Bieszczady - Przewodnik

<p><strong>Bieszczady </strong>są przepięknym, w części dzikim obszarem <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/" target="_blank">Polski</a>, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem i zachwycić się dziewiczymi krajobrazami. Dziewicze tereny w Bieszczadach, spokój i cisza tego miejsca to jego niewątpliwe atuty. Turystów jest tu zdecydowanie mniej niż w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/beskidy/" target="_blank">Beskidach</a> czy w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/polska/tatry/" target="_blank">Tatrach</a>, a Bieszczady mają wiele turystycznych walorów.

Pogoda w Bieszczadach

Dzisiaj, 22.11 2°C

Bieszczady są przepięknym, w części dzikim obszarem Polski, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem i zachwycić się dziewiczymi krajobrazami. Dziewicze tereny w Bieszczadach, spokój i cisza tego miejsca to jego niewątpliwe atuty. Turystów jest tu zdecydowanie mniej niż w Beskidach czy w Tatrach, a Bieszczady mają wiele turystycznych walorów.

Lokalizacja i charakterystyka regionu
Bieszczady obejmują dwa pasma górskie - Bieszczady Zachodnie i Wschodnie (na terenie Ukrainy) w łańcuchu Karpat. Pasma ciągną się między Przełęczą Łupkowską a Przełęczą Wyszkowską. To część Zewnętrznych Karpat Wschodnich i Beskidów Wschodnich. Najwyższy szczyt Bieszczadów znajduje się na terenie Ukrainy - to Pikuj, liczący sobie 1405 m n.p.m., zaś w Polsce najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica - 1346 m n.p.m.

Już prawdopodobnie w 2500 r. p.n.e. na terenie dzisiejszych Bieszczadów istniało pierwsze osadnictwo, ale prawdziwa ekspansja osadnicza przypada na koniec panowania króla Kazimierza Wielkiego. Bieszczady kolonizowane były przez klan rycerzy węgierskich Balom, przez śląskich Kitów i morawskich Herburtów.

Kiedy w Bieszczady?
Wyjazd w Bieszczady może być organizowany właściwie o każdej porze roku, ponieważ  miejsce to rozkwita na wiosnę, latem pozwala na odpoczynek na połoninach i nad Jeziorem Solińskim, jesienią wzgórza i góry barwią się wszelkimi kolorami tęczy, a zimą można tu uprawiać narciarstwo na łagodnych stokach.

Wędrówki w górach
Krajobrazy w Bieszczadach są przepiękne - wprost zapierają dech w piersiach. To jedno z najdzikszych miejsc w Polsce. Warto wybrać się tu na wycieczki górskie. Nawet najwyższy szczyt Bieszczad - Tarnica nie jest trudnym wyzwaniem dla miłośników turystyki pieszej. Na szczyt prowadzą dwa szlaki - czerwony i niebieski. Czerwony wchodzi w skład Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wędrówkę można rozpocząć w Ustrzykach Górnych, stamtąd do Szerokiego Wierchu, przez przełęcz pod Tarnicą, przez Halicz, Rozsypaniec, Wołosate, aż po Tanicę i Bukowy Berd. Na szczycie Tarnicy znajduje się stalowy krzyż, który upamiętnia wizytę w tym miejscu Karola Wojtyły w 1953 roku.

Kontemplacji przyrody i przemyśleniom sprzyjają wędrówki po licznych połoninach w Bieszczadach. Tych nie brakuje. Można wybrać się na Połoninę Wetlińską, która objęta jest Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, podobnie jak rozciągająca się między dolinami Prowczy i Wołosatego Połonina Caryńska. Obejmuje on masyw Tarnicy, Wielkiej Rawki, Połoninę Wetlińską i Caryńską. Występują tam oznakowane szlaki, wokół których skupia się główny ruch turystyczny parku. Zachwycający jest widok pustych, bezkresnych przestrzeni połonin w Bieszczadach. Na strudzonych wędrowców na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m. czeka schronisko „Chatka Puchatka”.

Jezioro Solińskie, i nie tylko
Bieszczady słyną nie tylko z gór i połonin, ale również z Jeziora Solińskiego, nazywanego Soliną lub bieszczadzkim morzem. To zbiornik retencyjny, chroniący okolicę przed powodzią i zasilający hydroelektrownię. Koniecznie trzeba tu zobaczyć zaporę czy wybrać się w rejs po Solinie. Dla miłośników plażowania podczas wakacji w Bieszczadach region oferuje tu również liczne ośrodki wczasowe. Mniej znane jest zaś Jezioro Myczkowskie, gdzie także można wypoczywać. Dobrze rozwiniętą bazę noclegową oferują Solina, Myczkowce, Polańczyk, Wołkowyja, Bukowiec, czy Chrewt. Nad jeziorami otwarte są w sezonie letnim wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Podziwianie gwiazd
Ciekawostką jest to, że Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce i w Europie. Niski poziom zagęszczenia mieszkańców sprawia, że sztuczne oświetlenie nie przeszkadza w podziwianiu rozgwieżdżonego nieba. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Doliny Sanu oraz Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego utworzono Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Ma on nie tylko zapewniać obserwację nocnego nieba, ale chronić te miejsca przed zanieczyszczeniem świetlnym.

Miejsca warte odwiedzenia w Bieszczadach
Stolicą zimowych Bieszczad są Ustrzyki Dolne, ale i latem nie sposób się tu nudzić. Można wybrać się do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego czy do Muzeum Młynarstwa i Wsi. W Cisnej można odwiedzić kultową knajpę Siekierezadę, której wnętrze zdobią siekiery, diabły i dzieła bieszczadzkich artystów.

W Uhercach Mineralnych i w Ustrzykach Dolnych w sezonie letnim można wsiąść do drezyny rowerowej i z jej perspektywy podziwiać część Bieszczadów. Do wyboru jest kilka tras, np. w stronę Zagórza, w kierunku Ustrzyk Dolnych, do Ustianowej i Krościenka.
Przejażdżkę organizuje też Bieszczadzka Kolej, która reaktywowana została przez Fundację Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej - Majdanie. To duża atrakcja turystyczna, a przejażdżka odbywa się na trasie Majdan - Przysłup i Majdan - Balnica.

Warto również odwiedzić Sanok oraz Baligród. W Sanoku, w muzeum historycznym znajduje się największy w Polsce skansen i kolekcja ikon. W Zagórzu warto wybrać się na wycieczkę do ruin klasztoru Karmelitów.

Malownicza jest także dolina Sanu, zwłaszcza na odcinku od Zatwarnicy po Rajskie, gdzie można doszukiwać się m.in. ruin cerkwi w Krywem i Hulskiem. Warto szczególnie zwiedzać stare, drewniane zabudowania w północno-wschodniej części Bieszczadów. W nadsańskim Chmielu ocalała stara cerkiew, a w okolicach Ustrzyk Dolnych, Czarnej i Lutowisk można zobaczyć świątynie w Smolniku nad Sanem, w Równi, Hoszowie czy w Michniowcu. Cerkwie znajdują się w Komańczy, Turzańsku i Rzepedzi, w dolinie Osławy - wszystkie wybudowane w stylu wschodniołemkowskim. To właśnie tutaj mieszka ludność ukraińska - Łemkowie. W Bystrem i Michniowcu można zobaczyć zespół bogato zdobionych krzyży kamiennych - dzieło bezimiennych artystów ludowych, zaś w Bandrowie największe w Bieszczadach skupisko starego budownictwa ludowego.

Zobacz również:

Polska na skróty

Miejsca:
Oferty: