Gospodarka Peru opiera się przede wszystkim na <strong>wydobyciu</strong> i <strong>eksporcie</strong> bogactw naturalnych. Możliwości rozwoju rolnictwa są bardzo ograniczone ze względu na warunki przyrodnicze.
Gospodarka Peru opiera się przede wszystkim na wydobyciu i eksporcie bogactw naturalnych. Możliwości rozwoju rolnictwa są bardzo ograniczone ze względu na warunki przyrodnicze.
Grunty orne zajmują zaledwie 3% powierzchni kraju, produkcja nie jest wydajna, co powoduje, że kraj nie jest samowystarczalny, w produkcji żywności. W Andach na mieszkańca przypada 0,09 ha ziemi uprawnej, co jest jednym z najniższych wskaźników na świecie.
Mimo to Peru eksportuje pewne ilości bawełny, cukru i kawy. Najważniejszy region rolniczy znajduje się w północnej części wybrzeża, gdzie na sztucznie nawadnianych terenach uprawia się trzcinę cukrową. Stanowi ona podstawę rolniczej produkcji kraju. Pozostałe rośliny uprawiane są prawie wyłącznie na lokalne potrzeby żywieniowe.
W wyższych regionach górskich dominuje hodowla owiec, lam i alpak. Są to jedyne zwierzęta hodowane także w czasach prekolumbijskich.
W trudniej dostępnych obszarach Selvy coraz większe powierzchnie zajmują plantacje krzewów kokainowych. Peru uważane jest za jednego z głównych dostawców narkotyków na światowy rynek. Według niektórych źródeł dochody z nielegalnego eksportu koki są tego samego rzędu, co całe dochody z legalnego eksportu kraju.
Cennych surowców eksportowych dostarczają również bogate w wartościowe gatunki drzew peruwiańskie lasy. Pozyskuje się kauczuk, chininę, mahoń, cedr i inne. Nadmierna eksploatacja lasów prowadzi jednak do zniszczenia ich bioróżnorodności i niekontrolowanych wyrębów. Peru jest także jednym z ważniejszych światowych dostawców mączki rybnej.
Najważniejszym bogactwem kraju są jednak zasoby surowców naturalnych, zwłaszcza rud miedzi. Istotne miejsce w eksporcie ma także ropa naftowa, uran, rudy żelaza. W wydobyciu srebra Peru zajmuje pierwsze miejsce w świecie. Kraj jest też największym w Ameryce Południowej producentem i eksporterem rud cynku, ołowiu i wolframu, a drugie miejsce zajmuje pod względem produkcji i eksportu rud miedzi, molibdenu i antymonu.