Kultura Polski

<p>Polska może pochwalić się <strong>ponad 1000-letnią kulturą i tradycjami</strong>, które są pielęgnowane przez kolejne pokolenia. Spędzając <a href="http://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/">wakacje w Polsce</a> warto poznać jej dziedzictwo, które można podziwiać niemal w każdym zakątku kraju.</p> <h2>Wpływy innych kultur i religia Polski</h2> W historii Polski można odnaleźć wpływy słowiańskie, rosyjskie, niemieckie, a także pochodzące z Włoch, Europy Wschodniej czy nawet z Bliskiego Wschodu. Od czasu przyjęcia chrztu przez Polskę, tj. <strong>od 966 roku</strong>, w Polsce najpowszechniejsza stałą się <strong>religia rzymskokatolicka.</strong> Zdecydowana większość Polaków to <strong>katolicy.</strong> <h2>Święta w Polsce</h2> Naród Polski lubi świętować i ma ku temu wiele okazji. Jesteśmy mocno przywiązani do tradycji i chętnie podtrzymujemy dawne obyczaje. Związek z tradycją Polacy najmocniej odczuwają w czasie obchodów największych świąt, takich jak <strong>Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych czy Boże Ciało.</strong>

Pogoda w Polsce

Dzisiaj, 4.12 5°C

Polska może pochwalić się ponad 1000-letnią kulturą i tradycjami, które są pielęgnowane przez kolejne pokolenia. Spędzając wakacje w Polsce warto poznać jej dziedzictwo, które można podziwiać niemal w każdym zakątku kraju.

Wpływy innych kultur i religia Polski

W historii Polski można odnaleźć wpływy słowiańskie, rosyjskie, niemieckie, a także pochodzące z Włoch, Europy Wschodniej czy nawet z Bliskiego Wschodu. Od czasu przyjęcia chrztu przez Polskę, tj. od 966 roku, w Polsce najpowszechniejsza stałą się religia rzymskokatolicka. Zdecydowana większość Polaków to katolicy.

Święta w Polsce

Naród Polski lubi świętować i ma ku temu wiele okazji. Jesteśmy mocno przywiązani do tradycji i chętnie podtrzymujemy dawne obyczaje. Związek z tradycją Polacy najmocniej odczuwają w czasie obchodów największych świąt, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych czy Boże Ciało. Polacy obchodzą też szereg uroczystości państwowych, m.in. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – które nastąpiło 11 listopada 1918 roku. 1 maja świętowane jest Święto Pracy, a 3 maja święto konstytucji, na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku pierwszej polskiej ustawy zasadniczej.
W naszym kraju obchodzi się poza tym święta związane z rodziną i bliskimi:
  • Dzień Babci - 21 stycznia,
  • Dzień Dziadka - 22 stycznia,
  • Dzień Kobiet - 8 marca,
  • Dzień Matki - 26 maja,
  • Dzień Dziecka - 1 czerwca,
  • Dzień Ojca - 23 czerwca.
Okazją do świętowania są też tzw. Andrzejki, ostatnia szansa na zabawę przed Adwentem, kiedy zwyczajowo wróży się na nadchodzący rok. Najpopularniejsze są przy tym wróżby z gorącego wosku. Okresem zabaw jest Karnawał, kiedy organizowane są bale, maskarady i inne zabawy. Jego bieg rozpoczyna Święto Trzech Króli 6 stycznia, a kończy Środa Popielcowa.

Dla Polaków ogromne znaczenie mają Święta Bożego Narodzenia, obchodzone 24-26 grudnia. Z tej okazji ubiera się choinkę, przygotowuje postną wieczerzę wigilijną z 12 potraw, wkłada siano pod obrus i pozostawia jedno wolne miejsce przy stole dla niezapowiedzianego gościa.

Kolejnym świętem kościelnym, ważnym z perspektywy polskiej kultury i tradycji, jest Wielkanoc. Wiąże się ona z Wielkim Tygodniem - czasem przemyśleń i postu, ze święceniem pisanek - malowanych jajek w kościele w Wielką Sobotę, przeżywaniem Zmartwychwstania Pańskiego oraz Śmigusem-Dyngusem w II dzień świąt.

Polska nauka i sztuka

Polska może poszczycić się bogatymi zbiorami literatury, malarstwa i innych dzieł sztuki, które gromadzone były przez kolejne stulecia. To między innymi teksty Noblisty Sienkiewicza, Kochanowskiego, Reja, Krasickiego, Krasińskiego, Bolesława Prusa czy Orzeszkowej. Wśród malarzy ważne miejsca w naszej historii kultury zajmuje Jan Matejko, czy Malczewski.
 
Polski naród pielęgnuje pamięć o bohaterach narodowych – jak Józef Piłsudski czy Jan Paweł II oraz jest dumny ze znanych osobowości takich jak Noblistki Maria Curie-Skłodowska, Wisława Szymborska czy Olga Tokarczuk.  Polacy są przywiązani do swojego dziedzictwa, pozostawionego im przez przodków, a w dniu najważniejszych świąt państwowych w wielu polskich domach wywieszana jest polska flaga narodowa.


Opinie o miastach w Polsce

5,0
Dąbki PRAWDA
Dąbki Bobolin to uzdrowisko dla raczej normalnych ludzi. Nie dla dorobkiewiczów chcących lansować sie w ciuszkach dla szpanu. Do Mielna jechac... Drogi i chodniki w przebudowie. Bedzie pięknie. Miejsce dla spokojnego wypoczynku kulturalnych ludzi. Oby takich najwiecej. Puekną malownicza okolica. Duzo atrakcji. Nawet gdy pogody brakuje można spędzic ciekawie czas tylko trzeba umieć obejść się bez pilota telewizora tabletu czy komputera. Jak czytam ze ktoś daje gwiazdki za Wifi to śmiech... Zostać w domu i nie psuć powietrza innym ludziom. Kultura na plazy widoczna zaraz po rozbiciu obozowiska...kiepy, ogryzki, pieluchy itd. Obraz polskiego turysty z wielkiego miasta. Mieszkańca betonowego mrówkowca. Bez zsypu i dozorcy gnijącego od smrodu. Dąbki to piekna spokojna miejscowość! Bobolin to chyba najspokojniejsze miejsce nad morzem. Szkoda czasami sie udzielać. Moze to tałatajstwo już tu nie przyjedzie. Pozostaną tylko ludzie ceniący sobie ciszę spokoj czystość kulturę osobistą.

Polska na skróty

Oferty: