Zakopane - Przewodnik

<p>Stolicą polskich <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/tatry/" target="_blank">Tatr</a> i polskiej turystyki zimowej od lat pozostaje <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/tatry/zakopane/" target="_blank"><strong>Zakopane</strong></a>. Ta miejscowość u podnóża Giewontu i Kasprowego w ciągu ostatnich kilkunastu lat zdecydowanie się rozrosła i przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów - z <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/" target="_blank">Polski</a> i z zagranicy. Nie sposób się tu nudzić, bez względu na to, czy do Zakopanego przyjedzie się w środku zimy czy latem.

Pogoda w Zakopanem

Dzisiaj, 24.11 4°C

Stolicą polskich Tatr i polskiej turystyki zimowej od lat pozostaje Zakopane. Ta miejscowość u podnóża Giewontu i Kasprowego w ciągu ostatnich kilkunastu lat zdecydowanie się rozrosła i przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów - z Polski i z zagranicy. Nie sposób się tu nudzić, bez względu na to, czy do Zakopanego przyjedzie się w środku zimy czy latem.

Położenie
Na południu Polski, w województwie małopolskim, niedaleko od granicy kraju znajduje się Zakopane, czyli obecnie największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr. W granicach administracyjnych Zakopanego mieści się duża część Tatrzańskiego Parku Narodowego, dokładnie od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki. Miasto leży na wysokości od 750 do 1126 m n.p.m. (z pominięciem terenów TPN) i jest najwyżej położonym miastem w Polsce. Sąsiaduje z Bukowiną Tatrzańską, Kościeliskiem i Poroninem.

Zakopane to przede wszystkim góry
Jako stolica polskich Tatr, Zakopane oferuje turystom przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki z pobliskich szczytów. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Kasprowy Wierch, na który można wspiąć się na piechotę, albo wybrać kolejkę na Kasprowy, która na szczyt jedzie zaledwie 12 minut.

Mniej wymagającą od turystów górą jest Gubałówka - jej zdobycie nawet pieszo nie powinno sprawić trudności przy dobrej pogodzie. Zimą rzecz jasna nawet na spacer na Gubałówkę trzeba mieć odpowiednie obuwie - miejscami może być bowiem bardzo ślisko. Gubałówka jest ogólnodostępna dla turystów. Można się na nią dostać kolejką linowo-terenową. Ze szczytu roztacza się panorama na Zakopane i Tatry, z Giewontem i Kasprowym Wierchem na czele.

Atrakcją w Zakopanem jest też skocznia narciarska Wielka Krokiew, która robi wrażenie nawet wtedy, gdy nie są rozgrywane żadne zawody. Można wspiąć się na górę skoczni i wyobrazić sobie, jakie emocje przy każdym skoku towarzyszą skoczkom.

Główny deptak - Krupówki
Wizytówką miasta mogą być Krupówki, czyli główna ulica i deptak Zakopanego. Mają ściśle komercyjny charakter - wzdłuż całej ulicy znajdziemy restauracje, bary, puby, sklepy z pamiątkami, kramy z rękodziełem i ulicznych artystów. Niestety tradycyjne, drewniane chaty góralskie są już rzadkością przy Krupówkach. Są one wypierane przez nowoczesne budownictwo, choć dobrze dopasowane do charakteru miasta.

Zakopiańska architektura
Tym, co wyraźnie przyciąga turystów do Zakopanego, są tutejsze góralskie obiekty budowlane, wzniesione w stylu zakopiańskim. Ich reprezentantem jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego umiejscowione w willi Koliba, zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza. Do dziś wnętrze willi robi wrażenie na gościach.

Niedaleko willi można zobaczyć chatę góralską przy Drodze Rojów. Warta uwagi jest willa Oksza, gdzie znajduje się multimedialna filia Muzeum Tatrzańskiego. W jednej z jej sal wiszą na ścianach zdjęcia i portrety zakopiańskiej firmy Portretowej S. I. Witkiewicza.

W Willi Atma wzniesionej w latach 80. XIX wieku w stylu zakopiańskim obecnie znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. To Muzeum Karola Szymanowskiego, który mieszkał tu w latach 30. XIX wieku.
Przykładem góralskiej architektury sakralnej jest drewniana kaplica p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, która wzniesiona została na początku XX wieku według projektu Stanisława Witkiewicza. Co ciekawe, do jej budowy nie użyto gwoździ. Znajduje się ona na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Inne ciekawe miejsca w Zakopanem
Na chwilę zadumy można pozwolić sobie, odwiedzając cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie spoczywają wybitni mieszkańcy Podhala, m.in. Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Kornel Makuszyński. Tuż przy wejściu na cmentarz znajduje się najstarszy, drewniany kościółek w Zakopanem - modrzewiowa świątynia z 1847 roku.

Nie sposób pominąć przy zwiedzaniu ciekawych miejsc w Zakopanem Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 1981 roku.


Polska na skróty

Oferty: