<strong>Nizké Tatry</strong> (Niskie Tatry) ciągną się przez ponad 90 km od Wielkiej Fatry na zachodzie po Słowacki Raj na wschodzie, osiągając nawet 30 km szerokości. Masyw dzieli się na dwie części - zachodnią, zwaną <strong>Dziumbierską</strong>, z najwyższym szczytem Ďumbierem (Dziumbier, 2046 m n.p.m.) oraz Chopokiem (Chopok, 2025 m n.p.m.), i wschodnią, <strong>Kralowoholską</strong> (Kráľova hoľa, 1948 m n.p.m.) - rozdzielone przełęczą Čertovica (Czertowica, 1233 m n.p.m.).
Nizké Tatry (Niskie Tatry) ciągną się przez ponad 90 km od Wielkiej Fatry na zachodzie po Słowacki Raj na wschodzie, osiągając nawet 30 km szerokości. Masyw dzieli się na dwie części - zachodnią, zwaną Dziumbierską, z najwyższym szczytem Ďumbierem (Dziumbier, 2046 m n.p.m.) oraz Chopokiem (Chopok, 2025 m n.p.m.), i wschodnią, Kralowoholską (Kráľova hoľa, 1948 m n.p.m.) - rozdzielone przełęczą Čertovica (Czertowica, 1233 m n.p.m.).
Zachodnia część, wyższa i mniej lesista, jest bardziej cywilizowana. Zimą do najpopularniejszych słowackich ośrodków narciarskich - Jasnej na północnych stokach Chopoka i osad Srdiecko i Tale w Dolinie Bystrej na południowych stokach - zjeżdżają tłumy. Latem przyciągają atrakcyjne szlaki turystyczne, zwłaszcza trasy grzbietowe wytyczone nagimi wierzchołkami.
Wschodnia część Niskich Tatr jest dzika i odludna, porośnięta gęstymi lasami mieszanymi. Jednak i tutaj wytyczono liczne szlaki turystyczne, którymi można wędrować przez dziewicze tereny. Grupa Kralowej Hali o nagich skalistych wierzchołkach słynie ze wspaniałych widoków. Ta część Niskich Tatr jest łatwiej dostępna z południa, z doliny górnego Hronu. Dłuższe, niejednokrotnie łagodniejsze szlaki wiodą dolinami potoków od północy, z Liptowa i Spiszu.