Lima - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Limie

Dzisiaj, 21.11 21°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 8,4 mln
Polska ambasada: Avenida Salaverry 1978, Jesús María, Miraflores, tel. 4713-920
Numer kierunkowy telefonu: 0051/1
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 105
Pierwsza pomoc: 116
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Lima 6.00 (zima 5.00)

Komunikacja miejska:
Autobus: są często zatłoczone i bardzo powolne, jednak bardzo tanie
Taksówka wieloosobowa: taxi colectivos, wiele z nich kursuje stałą trasą przez cały dzień
Adres informacji turystycznej: Municipalidad, Jirón Unión 300

Historia

Stolica Peru nosiła pierwotnie nazwę Miasto Króli. Została założona przez znanego hiszpańskiego konkwistadora Francisca Pizarra 6 stycznia 1535 r. Przez trzy kolejne wieki miasto było siedzibą podległego Hiszpanii wicekróla Peru, a jego rządy obejmowały zachodnią część Ameryki Południowej.

Jako najważniejsze miasto tej części kontynentu przez lata było głównym ośrodkiem politycznym i religijnym. Stolicę zabudowano okazałymi budowlami kolonialnymi, często reprezentującymi wysokiej klasy barok.

W 1821 r. Limę zajęła armia generała Jose de San Martín, bohatera walk o niepodległość Argentyny i Chile. Oznaczało to kres panowania hiszpańskiego. Miasto stało się stolicą niepodległej Republiki Peru.

Burzliwy napływ ludności do miasta od początku XX wieku spowodował, że znacznie wzrosła liczba jego mieszkańców. Doszło do tego, że dziś co trzeci Peruwiańczyk mieszka w stolicy.

Do Limy napływała zazwyczaj biedota z innych części Peru, często mająca nadzieję na polepszenie życia. Miasto jednak nie było przygotowane na przyjęcie takiej liczby ludności napływowej. O dobrą pracę w stolicy trudno i większość przybyłych musi mieszkać w otaczających ją slumsach bez wody, prądu i warunków sanitarnych. Zanieczyszczenie środowiska i przeludnienie pozostaje jednym z głównych problemów miasta.


Główne atrakcje


Najważniejszym placem w Limie jest Plaza de Armas. Wokół niego zgrupowane są wszystkie najważniejsze budowle stolicy. Nad placem góruje Pałac Rządowy. Obok wznosi się katedra. Obecna pochodzi z 1746 r., została wzniesiona na miejscu poprzedniej zniszczonej przez trzęsienie ziemi. Wewnątrz znajduje się grobowiec Francisca Pizarra.

Po przeciwnej stronie placu wznosi się potężny posąg konkwistadora na koniu. Na lewo od katedry wznosi się pałac arcybiskupi. Przez cały dzień stoi przed nim straż w mundurach. Kwadrans przed południem odbywa się uroczysta zmiana warty.

Jirón de la Unión, przeznaczona tylko dla pieszych, doprowadza do kolejnego placu miasta: Plaza San Martín. Samo jego założenie pochodzi z początku XX wieku. Na środku stoi pomnik patrona placu, bohatera walk o niepodległość krajów Ameryki Południowej.

Spośród licznych barokowych kościołów centrum warto zwiedzić klasztor św. Franciszka. Jest najlepszym przykładem stylu kolonialnego. W jego podziemiach znajdują się katakumby ze szczątkami 70 tys. ludzi.

Ważne miejsce w Limie zajmuje kościół Santa Rosa de Lima. Sanktuarium z 1728 r. jest celem pielgrzymek, a główne uroczystości odbywają się corocznie 31 sierpnia.

Wśród zabudowy śródmieścia warto zwrócić uwagę na świeckie budownictwo doby kolonialnej. Wiele budowli cechuje się pięknymi balkonami i malowniczymi dziedzińcami, czyli patiami. Często mają charakter pałaców. Najbardziej znane to Casa de Allaga, czy Cassa de los Pilatos.

