Kultura Niemiec

Ze względu na ogromny wkład literatury światowej, Niemców można nazwać <strong>narodem poetów i filozofów</strong>. Ma bogatą kulturę, która jest spuścizną po wszystkich większych kulturach europejskich. Jest ona również bardzo zróżnicowana ze względu na różnorodność tradycji poszczególnych landów.

Pogoda w Niemczech

Dzisiaj, 4.12 5°C
Ze względu na ogromny wkład literatury światowej, Niemców można nazwać narodem poetów i filozofów. Ma bogatą kulturę, która jest spuścizną po wszystkich większych kulturach europejskich. Jest ona również bardzo zróżnicowana ze względu na różnorodność tradycji poszczególnych landów. Długa i bogata historii pozostawiła po sobie bardzo wiele. Ośrodki kulturowe znajdują się w wielu miastach i regionach kraju, a nie są zdominowane przez jedną metropolię. Na terenie Niemiec znajduje się ponad 60 uniwersytetów, z których wiele jest bardzo starych, o wiekowej tradycji, np. Uniwersytet w Heidelbergu założony w 1386 roku, czy też w Kolonii pochodzący z 1388 roku.

Państwo niemieckie nie jest bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o skład narodowościowy. Największy odsetek ludności stanowią Niemcy - 95,1%. Jednak duży napływ imigrantów z różnych państw, nie tylko europejskich, przyczynił się do wzrostu mniejszości narodowych. Wśród nich największa grupę stanowią Turcy, obywatele państw byłej Jugosławii, Włosi, Grecy i Polacy.

Podział państwa pod względem religijnym nie zmienił się praktycznie od czasów reformacji. Nadal północ uznawana jest za obszar dominacji protestantyzmu, a południe - kościoła rzymsko-katolickiego. Najbardziej religijnym landem katolickim jest Bawaria.

Niemcy znani są również z wielu festiwali i hucznych imprez, np. "Parada Miłości" odbywająca się latem po ulicach Berlina.

Najbardziej jednak znaną imprezą, nawet poza granicami kraju, jest mający długą tradycję Oktoberfest ("Święto Październikowe") obchodzone w Monachium.

Początek wywodzi się od uroczystości zaślubin księcia Ludwika, bawarskiego następcy tronu, z księżniczką Teresą. Ślub ten odbył się 17 października 1810 roku. Wówczas na błoniach, które do dziś noszą imię księżniczki, urządzono wielki festyn. Był on tak popularny, iż zaczęto go organizować co roku.

Dzisiejszy Oktoberfest połączony jest z piciem piwa, najpowszechniejszego napoju Bawarii. Każdy z browarów monachijskich posiada własny namiot, gdzie jest sprzedawany ten napój alkoholowy. Goście siedzą przy długich ławach, gdzie piją, śpiewają i tańczą.

Ceremonia rozpoczyna się już w ostatni weekend września o godzinie 11.00 przybyciem na teren jarmarku pojazdów konnych z beczkami piwa. Towarzyszy temu głośna muzyka i śpiewy. Wieczorem odbywa się koncert muzyki ludowej.

Następnego dnia organizowany jest wielki pochód ulicami Monachium, w którym uczestniczą kapele ludowe, orkiestry dęte, muzycy, błazny, bogato dekorowane wozy i strojnie odziani jeźdźcy. Cała zabawa trwa 16 dni od świtu do nocy.

Obszar zabawy zmienia się w tętniące życiem, śpiewem i radością miasteczko. Można również spróbować przejażdżki na rodeo, ale dla niezbyt wprawnych jeźdźców nie jest to jednak zbyt polecana forma rozrywki. Temu wszystkiemu towarzyszy jedna wielka raczenie się piwem, z którego mało kto wychodzi trzeźwo i bez bólu głowy.

Nie odstrasza to jednak wielbicieli tego święta, które jest wizytówką Monachium i całej Bawarii.

Opinie o miastach w Niemczech

4,6
Wiggensbach gosc
Pieknie,schludnie,niedrogo

Niemcy na skróty

Miejsca:
Oferty: