Geografia Rumunii

Rumunia jest naturalnie <strong>podzielona na dwie części przez pasmo Karpat</strong>, które zajmuje około 30 proc. całkowitej powierzchni kraju. W czasie zimy pokonanie gór nie jest proste i może uniemożliwić dotarcie nad czarnomorską riwierę. Panuje tam spokój i cisza - zdecydowanie to góry wysokie, w których szczyty przekraczają 2000 metrów n.p.m. W środkowej części Rumunii przebiegają takie pasma i masywy górskie jak: Góry Fogarskie, Sybińskie i Zachodniorumuńskie (góry Apuseni). Najwyższymi szczytami są: Moldoveanu liczące sobie 2544 m n.p.m., Negoiu 2535 m n.p.m. oraz Vistea Mare - 2527 m n.p.m. W całości rumuńskie są Karpaty Południowe i Góry Zachodniorumuńskie, a jedynie połowa Karpat Wschodnich znajduje się w granicach administracyjnych państwa. 

Pogoda w Rumunii

Dzisiaj, 24.11 6°C
Rumunia jest naturalnie podzielona na dwie części przez pasmo Karpat, które zajmuje około 30 proc. całkowitej powierzchni kraju. W czasie zimy pokonanie gór nie jest proste i może uniemożliwić dotarcie nad czarnomorską riwierę. Panuje tam spokój i cisza - zdecydowanie to góry wysokie, w których szczyty przekraczają 2000 metrów n.p.m. W środkowej części Rumunii przebiegają takie pasma i masywy górskie jak: Góry Fogarskie, Sybińskie i Zachodniorumuńskie (góry Apuseni). Najwyższymi szczytami są: Moldoveanu liczące sobie 2544 m n.p.m., Negoiu 2535 m n.p.m. oraz Vistea Mare - 2527 m n.p.m. W całości rumuńskie są Karpaty Południowe i Góry Zachodniorumuńskie, a jedynie połowa Karpat Wschodnich znajduje się w granicach administracyjnych państwa.  Pasmo Karpat przebiega na wschodzie, południu i częściowo na zachodzie Rumunii, otaczając Wyżynę Siedmiogrodzką. Centrum tego obszaru jest słynna Transylwania, nazywana również Siedmiogrodem. 
Ważnymi regionami kraju są: Bukowina, Mołdawia, Wołoszczyzna, podzielona na Muntenię i Oltenię, a także Maramuresz i Kriszana. Wołoszczyzna jest jedynym regionem kraju o ukształtowaniu nizinnym. Znajdują się one w południowej części kraju.

Między wybrzeżem nad Morzem Czarnym a dolnym biegiem Dunaju znajduje się Dobrudża o pagórkowym ukształtowaniu terenu. 

Największą rzeką Rumunii i jednocześnie naturalną granicą z Bułgarią i Serbią, jest Dunaj, natomiast jego dopływ - Prut tworzy granicę z Mołdawią. W delcie Dunaju, który wpada do Morza Czarnego, powstały ogromne tereny bagniste, tworzące osobną jednostkę geograficzną i Światowy Rezerwat Biosfery. 

W obrębie kraju jest niewiele jezior i najczęściej są to polodowcowe jeziora górskie. Na wielu rzekach powstały także sztuczne jeziora zaporowe. Największym jest jezioro przybrzeżne Razim. 

Rumunia znajduje się w strefie klimatycznej umiarkowanej kontynentalnej, ale obecność Karpat powoduje, że występują tu znaczne różnice w wysokości opadów i temperatury pomiędzy różnymi regionami kraju. W wysokich górach panuje klimat wysokogórski, zimny alpejski, gdzie temperatury w czasie zimy wynoszą średnio -10 stopni Celsjusza lub mniej, a latem średnia dobowa temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Opady atmosferyczne to głównie śnieg, a deszcz pada w okresie letnim. 

W regionach górskich poniżej 1800 m n.p.m. panuje klimat subalpejski, w którym zimy są mroźne, a lata chłodne. Maksymalna temperatura może wynieść tutaj 17 Celsjusza. Z kolei opady atmosferyczne są raczej wysokie i wynoszą ponad 1000 mm rocznie. Zimy są surowe także w regionie przedgórzy, obejmującym przedgórze Karpat. Lata z kolei dosyć ciepłe, ze średnią temperaturą do 20 stopni Celsjusza. 

Najcieplej jest w regionie czarnomorskim, w pasie wybrzeża Morza Czarnego. Zimą temperatury raczej nie spadają poniżej zera, a średnie wartości latem wynoszą około 22 stopni. Opady roczne występują tylko pod postacią deszczu i nie przekraczają 400 mm. Jest to korzystne dla turystów przyjeżdżających do Rumunii na wakacje w celach wypoczynkowych. Dla nich polecane będą również tereny w regionie dolnego Dunaju, gdzie jest sucho, a jeśli już pada to głównie zimą. Lata są bardzo ciepłe, a nawet upalne, z temperaturą mogącą sięgać 40 stopni Celsjusza.

Opinie o miastach w Rumunii

4,3
Medias Mariusz
Miejscowość cicha spokojna ma swój zabytkowy klimat. Super sympatyczni mieszkańcy polecam odwiedzić!

Rumunia na skróty