Ukryta w dolinie otoczonej lesistymi grzbietami Spiskiej Magury wies <strong>Vysne Ruzbachy</strong> (Wyznie Druzbaki), 10 km na poludniowy zachód od Starej Lubowli, ma XIV-wieczny rodowód. Wokól barokowego katolickiego kosciola zachowaly sie chalupy z gontowymi dachami, a na skraju wioski - drewniane stodoly.
Ukryta w dolinie otoczonej lesistymi grzbietami Spiskiej Magury wies Vysne Ruzbachy (Wyznie Druzbaki), 10 km na poludniowy zachód od Starej Lubowli, ma XIV-wieczny rodowód. Wokól barokowego katolickiego kosciola zachowaly sie chalupy z gontowymi dachami, a na skraju wioski - drewniane stodoly.
W zachodniej czesci Wyznich Ruzbaków, w idyllicznej dolinie otoczonej lesistymi stokami rozciaga sie park zdrojowy. Uzdrowisko bazujace na wodach termalnych bylo w tym miejscu juz w XV w. Dzis w kurorcie leczy sie choroby nerwowe i ukladu krazenia.
U wrót doliny znajduje sie termalny wodospad obrosniety pienistym bialym trawertynem, zasilany z krateru o powierzchni 0,03 ha wypelnionego przyjemnie ciepla woda termalna - to zarazem najwieksze termalne jezioro Slowacji. Dnem doliny plynie potok, a wzdluz niego biegnie droga otoczona stylowymi pensjonatami z przelomu XIX i XX w. oraz wspólczesnymi budynkami sanatoryjnymi. XIX-wieczne drewniane domy zdrojowe w stylu szwajcarskim sa przewaznie w dosc oplakanym stanie. Jednym z wyjatków jest tzw. Bialy Dom - solidny, oblozony trawertynem budynek wzniesiony z polecenia Zamoyskich, którzy w 1882 r. nabyli Wyzne Ruzbachy i zmodernizowali kurort.
W parku zdrojowym tryska zródlo mineralne z bardzo smaczna woda. Przy koncu doliny i parku znajduje sie stylowe (obecnie odnawiane) kapielisko Izabela, otoczone lasem. Posrodku najwiekszego z basenów, na wysepce rosnie olbrzymia choina. Wbrew pozorom kapielisko nie jest kapieliskiem termalnym.