Beskid Śląski to obszar górski, na którym nie brakuje miejsc znanych ze swoich turystycznych walorów. Jednym z nich jest Szczyrk. Dlaczego warto tam przyjechać?
Położenie miasta
W południowej części Polski, w województwie śląskim, nieopodal Bielska-Białej, Wisły i Żywca znajduje się miasto o charakterze turystyczno-wypoczynkowym - Szczyrk. Położone jest na wysokości pomiędzy 470 a 1257 m n.p.m., u stóp szczytu Skrzyczne, na które można wjechać kolejką. Przez Szczyrk płynie potok Żylica. Wraz z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną, Szczyrk tworzy tzw. Beskidzką Piątkę, organizację powołaną do życia dla promowania walorów pięknego Beskidu Śląskiego.
Ośrodek narciarski
Zimą Szczyrk jest chętnie wybierany przez narciarzy, ponieważ istnieje tu szereg stacji narciarskich, z dużym Ośrodkiem Czyrna-Solisko na zboczach Małego Skrzycznego, gdzie można szusować na trasach Bieńkula i Golgota. Oprócz tego narciarze i snowboardziści mogą korzystać z:
Atrakcje Szczyrku poza sezonem zimowym
Kiedy śniegi topnieją, a stoki narciarskie pustoszeją, w Szczyrku turyści nadal mają do dyspozycji wiele atrakcji, z których mogą skorzystać. Jedną z nich jest turystyka górska, piesza i rowerowa. Szlaki w górach wiodące na Skrzyczne, Klimczok, Skalite czy pasma Kotarza są bardzo malownicze i pozwalają podziwiać okoliczne krajobrazy. Dla mniej sprawnych fizycznie podróżnych polecana będzie wycieczka samochodem na Przełęcz Salmopolską, na którą prowadzi szosa ze Szczyrku w kierunku Wisły. Na zmęczonych turystów w górach czekają schroniska, m.in. Chata Wuja Toma, Schronisko Klimczok czy Skrzyczne.
W samym mieście można wybrać się na spacer lub na rower ścieżką nad Żylicą, która jest symbolem współczesnego Szczyrku i miejscem rekreacji dla turystów i mieszkańców. Rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta, następnie wiedzie wzdłuż rzeki Żylica do placu w centrum, a dalej pod Skocznią „Skalite” oraz Centralnego Ośrodka Sportu, a kończy się w Buczkowicach.
Będąc w Szczyrku, można zwiedzić Sanktuarium św. Jakuba Apostoła - najstarszy i najcenniejszy tutejszy zabytek, czyli drewnianą świątynię z 1800 roku, leżącą na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.