W regionie Algarve, jednym z najbardziej znanych wśród turystów odwiedzających Portugalię, znajduje się miasto
Lagos. Można tam spędzić bez wątpienia niezapomniane wakacje.
Miasto z wielowiekową historią
Lagos to jedna z najstarszych i najatrakcyjniejszych miejscowości w
Algarve. Miasto Lagos istniało już w I tysiącleciu p.n.e. Jego założycielami byli Celtowie, a pierwsza nazwa osady brzmiała „Laccobriga”, co w wolnym tłumaczeniu z celtyckiego oznacza mokradła i ufortyfikowane wzgórze. Inne podania głoszą, że miasto powstało za sprawą Kartagińczyków. Wiadomo, że w pierwszej połowie I wieku p.n.e. miasto było oblegane przez rzymskiego generała Mettelusa. Kolejno rządzili w nim Wizygoci, Bizancjum, Maurowie. W X wieku za panowania kalifa Kordoby Abd ar-Rahmana III, zbudowano tu mury miejskie.
W 1248 roku miasto zdobyły wojska chrześcijańskie króla Portugalii Alfonsa III, a w XVI wieku Lagos otrzymało prawa miejskie. Tragicznym momentem w historii Lagos było trzęsienie ziemi i tsunami z 1755 roku. W wyniku działania sił natury miasto zostało zniszczone.
Zabytkowe centrum mieści się w obrębie murów obronnych z XIV w., u ujścia rzeki Ribeira de Bensafrim. To właśnie z tego miejsca wyruszali na podbój Nowego Świata liczni odkrywcy, w tym urodzony tutaj Gil Eanes. W 1577 r. Lagos zostało administracyjną stolicą Algarve. W znacznej mierze zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1755 r. straciło swą dominującą pozycję na rzecz
Faro w 1776 r. Zła passa trwała aż do lat 60. XX w., kiedy miejscowość odkryto dla turystyki i rozwinięto niezbędną infrastrukturę. Lagos to nadal przede wszystkim port rybacki i ośrodek handlowy.
Lagos na wypoczynek
Turyści przyjeżdżają głównie po to, by wylegiwać się na
plażach, cieszących się opinią najlepszych w Algarve, jak np.
Praia do Camilo oraz Ponta da Piedade na południu. Na wschód od miasta zaś ciągnie się długie pasmo
Meia Praia, gdzie nawet w środku lata nietrudno o wolne miejsce.
Tereny na zachód - od
Praia de Dona Ana po
Porto de Mós - wyróżniają się zatoczkami osłoniętymi urwistym klifem, podziurawionym licznymi tunelami i grotami. Na urwisku spotyka się ciekawe formacje zwietrzałej skały o szkarłatnym zabarwieniu. Wzdłuż zachodniego wybrzeża przez cały czas pływają stateczki wycieczkowe.
Turyści często udają się również w głąb lądu, nad malowniczy, otoczony wzgórzami
Barragem de Bravura oraz do Lagos Zoo. Dla miłośników życia nocnego Lagos również będzie miało wiele do zaoferowania, zwłaszcza w szczycie sezonu letniego.
Co zobaczyć w Lagos?
Liczne zabytki sakralne, oferty muzealne i miejsca, gdzie zobaczyć można piękne krajobrazy. Lagos ma bardzo wiele do zaoferowania przyjeżdżającym tu turystom. Wśród najważniejszych zabytków miasta wymienić trzeba
kościół św. Jana Chrzciciela, którego budowa rozpoczęła się już w 1174 roku. Dziś to najstarszy kościół w regionie Algarve. Oprócz niego do ciekawych zabytków sakralnych w Lagos zalicza się
kościół Matki Boskiej z XVI wieku, z XVIII-wiecznymi drewnianymi figurami świętych we wnętrzu oraz
kościół św. Antoniego, gdzie zachwyca bogato malowane sklepienie.
Podczas wycieczki do Lagos można też uwzględnić w planie zwiedzania wizytę w
Muzeum Miejskim, gdzie eksponowane są zbiory archeologiczne, etnograficzne i sztuki sakralnej.
Sprawdź oferty na wakacje w Portugalii.