Jeszcze na początku minionego stulecia Norwegia była uważana za najbiedniejszy kraj w Europie, dziś jest jednym z najbogatszych. Omijają ją dodatkowo większe recesje, dotykające Europę Zachodnią. W osiągnięciu wysokiego standardu życia dopomogło Norwegii odkrycie w 1971 r. złóż <strong>ropy naftowej i gazu ziemnego</strong> w szelfie Morza Północnego i Norweskiego. Dziś kraj jest głównym europejskim producentem tego surowca.
Jeszcze na początku minionego stulecia Norwegia była uważana za najbiedniejszy kraj w Europie, dziś jest jednym z najbogatszych. Omijają ją dodatkowo większe recesje, dotykające Europę Zachodnią. W osiągnięciu wysokiego standardu życia dopomogło Norwegii odkrycie w 1971 r. złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w szelfie Morza Północnego i Norweskiego. Dziś kraj jest głównym europejskim producentem tego surowca.
Użytki rolne stanowią zaledwie 3% powierzchni kraju. Mimo trudnych warunków państwo chroni swoje rolnictwo przed obcą konkurencją. Dotacje do gospodarstw rolnych należą do najwyższych w świecie.
Jak mało który kraj Norwegia jest związana z morzem. Szczególną pozycję w gospodarce kraju odgrywa rybołówstwo. W przeliczeniu na 1 mieszkańca Norwegia zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie w świecie pod względem ilości łowionych ryb.
Do niedawna Norwegia odławiała duże ilości wielorybów. Mimo protestów międzynarodowych organizacji ekologicznych połów prowadzi się nadal, ale w ograniczonym zakresie.
Norwegia zajmuje pierwsze miejsce w świecie pod względem produkcji energii elektrycznej w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Prawie w całości pochodzi ona z wykorzystania energii rzek.
Z racji dużej ilości energii możliwej do wykorzystania, Norwegia rozwinęła hutnictwo aluminium oparte o importowane boksyty. W produkcji aluminium kraj zajmuje czołowe miejsce.