Miejscem wypoczynku mieszkańców Limy jest 60 km piaszczystych plaż, ciągnących się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Wśród licznych kąpielisk można wymienić Miraflores, Las Cascadas i Agua Dulce. Są one częścią Costa Verde. Szczególnie popularny jest surfing, który można uprawiać przez cały rok. Temperatura wody pozwala na kąpiele od stycznia do marca.

Muzea i galerie

Muzeum Narodowe (Museo de la Nacion), Javier Padro Este 2465 - posiada najlepszy dział w kraju poświęcony wykopaliskom archeologicznym. Powinni to muzeum odwiedzić wszyscy zainteresowani kulturą prekolumbijska i inkaską

Museo Rafael Larco Herrera, Bolívar 1515 - muzeum posiada jedną z najbogatszych kolekcji ceramiki na świecie. Jest tu ponad 55 tysięcy naczyń oraz zbiór mumii

Museo de Oro del Peru, Alfonso de Molina 100 - składa się z dwóch części. W skarbcu znajduje się Muzeum Złota z imponującą kolekcją złotych przedmiotów. Górna część budynku to Museo de Armas ze szczególnie bogatą kolekcją militariów


Zakupy

Szczególną pamiątką z Peru są wyroby rzemiosła artystycznego. Popularne wśród turystów są wyroby indiańskie. Często kupowane są także rzeczy stylizowane na antyki z czasów inkaskich. Zwykle kupuje się tu tkane dywany i narzuty, swetry zrobione z tradycyjnie uprzędzonej wełny alpaki, oraz ceramikę, często odwołującą się do tradycyjnych wzorów.

Praktycznie wszystkie te rzeczy można kupić w Limie, choć zwykle po cenie nieco wyższej niż na prowincji, gdzie sprzedają je bezpośrednio producenci.

Jedną z głównych ulic handlowych śródmieścia jest Jirón de la Unión. Największe targowisko miasta znajduje się natomiast przy skrzyżowaniu Ayacucho z Ucayali. Koło Poczty Głównej odbywa się targ Polvos Azules. Targ sztuki indiańskiej znajduje się z kolei przy Avenida de la Marina. Oferuje on szczególnie duży wybór rzemiosła. Sklepy z rękodziełem znajdują się także w dzielnicy Barranco.


Gdzie zjeść

La Choza Náutica, Breńa 204, tel. 4241766 - lokal oferuje wspaniałe dania z owoców morza. Podaje również dobrze przyrządzone dania z ryb złowionych w Oceanie Spokojnym

L''Eau Vive, Ucayali 370, tel. 4275712 - restauracja obsługiwana przez zakonnice, oferuje kuchnię międzynarodową a także popularne dania kuchni lokalnej

La Trattoria, Bonilla 106, Miraflores, tel. 4467002 - restauracja oferuje dania kuchni włoskiej

La Canta Rana, Génova 101, Barranco, tel. 4450498 - lokal oferuje ceviches oraz inne owoce morza

Rozrywka

W Limie warto wstąpić do którejś z peńas, czyli kawiarni z muzyką na żywo. Jeden z lepszych tego rodzaju lokali, w którym grana jest tradycyjna muzyka peruwiańska to Las Brias del Lago Titicaca (tel. 4237405), Wakulski 168. Folku peruwiańskiego można także posłuchać w peńa Hatuchay (tel. 4272827).

Przez studentów i artystów najbardziej lubiana jest dzielnica Barranco. Oprócz dobrych restauracji i kawiarni dzielnica słynie z bujnego życia nocnego. Wśród licznych tutejszych peńas warto wymienić La Estación (tel. 4678804), Pedro Osma 112 oraz Los Balcones (tel. 4951149). Życie toczy się także w licznych tutejszych barach. W Ludvig Bar Beerhoven, Grau 687 często można posłuchać muzyki klasycznej na żywo.

Wieczór w Limie można także spędzić w Teatro Municipal, Ica 300 lub Teatro Segura, Huancavelica 261. W pierwszym z nich odbywają się przedstawienia opery, baletu oraz koncerty.


Peru na skróty