż
25 tatrzańskich wierchów przekracza 2500 m n.p.m.
Doskonała infrastruktura przyciąga w Tatry Wysokie wielu turystów, choć wędrówki bywają niebezpieczne: obok świetnych dróg, licznych hoteli, restauracji, wyciągów i szlaków, są również symboliczne cmentarze tych, których zabrały góry.
Tatry przez wieki były ziemią niczyją, krainą, gdzie nie docierali poborcy podatkowi, a ludzie żyli w symbiozie z naturą i być może dlatego przetrwały w słowackiej świadomości narodowej jako symbol wolności. W XIX w. obrosły legendą narodowej świętości - w 1841 r. Ľudovít Štúr poprowadził patriotyczną wyprawę na Krywań.
Górskie atrakcje słowackiej części Tatr Wysokich
Po stronie słowackiej najwyższymi szczytami w Tatrach Wysokich są: Gerlachovský štít (
Gerlach, 2655 m n.p.m.), Gerlachovska veža (
Pośredni Gerlach, 2642 m n.p.m.), Lomnický štít (
Łomnica, 2632 m n.p.m.), Ľadový štít (
Lodowy Szczyt, 2611 m n.p.m.), Pyšný štít (
Durny Szczyt, 2623 m n.p.m.).
Krywań to symbol kraju i szczyt liczący sobie 2494 m n.p.m. - nieco mniej niż polskie Rysy. Jest on uważany przez Słowaków za jeden z najpiękniejszych szczytów tatrzańskich.
Istotnym elementem tatrzańskiego pejzażu są jeziora polodowcowe, z których największe to
Veľke Hinčovo pleso (Wielki Staw Hińczowy, 20,08 ha) a najbardziej znane Štrbské pleso (Jezioro Szczyrbskie, 19,76 ha). W odróżnieniu od Morskiego Oka, do którego można dojść wyłącznie na piechotę, do
Szczyrbskiego da się dojechać nawet samochodem.
Zobacz również: