Porto - informacje podstawowe:
Liczba mieszkańców: 1,6 mln
Numer kierunkowy telefonu: 00351/2
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 112
Pierwsza pomoc: 112
Czas lokalny: Warszawa:12.00, Porto: 11.00
Komunikacja miejska:
Autobusy: bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna; autobusy docierają niemal wszędzie; w mieście sa trzy główne dworce - na Jardim da Cordoaria, przy Praça da Liberdade oraz na Bolhao.
Tramwaje: w centrum miasta jest tylko jedna linia tramwajowa - 18 - kursuje od Rua do Carmo koło szpitala Santa António, do Queijo, az po okolice nabrzeża przy Foz do Douro.
Adres informacji turystycznej: północny koniec Avenida dos Aliados, przy Praça Humberto Delgado
Historia
Historia
miasta Porto zaczyna się od momentu, kiedy to na lewym brzegu Duero Grecy założyli
kolonie handlowa “Cale" co znaczy “Piękna". Za czasów Wizygotów miasto było siedzibą biskupów. W roku 715 zostało podbite przez Maurów, a w 1050 przez chrześcijańskich rycerzy. Wtedy to zostało pierwszą stolicą
Portugalii. W 1386 roku Porto zostało rezydencją królewską. W mieście
urodził się Henryk Zeglarz, który kazał wybudować pierwsze karawele, w które wyposażono w 1415 roku wyprawę do Ceuty.
Choć miasto straciło na rzecz Lizbony status stolicy, nadal rozwijało się pomyślnie jako port handlowy. Dzięki wspaniałym warunkom do uprawy winorośli w okolicy miasta, szybko stało się słynne w świecie ze swych win. W 1703 roku wszedł nawet w życie specjalny
traktat Mathuena, zapewniający przywileje importowe angielskim handlarzom suknem oraz zwolnienia celne eksporterom wina z Porto. Pól wieku później założono
Kompanie Win Duero, która poprzez ustawy redukowała obszary uprawy winorośli w Porto i wprowadzała normy jakościowe trunku. Zabraniała także sprzedaży najtańszych gatunków, co wpłynęło na zamknięcie dużej ilości małych knajpek - tascas. Doprowadziło to w efekcie do powstania ludowego krwawo stłumionego przez wojsko.
W XVIII wieku dzięki zyskom z handlu winem i brazylijskim zlotem miasto posiadało ogromne bogactwa i znacznie rozrosło się poza granice starego miasta - uzyskując niemal obecny wygląd. Wraz z utratą przez Portugalię Brazylii skończył się zloty okres dla handlu. Wiek XIX postawił zatem na
intensywne uprzemysłowienie miasta co doprowadziło do rosnącego znaczenia mieszczaństwa. Jednocześnie był to czas umacniania się
nastrojów liberalnych. W 1828 roku zaczęły się tu pierwsze powstania. Przyjęcie liberalnego prawa Piotra IV dało początek ruchów republikańskich. Dochodziło do buntów , krwawo jednak tłumionych.
Dzisiejsze Porto jest intensywnie rozwijającym się, skomercjalizowanym miastem, drugim ośrodkiem biznesu w państwie. Według miejscowego powiedzenia: “Coimbra studiuje, Braga się modli, Lizbona wydaje pieniądze, a Porto pracuje."
Główne atrakcje
Większość ciekawych zabytków architektonicznych znajduje się w centrum miasta. Z obiektów sakralnych godna zobaczenia jest
katedra - Sé, wzniesiona w XII i XIII wieku jako kościół obronny. Przebudowywana na przestrzeni wieków nie zachowała jednolitego stylu. Wewnątrz katedry można podziwiać wspaniale retabulum, natomiast na zewnątrz -
XIV wieczne gotyckie krużganki.
Niemniej ciekawy jest
kościół Sao Francisco, który olśniewa przede wszystkim XVIII -wiecznym wnętrzem. Ołtarz ofiarny, filary i sklepienie kościoła są bogato zdobione przez złocone rzeźby w stylu rokoko. Najciekawsze jest
“Drzewo Jozuego" ukazujące genealogie Chrystusa.
Z innych kościołów na uwagę zasługuje
Sao Martinho de Cedofeita - najstarsza świątynia miasta w stylu romańskim z XII wieku. Interesujący jest tez renesansowy kościół Santa Clara. Igreja dos Clérigos - wzniesiony w XVII wieku, jest pierwsza w Portugali świątynia na planie owalnym. Kościół wieńczy jedna z najwyższych w Portugalii wież
Torre dos Clérogos o wysokości 75 m. Rozciąga się z niej imponujący widok na miasto, wybrzeże oraz dolinę Duero.
Obok kościoła św. Franciszka wznosi się okazała XIX wieczna
Giełda Papierów Wartościowych (Bolsa). Największą jej atrakcją jest
Sala Arabska z niebiesko-żółtymi arabeskami, wzorowana na grenadyjskiej Alhambrze. Warto także zobaczyć dworzec Sao Bento - wzniesiony na miejscu dawnego klasztoru. W środku są wspaniale kafle azulejos ukazujące sceny historyczne, wiejskie święta oraz dawne środki transportu.
Na przedmieściach Porto w
Vila Nova de Gaia zlokalizowane są wytwórnie wina porto. Dosłownie przy każdej uliczce znajdują się piwnice składowe - armazens, w których porto jest kupażowane i leżakowane. Podczas ich zwiedzania można zobaczyć jak wytwarza się porto a także degustować jego różne odmiany.
Muzea i galerie
Muzeum Etnograficzno - Historyczne (Museu de Etnografia e História), Largo de Sao Joao Novo 11 - zlokalizowane w XVIII-wiecznym pałacu, ukazuje życie i zwyczaje panujące nad Duero.
Museu Nacional Soares dos Reis, Rua de Dom Manuel II - mieści się w dawnym królewskim Palácio das Carrancas (Palac Masek), ukazuje wspaniałą kolekcję wyrobów szklanych i ceramiki, oraz wystawę poświęcona XVII i XIX-wiecznej sztuce portugalskiej.
Museu Romântico, Rua de Entre-Quintas 220 - w muzeum eksponowane są francuskie i portugalskie meble, dywany, ceramika oraz różne drobne przedmioty użytkowe.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museu de Atrte Moderna), Rua de Serralves 977 - muzeum położone jest w pałacu z lat 30. XX wieku, ukazuje wiele prac portugalskich architektów i projektantów oraz bogatą kolekcję najnowszych prac współczesnych artystów.
Zakupy
Zakupy najlepiej robić we wschodniej części miasta -
Baixa, czyli dolnej dzielnicy. Przy zamkniętych dla ruchu samochodowego uliczkach, znajduje się wiele atrakcyjnych sklepów z modnymi wyrobami skórzanymi i biżuterią. Tam też wznosi się dwupiętrowa, barwna
hala targowa, na której można kupić wszystko od owoców i warzyw po sprzęty gospodarstwa domowego i zwierzęta.
Na
Avenida Boavista znajduje się nowoczesne
centrum handlowe Centro Comercial de Brasilia a przy Rua das Flores mieszczą się sklepy najlepszych w mieście jubilerów i złotników. Duzy wybór towarów jest na “pchlich" targach odbywających się wzdłuż
Calçada de Vandoma oraz nad rzeką, wzdłuż Almada das Fantainhas.
Gdy będzie trzeba rozwiązać dylemat ,,co kupić”, warto pamiętać, że typowymi
pamiątkami przywożonymi z Porto są zwykle wyroby ceramiczne, ręcznie haftowane serwetki i makatki. To co jednak najbardziej kojarzy się z miastem, a bez czego nie powinno się z niego wyjeżdżać to butelka wyśmienitego wina porto.
Gdzie zjeść
Restaurante O Escondidinho, Rua de Passos Manuel 114, tel. 2001079 - mila restauracja przypominająca dom wiejski, serwuje wyśmienite dania kuchni portugalskiej, wzorowane na potrawach francuskich.
A Brasileira, Rua do Bonjardim 118 - jedna z najstarszych restauracji w Porto urządzona w stylu art deco.
Café Restaurante Miradouro, Cais da Ribeira - lokal serwuje wyśmienitą pizzę, bifanas czyli małe befsztyki podawane na bułce, oraz ogromne porcje sałatki.
Mesa Antiga, Rua Santo Ildefonso 208 - w restauracji panuje rodzinny klimat utrzymany przez jej właścicieli. Są tu podawane wyśmienite specjalności kuchni regionalnej a najpopularniejszym daniem są tu flaczki.
Rozrywka
Porto oferuje turystom dużą porcję rozrywki. W mieście prawie na każdej ulicy mieści się wiele
barów i kawiarni, gdzie można miło i przyjemnie spędzić czas. Najwięcej jest ich na ulicach
wokół Cais da Ribeira. Dużą popularnością cieszą się dyskoteki, zlokalizowane głównie poza centrum miasta. W wielu klubach , w koszt biletu wstępu wliczone są dwa darmowe drinki.
Inna formą rozrywki jaką oferuje miasto są
koncerty muzyki. Tej klasycznej można posłuchać w Auditório Nacional Carlos Alberto i w Claustoros do Convento de Sao Bento da Vitória. Natomiast koncerty gwiazd muzyki pop i rock, a także grupy taneczne maja swoje występy w Coliseu przy Rua de Passos Manuel.
Prawie w każdym miesiącu odbywa się w mieście jakiś
festiwal. Jedne z ciekawszych to: odbywający się w maju
Europejski Festiwal Filmowy i Festiwal Teatrów Lalkowych, w czerwcu jest Światowy Festiwal Muzyczny a także Dni św. Jana związane z nocą świętojańska. Częste są także festiwale filmowe odbywające się m.in. w lutym, listopadzie i grudniu.
W piękne słoneczne dni warto wybrać się do
Jardim do Palácio de Cristal - pięknego parku, którego dominującą budowlą jest Pawilon Sportowy. Latem w parku odbywają się mecze hokejowe, koncerty, wystawy, a także targi.
Wakacje Last Minute w Porto - sprawdź oferty