Gospodarka Mauritiusa

Mauritius to ciekawa destynacja, na której oprócz <strong>wakacyjnej aury: bujnej przyrody, bajecznych plaż</strong> i zachwycających raf koralowych, toczy się codzienne życie mieszkańców. Zapoznaj się z kilkoma informacjami na temat sytuacji gospodarczej tego archipelagu i odkryj ten niesamowity zakątek. <h2>Uprawy na Mauritiusie</h2> Podstawę gospodarki Mauritiusu stanowi <strong>plantacyjna uprawa trzciny cukrowej</strong>. Jest to tradycyjnie główna roślina uprawiana na wyspie od czasów sprowadzenia jej przez Holendrów w XVII w. Mimo prób przełamania monokulturowego charakteru rolnictwa, trzcina cukrowa nadal ma dominujące znaczenie. <ul> <li>Z innych upraw eksportowych ważna jest również herbata i tytoń oraz ziemniaki i kukurydza, uprawiane raczej na potrzeby krajowe.</li> </ul> Grunty orne zajmują <strong>ponad połowę powierzchni kraju</strong>. W hodowli istotniejszą rolę odgrywa tylko drób. Rozwija się także rybołówstwo i gospodarka leśna. Łącznie rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo wytwarzają 10% dochodu narodowego państwa, zatrudniając blisko 30% ogółu pracujących. <h2>Mauritius – przemysł</h2> Na Mauritiusie brak jest surowców mineralnych. Prężnie rozwija się w ostatnich latach <strong>przemysł przetwórczy</strong>. Dużą rolę odegrało w tym przypadku ustanowienie tutaj strefy wolnocłowej.

Pogoda na Mauritiusie

Dzisiaj, 21.12 29°C
Mauritius to ciekawa destynacja, na której oprócz wakacyjnej aury: bujnej przyrody, bajecznych plaż i zachwycających raf koralowych, toczy się codzienne życie mieszkańców. Zapoznaj się z kilkoma informacjami na temat sytuacji gospodarczej tego archipelagu i odkryj ten niesamowity zakątek.

Uprawy na Mauritiusie

Podstawę gospodarki Mauritiusu stanowi plantacyjna uprawa trzciny cukrowej. Jest to tradycyjnie główna roślina uprawiana na wyspie od czasów sprowadzenia jej przez Holendrów w XVII w. Mimo prób przełamania monokulturowego charakteru rolnictwa, trzcina cukrowa nadal ma dominujące znaczenie.
  • Z innych upraw eksportowych ważna jest również herbata i tytoń oraz ziemniaki i kukurydza, uprawiane raczej na potrzeby krajowe.
Grunty orne zajmują ponad połowę powierzchni kraju. W hodowli istotniejszą rolę odgrywa tylko drób. Rozwija się także rybołówstwo i gospodarka leśna. Łącznie rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo wytwarzają 10% dochodu narodowego państwa, zatrudniając blisko 30% ogółu pracujących.

Mauritius – przemysł

Na Mauritiusie brak jest surowców mineralnych. Prężnie rozwija się w ostatnich latach przemysł przetwórczy. Dużą rolę odegrało w tym przypadku ustanowienie tutaj strefy wolnocłowej. Głównym towarem są tkaniny, odzież, tworzywa sztuczne, podzespoły elektroniczne i obróbka diamentów. Bardzo ważne miejsce w tworzeniu dochodów państwa zajmuje także eksport cukru i melasy. Energia elektryczna wytwarzana jest głównie w elektrowniach wodnych. Do pozyskania energii elektrycznej stosuje się również bioenergię, pochodzącą z przetwarzania produktów ubocznych trzciny cukrowej.

Sektor usług na Mauritiusie

Ponad połowę dochodu narodowego zapewnia Mauritiusowi sektor usług. W tym główną rolę odgrywa turystyka zagraniczna. Jej gwałtowny rozwój rozpoczął się w latach 70 wraz ze znaczną rozbudową bazy turystycznej.
  • Mauritius jest jednym z najintensywniej i najdynamiczniej rozwijających się państw na świecie. Odzwierciedla się to w szybkim wzroście dochodu narodowego oraz w zmianach struktury gospodarki.

Opinie o miastach na Mauritiusie

4,2
Mont Choisy Adam
Lokalizacja przy wspaniałej plaży.

Mauritius na skróty

Miejsca: