Historia Portugalii

W starożytności terytorium dzisiejszej Portugalii zamieszkiwały <strong>plemiona luzytańskie i celtyckie</strong>. W III w p.n.e. zostały podbite one przez Kartagińczyków. Po załamaniu się potęgi Kartaginy na Półwysep Iberyjski przybyli <strong>Rzymianie</strong>. W IV-V wieku Portugalia jako jeden z pierwszych krajów w Europie Południowej przyjęła wiarę chrześcijańską.

Pogoda w Portugalii

Dzisiaj, 22.11 19°C
W starożytności terytorium dzisiejszej Portugalii zamieszkiwały plemiona luzytańskie i celtyckie. W III w p.n.e. zostały podbite one przez Kartagińczyków. Po załamaniu się potęgi Kartaginy na Półwysep Iberyjski przybyli Rzymianie. W IV-V wieku Portugalia jako jeden z pierwszych krajów w Europie Południowej przyjęła wiarę chrześcijańską. W czasie wędrówek ludów Portugalia dostała się pod wpływy Wizygotów. Do dziś zachowało się wizygockie nazewnictwo dni tygodnia, które zamiast pogańskich nazw łacińskich noszą numery. Wykorzystując słabość państwa Wizygotów, w roku 711 Berberowie i Arabowie przeprawili się przez Cieśninę Gibraltarską i podbili Półwysep Iberyjski. Wpływ arabski odcisnął największe piętno na wybrzeżu Algarve, gdzie które należało do muzułmanów do połowy XIII wieku. Niektóre dzielnice Lizbony, Alfama i Mouraria dziś tchną duchem mauretańskiej przeszłości.

Kilkanaście lat po inwazji arabskiej władcy nigdy nie podbitego państwa Asturii rozpoczęli rekonkwistę - czyli odzyskiwanie utraconych terenów. W końcu XI wieku król Kastylii i Leonu Alfons VI podbił tereny położone na południe od Duero. Utworzył w ten sposób nowe księstwo Portugalii ze stolicą w Porto i darował je swojemu zięciowi, księciu burgundzkiemu, Henrykowi.

W 1147 roku jego syn Alfons, od 1139 roku król Portugalii, zdobył Lizbonę, a w latach 1158 - 66 przyłączył Alentejo. Proces powiększania terytorium i ostatecznego ukształtowania granic został zakończony podczas panowania Alfonsa III, który w 1249 roku zdobył Algarve. Od tego czasu Portugalia jako pierwsze państwo na świecie ma definitywnie wytyczone i w ciągu wieków niezmienione granice.

Położenie Portugalii na południowo-zachodnich krańcach Europy, na skrzyżowaniu szlaków wiodących do Afryki i Ameryki, odegrało istotną rolę w historii kraju. Ułatwiło to jej wybitne uczestnictwo w wielkich odkryciach geograficznych.

Począwszy od XV wieku portugalscy żeglarze pod patronatem księcia Henryka Żeglarza (1395-1460) zaczęli docierać do zachodnich wybrzeży Afryki, Indii, Indonezji i Chin (Vasco da Gama, Bartolomeo Diaz, Ferdynand Magellan). Przepłynęli także Atlantyk i dotarli do Ameryki Południowej. W 1500 roku Pedro Alvarez Cabral zajął Brazylię. Portugalia stała się krajem odkrywców i kolonizatorów, a także centrum światowego handlu.

Późniejsza działalność inkwizycji przyczyniła się m.in. do tego, że Portugalia utraciła pozycję mocarstwa. Wkrótce została przyłączona do Hiszpanii co dopełniło końca wielkiej niegdyś potęgi i spowodowało zmierzch kultury narodowej. W roku 1640 Portugalczycy zbuntowali się i wspierani przez Francuzów obrali swego króla Jana IV.

Pierwsza połowa XIX wieku przyniosła Portugalii same klęski. Najpierw nastąpiła trzykrotna inwazja wojsk napoleońskich (1807-1811). W 1822 usamodzielniła się największa kolonia - Brazylia. Wreszcie w latach 1830-1846 przez kraj przetoczyła się wojna domowa. Na skutek tych nieszczęść w XX wiek Portugalia wkroczyła jako jedno z najbardziej zacofanych państw Europy. Od 1926 do 1974 roku kraj podlegał najpierw dyktaturze - generała A.O. Carmona (1926-1932.), później premiera A. Salazara (1932-1968), wreszcie premiera M.J. Caetano (1968-1974). Dopiero w kwietniu 1974 roku w wyniku wojskowego zamachu stanu - tzw. rewolucji goździków, obalono dyktaturę i zapoczątkowano otwartą, proeuropejską politykę Portugalii.

W latach 1974-75 Portugalia uznała niepodległość swych afrykańskich kolonii. W 1984 roku została członkiem EWG, w 1992 roku ratyfikowała traktat w Maastricht i w 1993 roku została członkiem Unii Europejskiej. W 1999 roku administrowane przez Portugalię Makau powróciło pod zarząd Chin.

Opinie o miastach w Portugalii

4,2
Armacao de Pera AnetteSo
Baw sie dobrze!! Ogólnie: Bardzo ladna mala miejscowosc rekreacyjno wypoczynkowa, piekne dlugie piaszczyste plaze w sam raz dla leniuchow i osob aktywnych, a zwlaszcza poszukiwaczy muszli
Atrakcje turystyczne: Zawsze sie cos dzialo, kolejka, mozliwosc poplyniecia na skalki z rybakami, w weekend przepiekna bitwa morska (inscenizacja) oraz mozliwosc zobaczenia Corridy.
Aktywny wypoczynek: Wszystkie rekreacje wodne dozwolone.
Życie nocne: Zycie nocne zaczyna sie po 23 jezeli nie lubisz tlumow wracajacych z imprez to nie polecam.
Komunikacja: Przykro mi ale nie korzystalam ze srodkow komunikacji ale prawie na kazdym kroku masz mozliwosc wynajmu samochodu no i za 5 euro mozesz przejechac sie kolejka
Jedzenie i restauracje: Jedzenie do wyboru do koloru nawet najwiekszy grymasior znajdize cos dla siebie
Zdrowie i bezpieczeństwo: Czy jest cos lepszego dla czlowieka na plazy niz jod. ale odradzam robienie sobie krzywdy do najblizszego szpitala jest ponad godzina drogi...
Pogoda: Non stop slonecznie jeden dzien byl grymasny ale nie na plazy. Sierpien nie jest super zimny ale nie jest tez super goraco jak w piekle.
Plaża: Czysta piekna zadbana czego nie mozna powiedziec o polskich plazach do tego piasek w kolorze wrecz zlocistym. Plaza po lewej stronie ciagnie sie ponad 20 km tylko isc ciagle isc w strone slonca lub zdala od niego.

Portugalia na skróty