Kultura Słowacji

<rys1 p="">Słowacja wykazuje bardzo bliskie związki kulturowe z polską <strong>góralszczyzną</strong>. Mieszkańcy północnego pogranicza to tzw. <strong><i>gorole</i></strong>, których gwara jest bardzo bliska polskiej gwarze góralskiej.

Pogoda na Słowacji

Dzisiaj, 21.12 5°C
Słowacja wykazuje bardzo bliskie związki kulturowe z polską góralszczyzną. Mieszkańcy północnego pogranicza to tzw. gorole, których gwara jest bardzo bliska polskiej gwarze góralskiej. Najbliższe związki językowe Słowacy wykazują z Czechami, jednak problem istnienia ewentualnej narodowości czechosłowackiej wraz z podziałem kraju raz na zawsze uległ zapomnieniu.

Najliczniejszą mniejszością narodową na Słowacji są Węgrzy. W niektórych rejonach południowej Słowacji wręcz częściej możemy usłyszeć węgierski niż słowacki. Temat praw tej mniejszości od dawna stanowił problem i był przyczyną zatargów politycznych między Słowacją a Węgrami.

W Słowacji żyje najliczniejsza po Rumunii grupa Romów, czyli Cyganów, szacowana nawet na 500 tys. Mniejszość ta stoi najniżej w hierarchii społecznej. Trudności gospodarcze i bezrobocie, które dotknęło ich w pierwszej kolejności jeszcze bardziej pogorszyły ich sytuację.

Wymierającą narodowością są Rusini. Odróżnia ich wyznanie greko-katolickie i język. Jednak po wojnie często byli na siłę uważani za Ukraińców. Wykazują związki z żyjącymi po polskiej stronie Łemkami.

Święta i uroczystości na Słowacji są wyznaczane rytmem życia kościoła katolickiego. W latach 80. odżyła tradycja pielgrzymek związanych z kultem maryjnym. Największa z nich odbywa się w pierwszą sobotę lipca. Do kościoła na Mariańskiej Horze w Lewoczy, gdzie  przybywa nieraz nawet 250 tys. wiernych. Przychodzą całe rodziny, nierzadko pieszo. Pielgrzymka rozpoczyna okres uroczystości maryjnych, trwających w różnych miejscach Słowacji przez dwa miesiące. Największe pielgrzymki greko-katolickie odbywają się do sanktuarium w miejscowości Ľutina.

W okresie Wielkanocy w kościele prawosławnym i katolickim odbywają się coroczne procesje. Zwyczajem wielkanocnym jest smaganie dziewcząt po nogach brzozowymi rózgami, ozdobionymi kolorowymi wstążkami.

Ważnym elementem życia był niegdyś wypas owies na halach górskich. Do dziś przetrwały tradycyjne piosenki pasterskie. Wykonywane są często w towarzystwie instrumentów takich jak ciumbalom i fujara.

Zwyczaj śpiewania jest żywy do dziś. Przysłowie słowackie mówi: Kde Słovák tam zpiev - Gdzie Słowak - tam śpiew.

Słowacja na skróty

Oferty: