Peru - Przewodnik

<p>Kolebką najstarszej cywilizacji świata, czyli ludu Inków jest Peru - państwo zlokalizowane w Ameryce Południowej, gdzie znajdziemy wiele prawdziwych cudów natury, z kanionem Colca, Andami czy jeziorem Titicaca na czele. Jakie tajemnice kryją się w kraju o surowym i niedostępnym krajobrazie?<br/>  </p> <h3><strong>Cywilizacja dzieci Słońca - Inków</strong></h3> Tysiące lat przed przybyciem na kontynent amerykański Europejczyków, w miejscu, gdzie dziś znajduje się Peru, rozwijała się prężnie cywilizacja Inków, nazywanych dziećmi Słońca. Do czasów współczesnych nie pozostało z niej zbyt wiele, ale można zobaczyć m.in. <strong>Cuzco, czyli ostatnią stolicę Inków, położoną w chmurach</strong>, na wysokości 3300 m n.p.m. Często miasto nazywane jest „pępkiem świata”, a Inkowie wierzyli, że stanowi ono źródło życia. Swego czasu Inkowie zbudowali prawdziwe imperium, które zamieszkiwało około 12 mln ludzi na wybrzeżu Pacyfiku, wzdłuż Andów.

Pogoda w Peru

Dzisiaj, 3.12 22°C

Kolebką najstarszej cywilizacji świata, czyli ludu Inków jest Peru - państwo zlokalizowane w Ameryce Południowej, gdzie znajdziemy wiele prawdziwych cudów natury, z kanionem Colca, Andami czy jeziorem Titicaca na czele. Jakie tajemnice kryją się w kraju o surowym i niedostępnym krajobrazie?
 

Cywilizacja dzieci Słońca - Inków

Tysiące lat przed przybyciem na kontynent amerykański Europejczyków, w miejscu, gdzie dziś znajduje się Peru, rozwijała się prężnie cywilizacja Inków, nazywanych dziećmi Słońca. Do czasów współczesnych nie pozostało z niej zbyt wiele, ale można zobaczyć m.in. Cuzco, czyli ostatnią stolicę Inków, położoną w chmurach, na wysokości 3300 m n.p.m. Często miasto nazywane jest „pępkiem świata”, a Inkowie wierzyli, że stanowi ono źródło życia. Swego czasu Inkowie zbudowali prawdziwe imperium, które zamieszkiwało około 12 mln ludzi na wybrzeżu Pacyfiku, wzdłuż Andów. W Cuzco można zobaczyć kolonialną architekturę, mającą niewiele wspólnego z historią tego miejsca. Majestatyczna katedra, przykład hiszpańskiego renesansu, robi wrażenie, choć jednym z najciekawszych miejsc w Cuzco jest kościół Dominikanów, dawniej Świątynia Słońca - Coricancha, której ściany były pokryte 700 taflami szczerego złota, wysadzanymi drogimi kamieniami szlachetnymi - turkusami i szmaragdami. Na dziedzińcu świątyni Inków stały odlane ze złota, naturalnej wielkości posągi lam, rzeźby kwiatów, drzew i łanu pszenicy. Bogactwa inkaskiej świątyni są już legendą, niestety za sprawą Europejczyków, którzy skutecznie złupili to starożytne państwo. Aby wywozić z niego złoto, zbudowano w 1535 roku nowy port nad Pacyfikiem - dzisiejszą stolicę Peru - Limę.
 

Machu Picchu

Kiedy 24 lipca 1911 roku archeolog i odkrywca prof. Hirama Bingham wybrał się w góry Peru, nie spodziewał się, co tam zobaczy. Pośród wysokich gór, głęboko w dżungli ujrzał opustoszałe, starożytne miasto Inków, które z uwagi na niedostępność geograficzną, nie zostało nigdy zdobyte przez hiszpańskich kolonizatorów. Ma około 5 km kwadratowych powierzchni i położone jest na jednym z grzbietów w Andach, na wysokości od 2090 do 2400 m n.p.m. Archeolodzy szacują, że Machu Picchu zostało wybudowane w XV wieku i Inkowie zamieszkiwali je przez około 100 lat. Władał nim Pachacuti, dziewiąty król Inków. Miasto zbudowano z białego granitu, a największe wrażenie do dziś robią schody, liczące 1200 stopni.
Tajemnicą Machu Picchu jest to, czym było to miasto, do jakich celów miało służyć i dlaczego jego mieszkańcy je porzucili. Jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolebka cywilizacji Inków - jezioro Titicaca
Jezioro Titicaca to największe jezioro w Ameryce Południowej i jednocześnie najwyżej położone jezioro żeglowne świata. Leży na wysokości ponad 3800 m n.p.m. Turyści zwykle zatrzymują się po peruwiańskiej stronie, w kurorcie Puno.
Legenda Inków mówi, że w jeziorze Titicaca urodziło się Słońce, a dokładnie na wyspie Isla del Sol. Wierzono także, że bóg Viracocha, który był stwórcą wszechświata, wyłonił się z wód jeziora i właśnie stworzył Słońce.
Ciekawostką jest to, że na jeziorze Titicaca unoszą się małe wyspy zbudowane z trzciny, na których żyją w niewielkich domkach ich mieszkańcy - lud Uro.
 

Stolica Peru - Lima

Wielu turystów swoją przygodę z Peru rozpoczyna w Limie, w stolicy kraju. Położone nad Oceanem Spokojnym miasto jest równocześnie największym portem Peru. Wśród zabytków wartych zobaczenia w Limie wymienia się katedrę zbudowaną w 1535 roku, wielokrotnie przebudowywaną. To budowla trójnawowa z dziesięcioma bocznymi kaplicami. Centralnym miejscem miasta jest Plaza de Armas. Oprócz katedry, wokół placu znajduje się też Pałac Arcybiskupa i Pałac Gubernatora. W Limie można zobaczyć również kościół św. Dominika, klasztor św. Franciszka i kościół św. Piotra.
Lima kusi dziewiczymi krajobrazami, jakie tworzy z jednej strony Amazonka, a z drugiej Andy. Ile jeszcze tajemnic z życia Inków kryje się w Peru? Nie wiedzą tego nawet badacze.

By móc poznać ten kraj podczas najbliższych wakacji, warto zobaczyć oferty na wycieczki objazdowe po Peru.

Peru na skróty

Miejsca:
Oferty: