Geografia Niemiec

Ze względu na ukształtowanie powierzchni, terytorium Niemiec podzielone jest na trzy równolegle do siebie położone pasy. Rozległe regiony fizyczno-geograficzne układają się <strong>równikowo</strong>, różniąc się od siebie budową geologiczną oraz typami krajobrazów.

Pogoda w Niemczech

Dzisiaj, 4.12 5°C
Ze względu na ukształtowanie powierzchni, terytorium Niemiec podzielone jest na trzy równolegle do siebie położone pasy. Rozległe regiony fizyczno-geograficzne układają się równikowo, różniąc się od siebie budową geologiczną oraz typami krajobrazów. Najbardziej na północ położona jest Nizina Niemiecka, należąca do Niziny Zachodnioeuropejskiej. Jej wschodnie wybrzeże oblewane jest przez wody Bałtyku.

Wybrzeża są tam wyrównane, przeważnie z piaszczystymi plażami, zatokami, mierzejami, półwyspami i przybrzeżnymi wyspami, np. Rugia, Uznam czy Fehmarn. Wybrzeża tej pierwszej wyspy mają charakter klifowy i sięgają do 161 m wysokości.
Wybrzeże Morza Północnego znacznie różni się od poprzedniego. Jest ono nizinne, miejscami zabagnione, a niekiedy piaszczyste z ciągiem wałów wydmowych. Wzdłuż brzegu ciągną się Wyspy Fryzyjskie (wschodnie i północne).

W części północno-wschodniej dominują liczne pojezierza. Są to; Pojezierze Szlezwicko - Holsztyńskie, Meklemburskie oraz Brandenburskie. Występują tu ciągi wałów morenowych, równin sandrowych, jeziora i pradoliny rzeczne. Najwyższy punkt niziny wznosi się na wysokość 179 m n.p.m.

Część północno - zachodnia Niziny Niemieckiej jest bardziej wyrównana. Znajdują się tu zabagnione pradoliny z licznymi torfowiskami lub piaszczystymi wrzosowiskami. Na południe od nich ciągną się równiny lessowe.

Najwięcej powierzchni Niemiec zajmuje wyżynno-górskie Średniogórze Niemieckie. Jest to obszar, na którym znajdują się niskie góry oraz płaskowyże, rozdzielone kotlinami i zapadliskami.

Do masywów górskich zaliczyć można: Harz, G. Reńskie, G. Łupkowe, Vogelsberg, Rhön, Las Turyński, Las Frankoński, Smreczany, Rudawy, Las Czeski i Schwarzwald. Najwyższym szczytem tego pasa jest Feldberg 1493 m n.p.m. znajdujący się na terenie Schwarzwaldu.

Centralną część regionu stanowią rozlegle kotliny, do których należą Basen Szwabsko-Frankoński oraz Basen Turyński. Od południa Średniogórze zamknięte jest Jurą Szwabską i Frankońską, które są przedłużeniem pasma górskiego znajdującego się na terenie Szwajcarii. Wzdłuż granicy francuskiej ciągnie się Nizina Górnoreńska.

Trzecim pasem na terenie Niemiec jest obszar wysokich gór oraz zapadlisk przedgórskich. Od północy rozciąga się jako strefa graniczna Wyżyna Bawarska. Oddziela ona od Średniogórza pas najwyższych gór Europy - Alp.
Na terenie Niemiec znajdują się Alpy Algowskie, Alpy Bawarskie oraz Alpy Salzburskie. Ich cechą charakterystyczną są głębokie doliny i strome stoki. Najwyższy szczyt kraju - Zugspitze wznoszący się na wysokość 2963 m n.p.m., znajduje się w Alpach Bawarskich.

Klimat Niemiec zaliczamy do klimatu umiarkowanego. Przeważający wpływ mają tu morskie masy powietrza. Im dalej na wschód kraju, tym charakter klimatu jest bardziej przejściowy.

Średnie temperatury powietrza w styczniu wahają się między -1°C w zachodniej części kraju a -3°C na Wyżynie Bawarskiej. Latem natomiast najwyższe temperatury odnotowywane są na Nizinie Górnoreńskiej, a najmniejsze na wybrzeżu.

Opady występują tu przez cały rok, a w zimie występują opady śniegu. Najmniejsze są na nizinach: 600- 800 mm/rok, a największe na obszarze Alp: 2000 mm/rok. Na Wyżynie Bawarskiej mamy do czynienia z ciepłymi i suchymi wiatrami zwanymi fenami.

Największe rzeki Niemiec są uregulowane, połączone ze sobą licznymi kanałami, dlatego są intensywnie wykorzystywane dla celów żeglugi. Do nich zaliczyć można: Ren, Łabę, Dunaj oraz ich dopływy. Najwięcej jezior występuje na pojezierzach i pogórzu Alp, największym jest Jezioro Bodeńskie, na granicy niemiecko-szwajcarskiej.

Opinie o miastach w Niemczech

4,6
Wiggensbach gosc
Pieknie,schludnie,niedrogo

Niemcy na skróty

Miejsca:
Oferty: